Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çocuğunun Her İstediğini Yapan Aileler Dikkat!

Anne-baba olmak ömür boyu sürecek oldukça meşakkatli,uzun ve karmaşık bir süreçtir.
Çocuğunun Her İstediğini Yapan Aileler Dikkat!

27 Mayıs 2019, Pazartesi | Psikoloji

Çocuk yetiştirirken istikrarlı davranışlar sergilemek ve çocuğa doğru rol model olmak çok önemlidir. Çocuklar yanlış davranışları için nasıl uyarılıyor ve sınırlar öğretiliyorsa, doğru davranışları için de övgülerde bulunulmalı ve takdir edilmelidir. Ancak çocuğa gereğinden fazla övgüde bulunmak çocuğu narsist bir yapıya dönüştürebileceğinden dikkatli olunmalıdır.  Uzm. Psk. Aycan Bulut, “En küçük davranışları aileleri tarafından aşırı abartılan çocukların narsist davranışlar göstermesi normaldir. Çocuklarını mutlu etmek adına, demokratik aile kavramını oluşturmak için çocuklarının her istediğini yapan anne-babalar benmerkezci ve narsist çocuklar yetiştirir.” diyor.

ÖVGÜNÜN BİR SINIRI VAR MI?

Her ailenin kendi görüşleri, değerleri, önem verdiği davranış şekilleri ve eğitim anlayışı vardır. Bunları da çocuklarına öğretmek için kendi aile yapılarına uygun davranış ve tutumlar sergilemeleri normaldir. Önemli olan çocuğa ne öğretileceği değil nasıl öğretileceğidir. Anne ve babanın çocuğun olumlu ya da olumsuz davranışına gösterdiği tepki önemlidir.

Övgüde bilinmesi gereken en önemli sınır, uygun davranışın ardından karşı tarafa iletilmesidir. Kendi başına yemek yeme davranışı için yapılacak övgü, çocuk yemeğini kendiliğinden yediği sırada verilmelidir. Eğer çocuk davranışın bütününe bakıldığında olumsuz bir şey yapıyorsa davranışın olası olumlu yönleri de dahil hepsini görmezden gelmek daha doğrudur.

AİLELERİN ÇOCUKLARININ HER YAPTIĞINI ÖVMESİ ÇOCUKTA NASIL KARŞILIK BULUR?

Ailelerin çocuklarının her yaptığını gereğinden fazla övmesi doğru bir davranış değildir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ödül ile övgü ve takdirin karıştırılmamasıdır. Çünkü ödül zamanla çocukta bağımlılık yaratabilir. Ödül, küçük çocuklarda iyi davranış alışkanlıkları geliştirmek için ölçülü olarak kullanılmalıdır. Anne ve babalar ödül ile birlikte yapılan davranışı açık bir dille övmeli ve kendilerindeki memnuniyeti çocuğa anlatmalıdır. Çocuk eğitiminde anne ve babadan övgü almak ödülden çok daha önemlidir. Çocuklar için ödülün değeri zamanla kaybolur fakat anne ve babanın takdirini ve övgüsünü almak çocuktaki olumlu davranışları arttırır.

NASIL BİR MESAFEDE YAKLAŞILMALI?

Çok basit şeyler için bile çocuğa her fırsatta övgüde bulunulmamalıdır. Sürekli her yaptığına övgüler alan bir çocuk bu defada övgüsüz bir şey yapmamaya alışacaktır. Her şeyde sürekli övgü bekleyecek ve bu övgü gelmediği zaman da bu davranışın görülme sıklığı azalacaktır. Övgü çocuklardan eksik edilmemelidir ancak övgü bilinçli ve yerinde bir şekilde çocuğa yansıtılmalıdır.

