Anneliğe Adım Atarken Bilinmesi Gerekenler

Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Başak Sel, bu güzel ve zorlu yolculukta anne adaylarının yaşayacakları değişimler hakkında bilgiler veriyor.
Anneliğe Adım Atarken Bilinmesi Gerekenler

21 Ekim 2020, Çarşamba | Kadın Doğum (Obstetri)

Bir kadının hayatındaki en güzel deneyimlerden biri olan hamilelik, anne adayı için en önemli dönüm noktalarından biridir. Anne ve bebeği bu süreçte uzun bir yolculuğa çıkarlar. Bu süre boyunca anne adayı hem duygusal hem de fizyolojik açıdan değişiklikler yaşar.  Gebelik süresince bebeğin anne karnındaki gelişimi ve anne adayının vücudunun bu sürece alışabilmesi için bir dizi değişiklikler oluşur. Bu süre boyunca anne adayı hem duygusal hem de fizyolojik açıdan değişimler yaşar. Hamilelik dönemi trimester denilen üç tane üç aylık döneme ayrılır. Bu dönemlerde annede görülen değişiklikler şu şekildedir:

 

BİRİNCİ ÜÇ AY

Bu dönemde anne adayında görülen en önemli değişiklik adet gecikmesidir. Bunun haricinde göğüslerde büyüme, hassasiyet, karıncalanma hissi, sabah bulantıları ya da kusma görülür. Aşerme haricinde yoğun aromalı ve kokulu yiyecek-içeceklere karşı da tiksinti duyulur.  Anne adayı bu dönemde kendini halsiz ve sürekli yorgun hisseder. Değişen hormon düzeyleri yüzünden de aşırı duygusallık gösterir. Vajinal akıntıda artış görüldüğü gibi; sık idrara çıkma, ağızda hissedilen pas-metalik tat gibi şikayetler de yaşanır.

İlk üç aylık dönemin sonuna gelindiğinde, kusma, bulantı ve sık idrara çıkma gibi şikayetler azalma gösterir. Ancak hamilelik süresince bağırsak hareketleri yavaşlayacağından kabızlık yaşanabilir. Kan hacminin artmasına bağlı; kalp, akciğer ve böbreklere düşen yük de artar. İlk üç ay boyunca bulantı ve kusma halini aşırı yaşayan gebeler dışında, kilo artışı 1-2 kg civarında olur.

 

İKİNCİ ÜÇ AY

İkinci üç aylık dönem, ilk döneme nazaran anne adayında daha rahat geçmektedir. Bu dönemde kadında gebelik heyecanı ve sevinci artar. Özellikle gebeliğin 20.haftasında bebeğin hareketlerinin hissedilmesiyle en üst seviyeye ulaşılır. Fizyolojik olarak ise; anne adayının cildinde, meme başı ve çevresindeki areola denilen halkada koyulaşmalar ve kahverengi bir tona dönüşüm başlar. Aynı durum göbek deliğinden başlayıp, aşağıya doğru uzanan çizgide de görülür. Gebelik süresince yükselen bazı hormonların ciltteki renk hücrelerini uyarması ve boya yapımını arttırması bu renk değişimine neden olur.

Bu renk değişimi doğumdan kısa bir süre sonra normale döner ancak koyu tenli kadınlarda daha belirgindir. Bebek anne karnında büyüdükçe anne adayının iştahı da artar. Gebelik boyunca annenin alması gereken 12 kg’ın hemen hemen yüzde 60’ı bu ikinci üç aylık dönemde alınır.

Kilo artışına ilaveten hamileliğin eklemleri gevşetmesiyle sırt, bel ağrıları ve kasıklarda çekilme gibi şikayetler de olabilir. Bu neden anne adayının rahat ve vücudunu sıkmayan giysiler tercih etmesi gerekir. Kolostrum denilen ilk süt ise koyu kıvamlı bir salgı halinde gelebilir. Bu durum normaldir ve gelen sıvının temiz bir bezle silinmesi yeterli olacaktır.

 

ÜÇÜNCÜ ÜÇ AY

Üçüncü trimester dönemde anne adayının karnındaki bebeğin büyümesiyle birlikte kadında şikayetler de artmaya başlar. Gebeliğin 28 - 30. haftalarında özellikle bebeğin mideye yaptığı baskı, annede midede yanma, sindirimde güçlük ve kramplar şeklinde ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar gebeliğin diğer dönemlerinde de yaşanabilir. Ayrıca karında çatlaklar oluşur ve yalancı doğum ağrıları kasılmaları yüzünden anne adayı endişeye düşebilir. 30’lu haftalara gelindiğinde ise en çok bası altında kalan organlar akciğerler ve mesanedir. Bu sebeple anne adayı solunum güçlüğü çeker ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Karın içi basıncının artması sonucu öksürme, gülme, hapşırma gibi durumlar da idrar kaçırmaya sebep olabilir.

Hamileliğin sona yaklaşması sebebiyle midede ekşimeler iyice artar ve kasılmalar şiddetlenir. Ancak bu kasılmalar yürürken veya yapılan başka hareketler ile azalma gösteriyorsa doğum sancısı sanılmamalıdır. Kasılmalar belli aralıklarla düzenli bir şekilde devam ediyorsa doğum zamanının geldiği anlaşılır.

Gebeliğin son haftalarında ishal, bacaklarda ise kramplar yaşanmaya başlar. Anne adayı uykuya dalmak da zorluk yaşar. Annenin enerjisi azaldığından, devamlı bir uyuklama halinde olur. Bu durum oldukça normaldir.

 

 


Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.