Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır mı?

Tuvalet eğitimi bebeklik döneminden çocukluğa geçişin en önemli göstergelerinden biri. Oldukça hassas olan bu süreç, sağlıklı bir iletişim ve eğitim ile geçirilmezse, çocuklarda ileriki dönemlerde kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Özellikle kendini hazır hissetmeyen çocuklar da ise eğitim süresi uzayabiliyor.
Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır mı?

05 Kasım 2020, Perşembe | Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Tuvalet eğitimi için en uygun dönem 2-3 yaş

Çocuklara tuvalet eğitimini kazandırmak için ideal yaşın beklenmesi ve çocuğa doğru eğitim ile anlatılması oldukça önemlidir. Çocuklar kas gelişimlerini ancak 2- 2.5 yaş arası tamamladıklarından, tuvalet eğitiminin öğretilebilmesi için en uygun dönem, 2 yaş ve sonrasıdır. Çok sık görülmemekle birlikte, bazı çocuklar 18. aydan sonra bu kontrolü kazanabilir. Tuvalet eğitiminde doğru yaşın önemli olması kadar çocuğun bu duruma kendini hazır hissetmesi de oldukça mühimdir. Kendini hazır hissetmeyen çocuklarda bu alışkanlığı kazanmak 3 yaşına kadar uzayabilir.

Çocuğa tuvalet eğitimi verilirken onu bu yeni duruma teşvik etmek oldukça fayda sağlayabilir. Çocuğu küçük düşürecek tavır ve sözlerden kaçınılmalı, cesaretlendirici ve özendirici tutumlar sergilenmelidir. Zorlama, ayıplama ve cezalandırma gibi davranışlarda bulunmak, çocuğun eğitimi reddetmesine yol açabilir. Bu sebeple tuvalet eğitimi anne-baba tarafından ahlaki bir konuymuş gibi değerlendirilmemelidir. Ebeveynlerin mutlak sabır göstermeleri, eğitim sırasında sorun yaşanıyorsa bile asla çocuğun yanında bu konu hakkında konuşmamaları gerekir. Tuvalet eğitiminde kız çocuğuna annenin, erkek çocuğuna ise babanın model olması daha doğrudur.

 

Çocuk eğitimi reddediyorsa zorlamayın!

Tuvalet eğitimini reddeden ve aşırı tepki gösteren çocuk asla zorlanmamalıdır. Eğer eğitime 2 yaş öncesi başlandıysa, bir süre ara verilmeli ve daha sonra tekrar denenmelidir. Tepki göstermeyen çocuğa karşı ise anne-babanın tutumu değişmemelidir. Çocuk idrar kontrolünü yapmayı öğrendiyse, asla tekrar beze dönülmemelidir. Unutulmamalıdır ki birçok eğitimde olduğu gibi tuvalet eğitiminde de kararlı ve sabırlı olmak ön koşuldur. Tuvalet eğitiminin çocuğa doğru bir şekilde kazandırılması amaçlanıyorsa 4 yaş ve sonrasına ertelenmemelidir.

 

İkiz çocuklara dikkat!


İkiz çocuklarda tuvalet eğitimi tek çocuğa göre farklılık gösterir. Eğitim sürecinde ikizler asla birbirleriyle kıyaslanmamalıdır. Eğer çocuklar arasında ayrım yapılırsa, bu diğer çocukta güven eksikliğine ve suçluluk duygusuna neden olabilir. Çünkü iki çocuğunda kendisini hazır ettiği süreç farklılık gösterebilir. Bu durumda ebeveynlerin yapması gereken ilk şey, kendisini hazır hisseden çocuklarıyla tuvalet eğitimine başlamalarıdır. Diğer çocuk zaten kendiliğinden kardeşine özenecek ve onu taklit etmeye başlayacaktır. Bu şekilde tuvalet eğitimini daha kolay kazanacaktır.  Ayrıca eğitim süresince gösterdikleri her başarı için çocuğa takdir edici sözler söylenmeli, tebessüm edilmeli veya sarılarak motive edilmelidir. Hatta ufak bir hediye ile çocuk ödüllendirebilir.

 

Gece eğitimi gündüze göre farklıdır

Çocuklar genellikle gece saatlerinde idrarlarını tutmakta zorluk yaşarlar ve gündüze göre idrar kontrolünü yapmayı daha geç öğrenirler. Bu sebeple gündüz saatleri idrarını tutabilen bir çocuğa, yatmadan 1 saat önce sıvı gıdalar verilmemelidir. Çocuk uyumadan önce tuvalet ihtiyacı giderilmeli, yatmadan önce de bezi mutlaka çıkarılmalıdır. Eğer bez çıkarılmazsa bu çocukta ilerleyen zamanlarda kaygıya yol açabilir ve idrar kontrolünde zorluk yaşayabilir.

Gece uykusu ağır olan çocuklarda da tuvalet eğitimi zorlu geçebilir. Bu durumda yapılması gereken ilk adım; çocuğun anne-babasının idrar kontrolünü ne zaman öğrendiğini bilmek ve ailede gece idrar kaçırma sorunu olan kişinin olup olmadığını araştırmaktır.


Tuvalet sonrası temizlikte anne-baba tutumu önemli


Tuvalet eğitimin de dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda tuvalet sonrası temizlenmedir. Çocuğa temizlik öğretilirken anne-babanın tutumu oldukça önemlidir. Ebeveynleri tarafından tuvalet eğitimi almış çocuk, temizlik becerisini kazanırken de anne-babasını model olarak alır. Çocuğun tuvalet sonrası temizliğini yapabilmesi özgüven gelişimini de olumlu yönde etkiler. Kız çocuklarına temizliğin önden arkaya doğru yapılması gerektiği öğretilmelidir. Ancak bu sayede oluşabilecek idrar yolu enfeksiyonlarından korunulabilir. Ayrıca çocuğa tuvalet sonrası çıkmadan önce sifon çekmesi öğretilmeli ve ellerini yıkaması gerektiği anlatılmalıdır. 


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.