Baharda Tiroit Kontrollerinizi İhmal Etmeyin

Baharda Tiroit  Kontrollerinizi İhmal Etmeyin

05 Nisan 2016, Salı

Bahar aylarında yaşanan ani sıcaklık değişimleri metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir. Bu durumdan en çok bağışıklık sistemi etkilenir. Bağışıklık sisteminde oluşan değişimler tiroit hastalıklarına yol açabilir.

Değişen hava şartları tiroid hastalıklarına yol açabilir

Bahar aylarında yaşanan hava değişimleri, vücudu ve genel sağlığı etkileyen en önemli nedenlerden biridir. Ani değişen hava şartları ve kısa süreli ısı farklılıkları vücudun bu sürece alışmasını zorlaştırır. Bu durum da vücudun strese girmesine yol açarak savunma sistemini zayıflatabilir. Bahar aylarında en çok bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenir. Bağışıklık sistemi dengesinde yaşanan değişimler de tiroit hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Özellikle bağışıklık sistemi mevcut düzeninden çıkarak, tiroit bezine ciddi hasar verebilir.

Tiroit yetmezliği geç fark edilebilir

Ağrı, ateş veya başka bir semptomla kendini belli etmeyen bu hasar kolayca tespit edilemediğinden tiroit yetmezliği riski de meydana gelebilir. Tiroit yetmezliği oluştuğunda ise hastalık çoğunlukla geç fark edilir. Bu sebeple tiroit hormonlarının üretiminde azalmaya işaret eden belirtilerin çok iyi bilinmesi gerekir.

Bu belirtilere dikkat

Tiroit hormonlarındaki üretimin azaldığına işaret eden bazı durumlar vardır. Bunlar ani başlayan ve şiddetli kabızlık, üşüme, saç dökülmesi/kırılması, ciltte solukluk, ayaklarda ve yüz bölgesinde mumsu mat bir solgunluk, adet düzensizliği, libido problemleri, kilo vermede zorluk çekmedir. Bunların yanı sıra uykuda düzensizlik, unutkanlık, yorgunluk, halsizlik, kas ve eklem ağrıları da diğer belirtilerdir.

Baharda mutlaka tiroit hormon tetkikleri yapılmalı

Tiroit hormon tetkiklerinin bahar aylarında yaptırılması oldukça önemlidir. Eğer hastaya tiroit hastalığı tanısı konduysa ve hasta ilaç tedavisine başladıysa mevsim geçişlerinde daha özenli davranılması gerekir. Çünkü bahar aylarında metabolizma hızı olumsuz etkilenir ve tiroit hormon dengesinde değişiklikler meydana gelebilir.

Tiroit hormonu hapları yanlış kullanılmamalı

Birçok hasta tiroit bezi hastalıklarını tedavi etmek için tiroit hormonu haplarını kullanıyor. Ancak bu ilaçlar konusunda çok fazla bilgi sahibi olunmadığından yanlış uygulamalar da yapılabiliyor. Bu uygulamalardan biri de tiroit haplarının tok karnına alınmasıdır.  Oysa bu ilaçlardan en iyi sonucu elde edebilmek için hapların sabah aç karnına alınması gerekiyor. İlaç alındıktan en az 20 – 30 dakika sonra aç karnına durulması daha uygun olur.

Tiroit hormonu hapları hakkında halk arasında doğru bilinen bazı yanlışlar vardır. Bunlardan en önemlileri ilaçların kilo aldırabilmesi, tüylenmeye sebep olabilmesi ve kemik erimesi problemlerine yol açabilmesidir. Bilinenin aksine tiroit hormonu hapları kilo aldırmaz, tüylenmeye yol açmaz ve kemik erimesine sebep olmaz. Buradaki en önemli nokta bu ilaçları kullanırken doz aşımının yapılmamasıdır. Özellikle 50 yaş ve üzeri hastaların ilaveten kalsiyum desteği de almaları gerekir.

Beslenme ve yaşam şekli önemli

Tiroit hastalıklarından korunabilmek için beslenmeye ve yaşam şekline çok dikkat edilmelidir. Tiroit hormonlarının temel bileşeni iyot olduğundan çocukluk döneminden itibaren yeterli derecede iyot alınmalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, süt, yumurta ve deniz ürünlerinde bol miktarda iyot bulunur.

Unlu, şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler az tüketilmelidir. Haftada en az 1 defa mevsime uygun balık yenmelidir. Sigara alışkanlığı var ise de mutlaka bırakılmalıdır. Sigara tiroit hormonlarını azaltacağından bağışıklık sistemini zorlayabilir. Kilo problemi yaşanıyorsa doktor kontrolünde diyete başlanmalıdır. Ayrıca tiroit bezinin daha hızlı çalışması için de düzenli egzersiz yapılmalıdır.


Etiket:

, , ,

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.