Beslenmedeki Kötü Alışkanlıkları Değiştirmenin Yolları Nelerdir?

Her gün hayatımızı oluşan rutinlerden bazıları; işe giderken pastaneden alınan sıcak poğaçalar, öğlenleri yenilen pideler, hamburgerler, lahmacunlar; akşamları yemekten sonra televizyon karşısında yatana kadar yenilen abur cuburlar. Zaman içinde istenilmeyen kilo almalara neden olmakla birlikte sağlık problemlerini de yanında getirmeye başlar.
Beslenmedeki Kötü Alışkanlıkları Değiştirmenin Yolları Nelerdir?

06 Şubat 2017, Pazartesi | Beslenme ve Diyet

Uzun yıllardır yoğun iş temposunda çalışırken kazanılan bu rutinleri değiştirmek düşünüldüğü gibi kolay olmayabilir.

 

Ama size çok iyi haberlerim var 

  • Türkiye’de hala diğer Avrupa ülkelerine kıyasla insanların çoğu yemek yapmayı biliyor ve evde yemek yapma oranı çok daha yüksek.
  • Semt pazarlarımız hala mevcut ve bir sürü insanın pazara gitme alışkanlığı var.
  • En güzel haber ise evde yaptığımız yemekler dışarıda yediklerimize oranla besin ve mineral açısından çok daha besleyici ve kalori oranı daha düşük.

 

Bunların hepsi kültürel açıdan Türkiye’de var olan obezite ve kilo problemlerini çözmek açısından çok fazla avantaj sağlar. Şimdi hep birlikte bu avantajların eşliğinde beslenmedeki var olan kötü alışkanlıklarımızı nasıl değiştireceğimiz konusunda neler yapabileceğimize bakalım.

 

Hataları önceden görerek önlem almak; Akşamları televizyon karşısında ve çayla yenilen bisküvileri, krakerleri, pastaları yemek yerine evde hazırlanan kalorisi düşük ve besleyici atıştırmalıklar, yatmadan önce hem vücudu besler hem de düşük kalori olması nedeniyle zaman içinde oluşan kilo artışının önüne geçer.

 

Hata yapmadan önce olabilecek hatayı görerek bu hatanın yerine başka birşey koymak;

  • Bazen eş-dostla dışarı çıkılarak yenilen yüksek kalorili yemekler ardından çay kahve eşliğinde yenilen ağır tatlılar yerine evden azda olsa atıştırarak dışarı çıkmak tokluk hissi verdiği gibi fazla kalorili yiyeceklerin fazla tüketilmesinin önüne geçer.
  • Dışarda yenilen yemeklerin seçimlerinin  zeytinyağlı, salata ve ızgara gibi seçimler yapmaya çalışmak.
  • Arkadaşlarla paylaşılan birliktelik bir yerde yemek yerine daha çok fiziksel aktivite içeren etkinlikler düşünülebilir. 

 

Herşeyi bir anda değiştiremezsiniz; Unutmayın ki kimse yanlış beslenme alışkanlıklarını bir günde kazanmadı ve hepsini birden değiştirmekte  mümkün olmayacaktır.

 

Akşamları yemeğe oturmadan önce çok aç olmak yerine sofraya yemekten bir kaç saat önce sağlıklı bir atıştırmalık yiyerek ve bir bardak su içerek başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek, diyet yapmak ve daha sağlıklı bir hayatı seçmek zaman alır. Yapılan günlük, haftalık veya aylık diyetlerle bunları yapmanız çok zor olacaktır.

Her zaman her yerde sağlıklı ve besleyici seçimler yapmayı öğrenmek çok daha kalıcı bir çözüm olacaktır. Size tavsiyem kesinlikle acele etmeyin kendinize zaman tanıyın, sabırlı olun her zaman daha sağlıklı, daha besleyici bir hayat için yeni alışkanlıklar edinmeye çalışın. Sağlığınız için yeni rutinler kurmaya çalışın. 


Beslenme ve Diyet Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.