Cilt Bakımı Mevsimi Başladı

Yaz, güneş, kum, tatil bitti. Peki, güneşin zararlı ışınlarının, tuzlu ve klorlu suların olumsuz etkilerinin cildimizde oluşturacağı deformasyonlara ne kadar hazırız? Öyle ki bir kısmımız bronzluğun altından ortaya çıkmaya başlayan parlaklığını yitirmiş ciltlerle yüzleşti bile.
Cilt Bakımı Mevsimi Başladı

17 Eylül 2018, Pazartesi | Cildiye (Dermatoloji)

Her gün 2 litre su şart

Cildin nem dengesini düzenleyen ve elastikiyetini koruyan en önemli faktörün su olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Deride bulunması gereken su oranının yüzde 10’un üzerinde olması şartı da bilinmesi gereken diğer bir gerçek. Çünkü ciltte su miktarının azalması pullanma, egzama gibi bazı deri hastalıklarına ve enfeksiyonlara sebep olabilir. Gerekli su miktarının karşılanması için de her gün mutlaka 2 litre kadar su tüketilmesi şarttır. Tabii cilt sağlığı için kafeinli, asitli ve alkollü içeceklerin ve sigaranın kullanımı da sınırlandırılmalıdır.

 

Cilt problemlerinin önüne geçin

Yaz aylarında yoğun şekilde maruz kalınan güneş ışınları, klorlu ve deniz suları cilt üzerinde bazı leke veya izlerin oluşmasına neden olabiliyor. Bu duruma bir de mevsim geçişine bağlı hava değişiklikleri de eklendiğinde cilt, sahip olduğu savunma mekanizmasını zamanla yitirebiliyor. Giderek zayıflayan bu mekanizma da cildin elastikiyetini sağlayan kolajen yapının deforme olmasına, hücre yenileme kapasitesinin azalmasına ve proteinlerin kaybolmasına yol açabiliyor. Tüm bu olumsuz gelişmeler deride fiziksel değişimlere, ilerleyen dönemlerde de cilt kanserinin oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle yaşanabilecek olası cilt problemlerini önleyebilmek için cildin güçlendirilmesi gerekir. Bilhassa problemli ve duyarlı cilde sahip kişiler bu mevsimde daha fazla dikkat etmelidir.

 

Aşırı terleme ciltte yağ üretimini tetikleyebilir

Yaz aylarının kavurucu sıcaklıklarını hisseden vücut, terleme mekanizmasını devreye sokarak kendi içinde bir savunma geliştirir. Tabii fazla gelişen terleme olayı da deriye aşırı yağ üretimi olarak yansır. Bu sebeple cilt temizliği özellikle yaz aylarında daha fazla önem kazanır. Çünkü cilt temizlenmez, cildin gereksinim duyduğu nem sağlanmaz ve yanlış kozmetik ürünler kullanılırsa deri gözeneklerinin kapanmasına zemin hazırlanmış olur. Gözeneklerin kapanması da cilt altında yağ butonlarının oluşumunu tetikler. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için profesyonel cilt temizliğine ekstra özen gösterilmesi gerekir. Cilt temizliğinin düzenli şekilde yapılması derinin nem dengesini koruyacaktır.

 

Peeling işlemi ile cilde nem kazandırılabilir

Mevsim geçiş dönemlerinde değişen hava sıcaklıkları cildin üst yüzeyinde kalınlaşma oluşmasına sebep olabilir. Bu kalınlaşma problemi haftada 2 kez uygulanacak peeling ile çözülebilir. Ancak bu uygulama hassas cilde sahip kişilere tavsiye edilmez. Cildin uygun kalınlıkta olabilmesi ve ihtiyacı olan nemi kazanabilmesi için kimyasal peeling, mezoterapi ve PRP gibi işlemler de düşünülebilir. Bu uygulamalar sadece alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

 

 

Kozmetik ürünler, kış mevsiminde kullanılanlarla aynı olmamalı

Cildin günlük temizlik ihtiyacı ayrıca önemli bir konudur. Her gün yapılacak cilt temizliği ve nemlendirme işlemi, cildin mevsim geçişlerinden olumsuz şekilde etkilenmesinin önüne geçecektir. Cilt bakımı hususunda diğer bir mühim nokta ise tercih edilen nemlendirici krem ve cilt temizleyicilerinin kış mevsiminde kullanılan ürünlerle aynı olmaması gerektiğidir. Çünkü kozmetik ürünlerinin her biri değişen mevsim şartlarına göre üretilir. Ayrıca satın alınacak ürünlerin dermatolojik testlerden geçmiş olması da göz ardı edilmemesi gereken konulardandır.

 

Aşırı sıcak su ile duştan kaçınılmalı

Mevsim değişikliğinin yaşandığı dönemlerde ciltte, özellikle yüzde, burun çevresinde, yanaklarda ve ellerde çatlaklar oluşabilir. Bu cilt sorunlarını önlemek için aşırı sıcak su ile duş alınmamalı, banyo sonrası cilt mutlaka nemlendirilmelidir. Bu faktörlerin yanı sıra cilt dengesini etkileyebilecek alkol ve esans içeren temizlik ürünlerinin kullanımından kaçınılmalı, aksine yağlı sabun veya jeller tercih edilmelidir. Ayrıca satın alınan temizlik ürünleri 5,5 PH seviyesine sahip olmalıdır.


Cildiye (Dermatoloji) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.