Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Bebeğimle İlk Banyo Saati

Bebekler doğdukları andan itibaren fizyolojik ve psikolojik olarak anne-babanın bakımına ve ilgisine ihtiyaç duyar. Ancak yeni bebek sahibi olmuş çiftler için bu durum biraz tedirginlik yaratabilir. Hayatlarına yeni giren bu minik insan ile ilk başlarda ne yapacaklarını şaşırabilirler. Özellikle banyo saati gibi özbakım gerektiren durumlarda oldukça heyecanlanabilirler.
Bebeğimle İlk Banyo Saati

14 Şubat 2017, Salı

Banyo sıklığı mevsime göre

Yeni doğan bebeklerin derisi verniks olarak adlandırılan beyaz renkli, mumsu, koruyucu, kaygan bir madde ile kaplıdır. Bu madde bebeğin cildini zedelenme ve enfeksiyona  karşı korur. Kısa süre içerisinde cilt tarafından emilir ve kaybolur. Bu nedenle bebek doğar doğmaz hemen yıkanmamalıdır. Ancak bebeğin göbek bağı düştükten sonra yıkamaya başlanabilir. Göbek düştükten sonra mevsim koşullarına göre bebek yıkanmalıdır. Yaz ayında doğan bir bebeği her gün yıkayabilirken; kış ayında dünyaya gelen bir bebeği gün aşırı yıkamak daha uygun olacaktır.

 

Su sıcaklığına dikkat

Banyo saati için en uygun vakit, bebeğin rahat ve uzun uyumasına olanak sağlayan bir zaman dilimi öncesidir. Bu yüzden bebeği beslemeden veya besledikten 1-1,5 saat sonra yıkamak daha doğru olur. Su sıcaklığı bebeğin vücut ısısına yakın olmalıdır. Bu nedenle su sıcaklığının en ideali 36,5 °C’dir. Kolaylık olarak suyun ısısını; kol dirseğinizi veya el bileğinizin içini bir miktar suyla temas ettirerek  kontrol edebilirsiniz.   Oda sıcaklığının ise 22-26°C arasında olması gerekir.

 

Temizlik ürünleri cildine uyumlu olmalı

Bebeği yıkarken kullanılan kozmetik ürünlerin seçiminde de dikkatli olunmalıdır. Bebekler için özel olarak üretilen, Ph oranı ayarlanmış ,göz yakmayan ve paraben içermeyen temizlik ürünleri tercih edilmelidir. Bebeklerin cildi yetişkinlere nazaran daha hassas ve ince bir yapıya sahip olduğundan uygun olmayan temizlik ürünleri bebeğin cildinde tahrişe ve kurumaya neden olabilir. Bu yüzden kullanılan şampuanın bebeğin cildine uygun olması gerekir. Sağlıklı , cildi hassas olmayan bebeklerde normal çeşme suyu ile yıkamanın herhangi bir sakıncası yoktur.  Eğer bebek hassas bir bünyeye sahipse şampuan ya da sabun ve kullanılacak su seçimi mutlaka çocuk doktoruna danışılarak kullanılmalıdır. Vücudunu yıkamak için kullanılan lif, sünger gibi malzemelerin de yumuşak olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bebeğinizin her yıkanmasında şampuan ya da sabun kullanma zorunluluğu yoktur. Haftada 1 – 2 defa kullanmanız yeterli olabilir. Geri kalan günlerde  sadece su ile yıkayabilirsiniz.

 

Banyo öncesi her detay tamam

Bebek banyosunda dikkat edilecek birinci nokta oda ısısının bebeğe uygun olmasıdır. Bebeğin üzerindeki kıyafetleri çıkarmadan önce ortamın ve malzemelerin hazırlığı eksiksiz tamamlanmalıdır. Derecesi ayarlanmış su, temiz bir su kabı, şampuan, sabun, banyo lifi, banyo havlusu, küvet, bebek yağı, vücut losyonu, bebek bezi ve kıyafeti banyo öncesi temin edilmelidir. Aksi takdirde bebeğin vücudunda ısı kaybı oluşabilir. Ayrıca bebeği yıkarken bir yardımcının olması da anneye kolaylık sağlar. Banyo yaparken bebeğin vücut ısısının korunması için ayaklarının su içersinde olmasına özen gösterilmelidir.

 

Bebeği nasıl tutmalıyım?

Ortam ısısı ve malzemeler hazırlandıktan sonra bebeğin kıyafetleri çıkarılarak banyoya başlanabilir. Banyoya bebeğin önce ayaklarından suya sokularak başlanmalıdır. Banyo yaptırırken öncelikle ön gövde yıkanmalıdır. Sonrasında bebek yüzüstü çevrilerek arka tarafı yıkanmalıdır. Bebeği yıkarken yüzü aşağıya bakacak şekilde, göğüs ve karnından kavrayarak tutulabilir. Sırtüstü tutuluyorsa da, başını elle desteklemek gerekir. Bebeklerin ısı kayıpları en fazla başlarından olur. Bu sebeple en son da bebeğin başı yıkanır. Banyo esnasında bebeğin iyice durulanması ve sonrasında kurulanması önemlidir. Bu nedenle kullanılacak havlunun yumuşak ve pamuklu olmasına da dikkat edilmelidir. Banyo sonrası vücudunda kuruluk var ise cilt yapısına uygun solüsyonlarla vücut bakımı yapılabilir.

 

Eyvah kulağına su kaçtı!

Anne-babaları tedirgin eden konulardan biri de banyo esnasında bebeğin kulaklarına ve ağzına su kaçmasıdır. Ancak bu durum oldukça normaldir. Bebeğin kulaklarına su kaçtığında herhangi bir müdahalede bulunulmasına gerek yoktur. Çünkü kulağa kaçan su daha sonra kendiliğinden atılır. Eğer bebek su yutarsa da hapşırarak ya da öksürerek yuttuğu suyu kendiliğinden çıkaracaktır. Burada önemli olan husus banyo yaptıracak ebeveynin paniklememesi ve sakin olmasıdır.

 

Kordon düşmeden asla

Bebeğin kordonu düşmeden banyo yaptırılması sağlıklı olmayabilir. Çünkü göbek kordonu yıkama esnasında ıslanacağı için kolaylıkla enfeksiyon kapabilir. Ancak kordon düşene kadar bebeğin yüzü dahil tüm vücudu kaynamış ılıtılmış su ve pamuk ile silinebilir ve çamaşırları sıkça değiştirilebilir. Tabi temizleme işlemi sonrası kordon ve çevresinin çok iyi kurulandığından emin olunmalıdır. Nemli kalan kordon enfeksiyonlara açık hale gelebilir. Ayrıca ıslanan ve sonrasında nemli kalan kordonun düşme süresi uzayabilir. Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) göbek kordonunun hızlı ve sağlıklı düşmesi için kuru ve temiz kalması gerektiğini söylemektedir. Göbek bağı kuruyup düştükten sonra bebeğe banyo yaptırmanın hiçbir sakıncası yoktur.


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.