Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Balık Tüketimi ve Omega3 Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular

Balık Tüketimi ve Omega3 Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular

06 Aralık 2017, Çarşamba

Balık yağı hapları almak, balık yemek kadar etkili midir?

Somon, tuna, uskumru gibi balık yağı kapsüllerinin hepside kalp için sağlıklı omega3 yağı asitleri içerir. Fakat yiyeceklere doğal balık ilave etmek haplardan alamayacağınız kalsiyum vitamin B2, vitamin D gibi ekstra faydalar sağlar ve mükemmel bir protein kaynağı olma avantajına sahiptir. Bu yüzden haftada iki kez et yerine balık yemeyi düşünmeliyiz.

Kalp problemleri olanların çok yüksek trigliserid seviyeleri varsa takviye veya hap şeklinde omega3 desteği ihtiyaçları olabileceğinden doktorları ile görüşmeleri uygun olur.

 

Balık yağı kalp sağlığı için faydalı mıdır?

DHA(docosahexaenoic asit) ve EPA (eicosapentaenoic asit) gibi omega3 yağları en çok balıkta bulunan ve kandaki trigliseridleri düşüren yağlardır.Yüksek trigliseridleri düşürmek için doktor kontrolünde günde 2-4 gram DHA/EPA alınması uygundur.

Ama trigliseridleriniz çok yüksek değilse en uygunu sevdiğiniz bir balığı tüketmektir.

 

Balık yiyemiyorsak omega3 leri nelerden alabiliriz?

Balık en iyi omega3 kaynağıdır. Ama karaciğer gibi sakatatlarında ihtiyacınız olan tüm omega3leri karşılayacağına güvenebilirsiniz.

Ceviz temel omega3 yağlarından biri olan ve vücudumuzun yapamadığı ALA (Alfa Linoleik Asit) içerir. ALA aynı zamanda özellikle keten tohumu gibi bitki yağlarında, ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur vücudumuz ALA’yı bir miktar DHA/EPA’ya dönüştürür. Vejeteryanlar yosun yağlarını da deneyebilirler.

 

Krill (karides) yağı, balık yağından daha mı az omega3 yağı içerir?

Karides benzeri canlılardan elde edilen krill yağı balık yağı kadar DHA ve hatta daha çok EPA içerir. Doğal karides ve karides yağı en az balık yağı kadar iyi bir omega3 kaynağıdır.

 

Ne kadar balık yemeliyiz ?

Tercihen sardalya, hamsi, lüfer , karagöz ve levreği haftada 2 kez,1 porsiyon 100gr olacak şekilde en az haftada 200-250 gr tüketiniz. Genellikle 350gr balık veya midye yemek çok civa içermeyen türlerde emniyetlidir.

 

Hangi tür balıklar daha az zararlı maddeler içerir?

Balıklar civa, polikarbonlar gibi evsel ve endüstriyel atıklarla kirlenebilir. Bu tip maddeler zaman içinde gebelerde ve çocuklarda sağlık problemlerine yol açabilirler. Hamsi, lüfer, sardalya, levrek, izmarit, mercan, karagöz, sinarit, yayın, sazan gibi hızlı büyüyen genç balıklar daha az toksik madde içerir.

Kılıç balığı, orkinos gibi büyük ve uzun yaşayan balıklar bünyesinde daha çok toksik madde taşıyabilirler.

 

Gebelikte balık yağı takviyesi almak bebeğin beyin gelişimine faydalı olur mu?

Anne diyetindeki  DHA’nın bebeğin beyin gelişimine faydası vardır.Fakat, çalışmalara göre balık yağı takviyeleri her zaman aynı faydayı göstermez. Gebelerin, aşırı olmayan ama yeterli miktarda, düşük civa içeren türde balıklardan tüketmesi uygundur.

Çoğu kez sağlıklı erişkinlerle aynı miktarda tüketmeleri uygundur. Haftada 300gr ‘ın üzerine çıkmamaya dikkat etmelidir.

DHA bebeğin beyin ve göz gelişimine yardımcı olur. Aynı zamanda erken doğumları da azaltır. Unutmamalıdır ki keten tohumu yağı ve zeytin yağı gibi bitkisel yağlar ve yeşil yapraklı sebzelerden de vücudunuz bu önemli besini üretir.

 

Kalp rahatsızlığı olanlara balık yağının faydası olur mu?

Balık yağı takviyesi kalp rahatsızlığı olanlarda daha kötüye gidişi engellemede yardımcıdır.Kalp hastalarının, tercihen balık yiyerek  günde 1gr EPA ve DHA’yı birlikte alması iyi olur. Takviye ilaçlarda yardımcı olabilir ama doktor kontrolünde alınması gerekir. Aspirin, coumadin benzeri kan sulandırıcılar kullanıyorsanız balık yağının da kanı  sulandırdığını bilmeniz gerekir. Çok fazla alınırsa aşırı kan sulanmasına sebep olur.


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.