NARSİZM NEDİR? NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Narsizm kişinin kendisini sevmesi, beğenmesi, değerli ve önemli hissetmesidir. Narsist kişiler bencildir ve kendilerine özel bir kişi gibi davranılmasını isterler. Aile çocuğun olumsuz davranışlarını ve söylemlerini görmezlikten gelir ve çocuğun aşırılıklarını sınırlayamazsa çocukta narsizm kişik özelliği gelişebilir. Bu özellikteki çocukların istekleri bitmez ve isteklerini asla erteleyemezler. İstekleri yapılmayan bu çocuklar çok mutsuz ve agresiftirler. Her durumda ve her ilişkide özel ve ayrıcalıklı olma eğilimindedirler. Diğer çocuklarla aynı tutulmak istemezler. Yaşları küçük olmasına rağmen diğerlerini beğenmezler. Anne ve babalar çocuğa hem sorgulamayı hem de otoriteyi kabul etmeyi öğretirse, çocuğun uç noktalarda bir kişilik geliştirmesini önlemiş olurlar.

AŞIRI ÖVGÜ ÇOCUKTA NARSİZME SEBEP OLUR MU?

En küçük davranışları aileleri tarafından aşırı abartılan çocukların narsist davranışlar göstermesi normaldir. Çocuklarını mutlu etmek adına, demokratik aile kavramını oluşturmak için çocuklarının her istediğini yapan anne-babalar benmerkezci ve narsist çocuklar yetiştirir.

BU DURUM KİŞİYİ NASIL ETKİLER?

Ailesi tarafından her istediği yapılan çocuklar ileriki yaşlarda beklemek, tahammül etmek ve sabretmek gibi durumlarda zorluk çekebilir. Ayrıca kişiler arası ilişkilerde uyum sorunu da yaşayabilirler. Aileleri tarafından sürekli övülmeye alışkın olan çocuk aynı övülmeyi diğer kişilerden de beklemeye başlar. Hep pofpoflanmayı beklerler, başkalarının istekleri ve düşünceleri onlar için önemsizdir. Sadece kendi istek ve arzularına göre hareket ederler. Bu davranışlar da çocukların yalnız ve geçimsiz olmalarına sebep olabilir.

AİLELER NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

Kişiler arası kurallara uymayan, istekleri olmadığında aşırı tepkiler gösteren, küçük konuları tolere edemeyen, doğru karar veremeyen, başkalarını düşünmeden hareket eden, sürekli kapris ve ağlamaklı konuşan çocuklar narsist bir yapıya sahiptirler. Aileler bu yapıdaki çocuklara karşı tutarlı ve istikrarlı davranmalıdır. Çocuğun her davranışını aşırılıklarla övmemelidirler. Çocuk yetiştirirken sınırlar çocuğa mutlaka öğretilmelidir.

DENGE NASIL KURULABİLİR?

Anne-babalar genellikle çocukları sözlü olarak övmenin, gülümseme ya da sarılma gibi diğer sosyal ödüllerin çocuk yetiştirmedeki önemini unuturlar. Ebeveyn olarak çocuğa yapılan övgünün dikkat çekici şekilde iyi davranışlarda veya çocuğun muhteşem bir performansı için saklanması gerektiğine inanılır. Ancak sanılanın aksine bu düşünce doğru değildir. Çoğu zaman çocukların sessizce oyun oynamak ya da şikayet etmeden ev işlerine yardımcı olmak gibi iyi davranışlarını da övmek gerekir. Anne ve babası tarafından herhangi bir geri bildirim almayan çocuk denemekten vazgeçer. Bunun sonucunda da hayat onun için anlamsız ve korunmasız bir hal alır. Özellikle anneleri tarafından onay almayan çocuklar ileriki yaşlarda çaresizlik ve güvensizlik duygularını yoğun yaşar. Bu nedenle bir davranışın övgü ya da olumlu anlamda ilgi görmesi için mükemmel olması gerekmez. Çocuklar bir davranışı ilk kez yapmayı denediklerinde hatta hedeflerine ulaşana kadar attıkları her küçük adımlarda teşvik edilmeye ihtiyaç duyarlar. Aksi takdirde övgü alabilmek için yeni davranışı sergileyene kadar beklemeleri gerektiğinde yeni davranıştan tamamen vazgeçebilirler. Bu sebeple çocuk büyürken her küçük adımında onu övmek, gösterdiği çaba ve öğrenme azmi konusunda çocuğu teşvik etmek gerekir.


Psikoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.