Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çocuğum Okula Başlıyor

Okulla birlikte yepyeni bir hayat düzenine geçecek olan çocuklara aileleri tarafından önceden okul hayatı ile ilgili bilgiler verilmelidir. Çocuğun okulla ilgili soracağı sorulara sabır ve ilgiyle cevap vermek gerekir. Heyecan ve merak içinde olan çocukların yaşadığı duyguları anladığınızı göstermeniz önemlidir.
Çocuğum Okula Başlıyor

14 Eylül 2015, Pazartesi | Psikoloji

AİLELER OKUL HAYATINI ÇOCUKLARINA ANLATMALIDIR

Yeni dönemde, çocukları okula yeni başlayan ailelerin tatlı bir telaşları vardır. Evdeki düzenin yeni okula ve yeni sorumluluklara uygun olarak ayarlanması gerekir. Oyun döneminden çıkan, okula yeni başlayan çocuklar için ders çalışabileceği oda ve gerekli ortam sağlanmalıdır. Yepyeni bir hayat düzenine geçecek olan çocuklara aileleri tarafından önceden okul ve okul hayatı ile ilgili bilgiler verilmelidir. Çocuğun okulla ilgili soracağı sorulara sabır ve ilgiyle cevap vermek gerekir.

Heyecan ve merak içinde olan çocukların yaşadığı duyguları anladığınızı göstermeniz önemlidir. Korku ve tedirginlik yaratacak ifadelerden kaçınılması gerekir. Özellikle ailelerin çocuklarının okul yaşantısı ile ilgili endişeleri varsa bunları çocuklarına yansıtmadan çözmeleri gerekir. Çocuğu okula yeni başlayan ebeveynlerin çocuklarının neler yaşayacakları ile ilgili yoğun kaygıları vardır. Hatta kaygılarını tavır ve yorumlarıyla çocuklarına hissettirirler. Bu gibi durumlarda ebeveynler fark etmeden çocuğa sık sık karşılaşabileceği olumsuz bilgiler ve yorumlar anlatırlar. Kaygı bulaşıcıdır ve ebeveynlerin yüksek kaygı düzeyi çocuklarında da tedirginlik ve korku yaratır. Ev içindeki bu kaygılı ve güvensiz ortam, okula yeni başlayan çocuk için ciddi bir tehdit unsurudur. Ebeveynlerin kendi korkuları çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakmamalıdır.

 

ÖDEV VE SERBEST ZAMAN PLANI ÇOCUKLA BİRLİKTE YAPILMALIDIR

Okulun başlamasıyla öğrencilerin düzenli hayata geçmeleri biraz zaman alabilir. Önceden yapılan hazırlıklara rağmen okulun ilk günlerinde öğrencilerde sabah uyanmaya, okula gitmeye ve ders çalışmaya karşı isteksizlik görülmesi oldukça normaldir. Bu noktada anne ve babaların çocukları yeni düzene alıştırmaya çalışırken tatilin gevşek sınırlarından vazgeçip okul hayatının sıkı ve kesin sınırlarına geçiş yapmaları gerekmektedir. Ailelerin çocukları ile birlikte uyku ve yemek düzenini, ders çalışma saatlerini yeniden planlamaları gerekir. Kendisine sorulmadan ve fikri alınmadan yapılan bütün programlar çocukta değersizlik ve yetersizlik hissi yaratabilir.

Bu nedenle okuldan eve gelince ne kadar serbest vaktinin olduğu, ne zaman ödev yapmaya / ders çalışmaya başlayacağı, ne zaman yemek yeneceği ve saat kaçta yatacağı hakkında açık ve kesin şekilde konuşulmalıdır.

 

ÇOCUĞUNUZA HEP DESTEK, TAM DESTEK OLUN

Çocuğunuzun rehavete kapılmamasını sağlamak için olumsuz eleştirilerden uzak durmalısınız. Yeni dönemin yenilikler getireceğini, çocuğunuzun yaşayacağı olumlu ya da olumsuz her durumda onun yanında olacağınızı hissettirmeniz önemlidir. Sizin desteğiniz çocuğunuzun okula ve başarıya olan motivasyonunu artırır.

Okulların açılması bütün öğrenciler için heyecan ve tedirginlik kaynağıdır. Okul başarısı düşük olan öğrenciler bu olumsuz duyguları daha yoğun yaşar. Bu gibi durumlarda bu öğrencileri ürkütmekten veya telaşlandırmaktan kaçınmalı, tavsiye verirken hassas davranmalısınız. Yeni dönem için somut ve ulaşılması kolay hedefler belirlemek adım adım gelişmeyi ve ilerlemeyi kolaylaştıracaktır. Bu değerlendirme ve planlamalar çocuğunuzla beraber onun kapasitesine uygun olarak yapılmalıdır.


Psikoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.