Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çocuğunuza Yaramazlık Yapma Hakkı Tanıyın

Uslu, söz dinleyen ve yaramazlık yapmayan bir çocuk her anne-babanın hayalidir. Ancak çocuklar bebeklik döneminden çıktıkları andan itibaren olumlu-olumsuz birçok davranış sergilemeye başlar. Hatta yaramazlıklar yaparak ebeveynlerini çileden çıkarırlar. Aile için katlanılması zor bir durum olsa da, aşırıya kaçmamak şartıyla çocuğa yaramazlık yapma hakkı verilmelidir.
Çocuğunuza Yaramazlık Yapma Hakkı Tanıyın

11 Eylül 2019, Çarşamba | Psikoloji

Aşırı kurallar, disiplin ve yasaklar çocuklar için oldukça sıkıcı ve kabullenemedikleri durumlardır. Oysaki ebeveynler tarafından hoş görülmeyen yaramazlıklar onların gelişimlerine büyük katkı sağlar. Saldırganlığa dayalı olmayan ufak yaramazlıklar çocuğun sosyal olmasını ve çevresindeki insanlarla kolay iletişim kurmasını sağlar

Her anne-baba çocuğunun uslu olmasını, istedikleri şekilde davranmasını ve sözlerinden çıkmamasını ister. Bu gayet doğal bir beklentidir ancak ikaz, uyarı ve cezada aşırıya kaçıldığında ebeveyn ve çocuk arasında iletişim kopuklukları yaşanabilir. Çocuklar ailelerinin bu beklentilerine her zaman karşılık vermek istemezler. Hatta inatlaşarak var olan durumu daha da güç hale getirebilirler. İleriki dönemlerde anne, baba ve çocuk arasında ciddi sorunlar yaşanmaması için ebeveynlerin de beklentilerini dengede tutmayı bilmeleri gerekir. Unutulmamalıdır ki çocukların da bazı hakları vardır ve sınırları aşmamak şartıyla yaramazlıklar yapabilirler.

ÇOCUĞUN YARAMAZLIK YAPMA NEDENİ AİLE

Çocuğun yaramazlık yapma nedenlerinin en başında ailenin davranışlarındaki tutarsızlıklar gelir. Çocuk istenmeyen bir davranış yaptığında ya da söz söylediğinde genellikle hemen kızılarak cevap verilir. Anne-babalar bu durumun çocuğun karakterinden kaynaklandığını da düşünülebilir. Oysaki çocuğun karakterinin oluşmasında ailenin çok büyük bir payı vardır. Çocuğun yaramazlık ve taşkınlıklarına karşı ani ve aşırı tepkiler verilirse çocuktaki istenmeyen bu davranışlar artabilir.

Yaramazlık olarak kabul edilen bazı davranışlar, genellikle çocuğun saldırgan olduğu davranışlardır. Vurma, atma, kırıp-dökme, itme, bağırma gibi eylemler, çocuğun dış dünyaya karşı yönelttiği saldırganlıklardır. Eğer anne-baba ve çocuk arasında güven sorunu da yaşanıyorsa, çocuktaki bu tutumlar giderek artabilir.

AİLENİN HOŞ GÖRMEDİĞİ YARAMAZLIKLAR ÇOCUĞUN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAR

Ebeveynler tarafından hoş görülmeyen yaramazlıklar aslında onların gelişimlerine büyük katkı sağlar. Çocuk bu sayede yapmaması gereken davranışları öğrenerek kendini geliştirmeyi öğrenir. Saldırganlığa dayalı olmayan ufak yaramazlıklar ise çocuğun sosyal olmasını ve çevresindeki insanlarla kolay iletişim kurmasını sağlar. Örneğin su tabancasıyla karşısındaki kişiye su sıkmak ya da camdan bakarken geçen insanlara bağırarak dikkat çekmeye çalışmak gibi..

YASAKLAR VE DİSİPLİN ÇOCUKLAR İÇİN SIKICIDIR

Her çocuk farklı özelliklere sahip olarak doğar. Bazı çocuklar aşırı hiperaktif bir yapıya sahipken bazıları da gayet sakin olabilir. Bu tarz farklılıklar olsa da her çocuğun ihtiyaçları benzerdir. Çocuğun yapısı ne olursa olsun attığı her adım anne-babayı etkilemek veya ilgi çekmek içindir. Bu sebeple ailenin onaylamadığı davranışları yapmaktan büyük keyif alırlar. Aşırı kurallar, disiplin ve yasaklar çocuklar için oldukça sıkıcı ve kabullenemedikleri durumlardır. Ayrıca çocukta özgüven eksikliğine, içe kapanıklığa, kişilik ve iletişim bozukluklarına da yol açabilir.

ÇOCUKLARIN YARAMAZLIKLARI İLETİŞİM İÇİN KULLANDIKLARI BİR YÖNTEMDİR

Yaramazlık yapan bir çocuğa “seni yaramaz!”, “söz dinlemez!” gibi benzetmelerle yaklaşılmamalıdır. Çocuğa sürekli “sen kötüsün” duygusu yaşatılırsa yaramazlık yapma dürtüsü tetiklenmiş olur. Bunun yerine çocuğun dile getiremediği ihtiyaçları görmeye çalışılmalıdır. Çocuğa bağırmak, azarlamak ve cezalandırmak mevcut durumu çözmek yerine çocuğun daha asi ve agresif davranmasına sebep olabilir. Çocukların hırçınlıklarının ve yaramazlıklarının, aslında ihtiyaçlarının karşılanması için başvurdukları bir yöntem olduğu unutulmamalıdır.

ÇOCUKLA EMPATİ KURULMALI

Çocukların yaptığı birçok yaramazlık ebeveynlerine düşmanlıklarından ötürü değil eğlenme ve öğrenme amaçlı yapılan eylemlerdir. Sadece bu tutumları doğru ifade edebilecek olgunluğa henüz sahip değillerdir. Bu nedenle anne-babalar çocukları ile sürtüşmek yerine onlarla neyin doğru olduğu ya da olmadığı konusunda sakince konuşmalıdırlar. Çocukla empati kurulmalı, ona söz hakkı verilmeli ve beden dili kullanılarak hissedilen duygular çocuğa ifade edilmelidir.

BELLİ ZAMANLARDA YARAMAZLIK YAPMASINA İZİN VERİN

Aile içinde sevgi, saygı ve anlayıştan kurulu bir ilişki kurabilmek için anne-babaların çocuklarına doğru rol model olmaları gerekir. Yaramazlık yapan çocuğa aşırı baskı yapılmamalı, çocuğun davranışları görmezden gelinmemelidir. Çocukla inatlaşmak yerine ilgisini çekecek başka bir alana yönlendirilebilir. Saldırganlık içermemesi kaydıyla belli zamanlarda yaramazlık ve taşkınlık yapmasına müsaade edilmelidir. Çocuğa sadece doğru davranışları öğretmek sağlıksız bir yaklaşımdır. Çocuğun yaşına ve anlama özelliklerine göre bazı yanlış davranışların gelişmesine de izin verilmelidir. Ancak bu sayede çocuk yaptığı bazı yaramazlıkların yanlış olduğunu fark ederek doğruyu öğrenebilir.


Psikoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.