Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Ayak Tabanında Ağrı ve Topuk Dikeni

Ayak Tabanında Ağrı ve Topuk Dikeni

15 Kasım 2016, Salı | Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Plantar faysa (ayak tabanı fasyası) ayak tabanında uzunlamasına seyreden kalın liflerden oluşur ve altındaki deriye yapışıktır. Plantar fasyanın enflamasyonuna plantarfasiitis,( topuğun dibindeki ve ayağın altındaki lifli dokunun iltihap­lanması) topuk kemiği ile birleşiği yerdeki kemiksi oluşuma topuk dikeni adı verilir. Topuk dikeni genellikle plantarfasiitin ileri evrelerinde görülür.

Plantarfasiitis ayak tabanında ağrı ile karakterizedir, yürümenin başlangıcında şiddetlidir ve erişkinlerdeki ayak ve topuk ağrılarının en sık görülen nedenidir. En sık 40-60 yaşlarda ve genç atletlerde görülür. Olguların 1/3’ünde çift taraflıdır. Nedeni tam anlaşılamamıştır. Aşırı egzersiz, uygun olmayan ayakkabı,  sert zemin, düz ayak, çukur ayak, bilek hareketlerinin kısıtlı olması, kasların zayıf, kısa veya gergin olması gibi bir çok faktör sorumlu olabilir.

Plantar fasit tanısı; ilk adımı atarken şiddetlenen topuk ağrısı ve lokal hassasiyet varlığı ile konur. Topuk ağrısı sabahları veya uzun süre inaktivite sonrası ilk adım atılırken şiddetlenir. Yürümeye devam ettikçe azalması tipiktir. Ancak gün sonuna doğru uzamış yüklenmeyle birlikte yeniden şiddetlenir.

Ayırıcı tanıda sinir sıkışmaları, bel fıtığı, nöropatik ağrı, kamikte kırık veya zedelenme, Paget hastalığı, Hangludsendromu, tendinit, bursit gibi nedenler ve eklem itihapları (artritler) akla gelmelidir.

Tedavi

Başlangıç tedavisi (ilk yapılması gereken uygulamalar)

  • Varsa obezite, semptomatik düz tabanlık ve sistemik enflamasyon tedavi edilmelidir. Diğer yandan ağrının azaltılması, ayakkabı ve alışkanlıkların değiştirilmesi ve egzersiz gibi konservatif tedavilere başlanmalıdır.
  • Başlangıçta istirahat ve buz tatbiki ağrıyı azaltabilir. Daha sonra sıcak tatbiki (hot pack, parafin gibi), ultason ve yumuşak dokuları germe ve güçlendirme şeklindeki formal fizik tedavi uygulamaları ile hastaların büyük bölümü tedavi edilebilir. 2-3 haftalık fizik tedavi programından sonra egzersizlere devam ederek ve koruyucu tedbirlerle nüksler engellenebilir.
  • Antiromatizmal ilaçlar sadece sistemik enflamasyonu olan hastalarda, en çok 2-3 hafta süre ile kullanılmalıdırlar.
  • İstirahat splintleri geceleri, parmaklar dorsofleksiyona (ayağın anatomik duruştan bilek hareketiyle yukarı doğru kalkması) gelmeyecek şekilde, ayak bileklerini düzgün pozisyonda tutarlar. Özel donanımlı ortezlerle de benzer etkinliğe sahiptirler.
  • Prefabrik silikon topukluk yararlı olabilir. Keçe pedler ve lastik destekler silikondan daha az etkilidir. Manyetik tabanlıkların ilave bir yararı yoktur.
  • Terlik giyme veya çıplak ayakla yürüme semptomları artırabilir veya yeniden başlatabilir. Bu nedenle yataktan kalkarken ilk adımlar ağırlığı emen bir ayakkabı veya sandaletle atılmalıdır.
  • Sert zeminde yürümek zorunda olan hastalar darbe emici, yumuşak tabanlı ayakkabılar giymelidir. Atlet ayakkabıları, ark destekli ve sayası sert ayakkabılar yararlı olabilir. Yürüme ve sıçrama esnasında sert topuk vuruşlarından ve trambolin kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  • Ayak tabanına kinesio-taping olarak tanımlanan bant destekleri, özellikle ilk adımda ağrısı olan bazı hastalarda yararlı olabilir. Bant hipoallerjen olmalı, çok sıkı olmamalıdır.
  • Bu uygulamalar 3-4 hafta içinde yararlı olmaz ise kortizon enjeksiyonu ağrı ve sakatlığı azaltmada yararlı olabilir. Kortizon enjeksiyonu dikkatli kullanılmalıdır. Tekrarlı enjeksiyonlar lif problemlerine  neden  olabilir ve plantar faysa yırtılmasına zemin hazırlayabilir.

Tedaviye dirençli hastalarda:

Plantarfasiitisli hastaların büyük çoğunluğu düzelir. Ancak 6-12 ay arasında konservatif tedavilerle cevap alınamamışsa cerrahi tedavi akla gelmelidir. Hastaların %2-5’ine cerrahi prosedürler önerilmektedir, ancak ameliyat oranları çok daha düşüktür. Ameliyatın başarı oranı %75’ten fazladır.

Hastalığın seyri (Prognoz)

Sonuç genellikle iyidir. Hastaların yaklaşık %80’i bir yılın sonunda düzelir. Bu selim tabiatından dolayı, potansiyel yarar ve zararı bilinmeyen ve bazen de pahalı olan tedavilerden kaçınılmalıdır.


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.