Başarılı Müdahale ile Sağlıklı Hayata Merhaba

Başarılı Müdahale ile Sağlıklı Hayata Merhaba

26 Ağustos 2014, Salı

Irak Erbil’de yaşayan Muhammed Yaba, hayati tehlikesi olan karaciğer hastalığının tedavisi için geldiği Central Hospital’da sağlığına kavuşarak ülkesine döndü.  

Central Hospital’ı Nasıl Tercih Ettiniz?

Karın içi travmaya maruz kalarak geldiğim hastanede karaciğerle ilgili durumun ciddi olduğu ve hayati riskler olduğunu söylendi. İstanbul’da yaşayan bir yakınımız vardı. Hastalığımı kendisi ile paylaştığımda benim için acilen iyi bir hastane ve doktor araştıracağını söyledi. Yaptığı araştırmalar neticesinde Central Hospital’da Medikal Direktör Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı’nın karaciğer konusunda tecrübeli bir hekim olduğunu, benim raporlarım hakkında görüştüklerini ve karaciğerde olan sıkıntılar nedeniyle acil tedavimin planlanması gerektiğini iletti. Hocama güvenerek ikinci kez ama bu sefer hastalığım için geldiğim İstanbul’da tedaviye başladım.   

Tedaviye Başlarken Neler Hissettiniz?

Erbil’den İstanbul’a geldiğimde kafamda acaba iyileşebilecek miyim? Nasıl bir tedavi uygulanacak? gibi sorular vardı. Hastanenin Genel Cerrahi Hekimi Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı’ndan hastalığım tedavisiyle ilgili tüm soruların yanıtlarını alınca rahatladığımı hissettim.  Tedavime yoğun bakım ünitesinde başlandı. Sonrasında yatan hasta katında devam edildi. Tedavi sırasında karaciğerdeki hasarla birlikte infeksiyonla mücadele edildiği için zorlu ve uzun bir süreç beni bekliyordu.

yaba.PNG

Hastane ve Tedavi Hakkındaki Görüşleriniz?

Tedavinin ne kadar süreceğini, iyileşip iyileşemeyeceğimi bilmiyordum. Bir aylık yoğun bir bakımın ardından doktorum beni sağlıkla taburcu etti. Hastanede kaldığım sürede tıbbi hizmetlerden çok memnun kaldım. Doktorum çok deneyimli ve güleryüzlüydü. Hemşirelik hizmetleri benimle çok ilgilendi. Sürekli beni kontrol ediyor, tedavimi uyguluyorlardı. Evimden uzakta yabancı bir ülkede olduğum için nasıl anlaşabileceğimizi çok düşünmüştüm. Benimle birebir ilgilenen ve Arapça tercümanlık yapan birinin hastanede çalışması çok güzeldi. Bu zorlu süreçte kendimi daha iyi hissetmemi sağladı. Ayrıca yattığım odanın konforu, Arapça tv kanalları ve dergilerin odada olması beni şaşırtmıştı.     

İyiki Central Hospital’a Gelmişim

Hastaneye geldiğimde Erbil’e dönüp dönemeyeceğimi bile bilmiyordum. Bana uygulanan tedavi sayesinde sağlığıma kavuştum. Başta doktorum Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı olmak üzere benimle ilgilenen herkese minnettarım. Çok teşekkür ederim.

Uzman Görüşü

Hastamız 3 ay önce karın organlarını etkileyen bir travmaya maruz kalarak acil şartlar altında bir dizi operasyon geçirmiş. İlerleyen dönemlerde karaciğer testlerinde anormallik tespit edilmesi üzerine yapılan incelemelerde, karaciğer dokusu içine kanama olduğu saptanmış. Türkiye’de sağlık hizmeti almayı düşünen hastamıza kanamayı kontrol altına almak amacıyla girişimsel radyolojik yöntemler kullanılarak “Karaciğer arterinin tıkanması”  işlemi uygulanmış. İşleme bağlı olarak ağır bir “karaciğer yetmezliği” tablosu gelişen hasta ileri tetkik ve tedavi amacıyla hastanemize geldi.

Karaciğerin %60 – 70’inin hayatiyetini yitirdiği hastada, yoğun bir destek tedavisi ve infeksiyonla mücadele yanında kan değerlerinin günlük olarak yakından izlenmesi hayati önem taşımaktaydı. 1 ay süren zorlu süreç sonunda tıbbi değerleri stabilize olmaya başlayan hasta, tehlikeli dönemi atlatmış olarak beslenebilir ve kendi kendine yeter bir durumda memleketine uğurlandı. Hastaneden çıktıktan sonra Erbil’de uygulaması gereken tedavileri ilettiğimiz hastamız, kontrol amaçlı hastanemizi yeniden ziyaret etti. Central Hospital’da yapılan kontrol tetkiklerinde hastanın tamamen düzeldiği görüldü.

 


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.