Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çene Eklem Ağrılarına Botoks Tedavi Yöntemi

Çene Eklem Ağrılarına Botoks Tedavi Yöntemi

12 Aralık 2016, Pazartesi | Ağız, Çene ve Diş Sağlığı

Botoks nedir?

Botox (Botulinum toksin) tıp ve diş hekimliğinde tedavi ve kozmetik amaçla sıklıkla kullanılan kas aktivitesini geçici bir süre bloke eden bir nörotoksindir. Halk arasında bilindiği gibi yılan zehrinden elde edilmez. Besin zehirlenmelerine yol açabilen “Clostridium Botulinum” adı verilen bakterilerden elde edilen bir toksindir.

 

Botoks nasıl uygulanır? Etkisi kalıcı mıdır?

Botoks ince uçlu küçük iğnelerle uygulanır. Botox etkisini sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip sinir ile sinirlerin ulaştığı kaslar arasındaki iletimi durdurarak gösterir. Uygulandığı kası kısmi olarak felçe uğratmaktadır ve kas eskisi gibi kuvvetli kasılamamaktadır. Etkisi geçici olup 4-6 ay arasında geri dönüş olmaktadır. Botoksun uygulama süresi yapılacak kaslara göre değişmekle birlikte, bir kaç dakikada süren bir işlemdir.

 

Botoks uygulandıktan 3-5 gün sonra etki etmeye başlamakta ve 2 hafta içerisinde etkisi maksimum seviyeye ulaşmaktadır. Etkisi 4-6 ay süre devam eder. Bu süre sonunda yapılan tekrarlayan uygulamalar ile etki süresi daha da uzatılmış olunur.

 

Botoks kimlere uygulanabilir ve kimlere uygulanmaz?

25-65 yaş aralığında olan sağlıklı bütün bireylere cinsiyet ayrımı yapılmaksızın uygulanabilir. Eğer 65 yaş üzeri hastalar ile, aminoglikozid, tansiyon ilacı, kinin, siklosporin, penisilamin, mağnezyum gibi ilaç kullananlarda botoksun etkinliğini azaltır. Bu tür ilaçları kullananlarda dikkatli olunmalıdır.

 

Diş tedavilerinde Botoks kullanımı 

•             Çene eklemi rahatsızlıkları

•             Masseter kas hipertrofisi

•             Bruksizim (diş sıkma, diş gıcırdatma)

•             Çene yüz bölgesinde kozmetik amaçlı kullanımı

•             Çene yüz bölgesi ağrıları

•             Trigeminal nevralji

•             Oromandibular ve baş boyun distonileri

•             Freysendromu gibi bir takım rahatsızlıklarına tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Çene eklem rahatsızlıkları nedir?

Bilindiği üzere alt çenemiz hareketli olup kafatası ile eklem yapar. “Çene eklemi” olarak da bilinen bu eklemin tıp literatüründe ismi “Temporomandibular eklem” dir. Eklemi oluşturan yapılar arasında; eklemin kemik yapısı, disk, eklemle ilişkili kaslar ve ligamentler yer almaktadır. Bu yapıların her hangi birindeki problem, eklem rahatsızlığı olarak ortaya çıkar. Bu rahatsızlık bazen eklemde bir ses, bazen ağız açıklığında kısıtlılık, bazen ise şiddetli bir ağrı ile baş gösterir. Eklem kompleks bir yapı olduğu için bunların biri veya bir kaçı da bir arada olabilir.

 

Çene eklemi rahatsızlıklarının sebepleri nelerdir?

En belirgin sebepleri arasında diş sıkma veya gıcırdatma yer almaktadır. Diş sıkma veya gıcırdatmanın en büyük nedeni ise stresdir. Günlük sosyal hayattaki ve iş yaşamındaki strese bağlı olarak tüm vücut kas gruplarında istemsiz olarak kasılmalar olabilir. Bu kasılmalar uyku sırasında ya da gün içerisinde farkında olmadan meydana gelebilir. Hiç şüphesiz bu kas gruplarından olan çene kasları da olumsuz etkilenmektedir.

 

Eklem hastalıkları en çok kimlerde görülür?

Eklem rahatsızlıkları strese bağlı olarak en çok genç ve orta yaş grubunda görülür.  Gençlerde daha çok sınav dönemlerinde belirgindir. Orta yaş grubunda ise; iş yoğunluğu ve aşırı çalışma temposu, ailevi sorunlar ve psikolojik problemler etkili olmaktadır. Ayrıca İstanbul gibi aşırı trafik yoğunluğu olan şehirlerde trafik stresini de göz ardı etmemek gerekir. Aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip kişilerde eklem rahatsızlıkları daha sık görülmektedir. Kadınlar yapısal olarak erkeklere göre daha zarif narin bir yapıya sahip olduklarından dolayı kadınlarda eklem rahatsızlıkları görülme oranı daha fazladır.

 

Eklem hastalıkları hangi tedaviler uygulanır?

Eklemdeki bu hasarlar genellikle çene kasları, eklem diski ve ligamentler gibi eklemin elamanlarında meydana gelir. Eklem problemi eklem elemanlarının biri veya bir kaçında birlikte görülebilir. Eklem rahatsızlıklarının tedavisinde öncelikle olarak problemin doğru tespit edilmesi gerekir. Tedavi probleme yönelik yapılmalıdır. Eklem rahatsızlıkların giderilmesinde medikal tedavi, konservatif tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri gibi bir takım tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır. Tedavide koruyucu yaklaşımlar ön plana çıkmaktadır.  Cerrahi tedavi yaklaşımı nadir olarak uygulanmaktadır. Medikal tedavide genellikle kas gevşetici ve ağrı kesici bir takım ilaçlar kullanılabildiği gibi bazen de stresi azaltmak ve psikolojik durumu iyileştirebilmek amacıyla psikiyatrik ilaç desteği de gerekebilmektedir.

 

Konservatif yaklaşımda ise dişlerin üzerine geçen şeffaf bir plak kullanılmaktadır. Kullanılan bu plağın hem tedavi edici hem de koruyucu bir özelliği vardır. Eklem bölgesine gelen kuvveti azaltarak iyileşmeyi hızlandırdığı gibi dişlere gelen zararı da azaltır. Ayrıca kasların aşırı kasılmasının da önüne geçer. Plağın en önemli dezavantajı kullanımının zor olmasıdır. Bazen hastalarımız plağı kullanamamaktan şikayet etmektedir. Bu hastalarımıza çene kaslarına botox yapılmasını öneriyoruz. Botoks ile çene kasları kısmi olarak felçe uğratılır ve kaslar eskisi gibi kasılamaz. 


Ağız, Çene ve Diş Sağlığı Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.