Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çocuğuyla Zaman Geçiren Babalar Daha Mutlu

Anne ve baba olmak dünyanın en keyifli, en eşsiz ve en kıymetli deneyimidir. Bu olumlu hislerin yanı sıra ebeveynler bir o kadar da tedirginlik, kaygı ve endişe hisseder. Anne ve babanın ortak düşüncesi çocuğun sağlıklı büyüyerek gelişmesidir. Bunun için de her iki ebeveynin mutlak çaba göstermesi gerekir.
Çocuğuyla Zaman Geçiren Babalar Daha Mutlu

18 Eylül 2015, Cuma | Psikoloji

ÇOCUĞUN GELİŞİMİ İÇİN BABANIN VARLIĞI ÖNEMLİ

Annenin gebelik sürecinde bebeğiyle arasında hem fiziksel hem de duygusal bir ilişki başlar. O andan itibaren eşi ve bebeği için en iyi ortamı sağlamaya çalışan eş için de babalık başlamış olur. Ancak annelik ve babalık rolleri aynı anda başlamış olsa da, yoğun olarak anne-çocuk arasındaki ilişki üzerinde durulur ve bu ilişkinin ne kadar değerli olduğu vurgulanır. Babalar ise bu etkileşimin dışında tutulur. Hatta varlıklarının yok sayıldığı durumlar vardır. Aslında annenin varlığı kadar babanın varlığı da çocuğun gelişiminde çok önemlidir.

 

SOYUTLANAN BABALAR, BABALIK ROLÜNÜ KABULLENEMEZ

Anne- baba ve çocuk ilişkisinde çemberin dışında kalan babaların, babalık rolünü kabullenmesi zaman alabilir. Soyutlanan babalar, babalığın keyfine varamaz ve bu rolü sadece bir görev olarak görür. Bir baba için çocuğunun doğduğu an nasıl önemliyse, yetişkin bir birey olup kendi ayaklarının üzerinde durabildiklerini görmeleri de onlar için büyük bir ödüldür. İyi baba olmanın koşulları sevgi, deneyim, sabır ve bilgilenme işidir. Hamileliğin başlangıcından itibaren baba adayı eşine destek olmalıdır ve süreç içinde aktif olarak rol almalıdır.

 

ÇOCUĞUYLA ZAMAN GEÇİREN BABALAR ÇOK DAHA MUTLU

Bebeklerinin duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerini aktif olarak gözlemleyen, bebeklerine vakit ayıran, eşi ile açık iletişimde olan babaların, babalığı daha keyifli yaşadıkları görülür. Ayrıca; depresyon, endişe veya başka bir psikolojik rahatsızlığa yakalanma riskleri de daha azdır. Çocuğunun her şeyi ile ilgilenen aktif babalar, kendileri ile gurur duyar ve dünyada önemli olduklarını hissederler. Babaların nasıl bir baba olacağını belirleyen en belirgin etkenler ise; kendi kişilik özellikleri, yaşamsal deneyimleri, maddi imkanları ve kendi babası ile olan ilişkisidir. Babalık rolünü öğrenmek kendi babasından öğrendikleri ile başlar ve bireysel deneyimlerle şekillenir.

 

BABA VE ÇOCUK İLİŞKİSİ KORKUYA DAYALI OLMAMALI

Baba ve çocuk ilişkisinin sağlıklı olabilmesi için babanın çocuğunu anlamaya çalışması, onu saygıyla dinlemesi ve birlikte etkin zaman geçirmesi gerekir. Korkuya dayalı bir ilişki yerine çocukla hoşgörülü, sevgi dolu ve güven veren bir iletişim kurulmalıdır. Çocukların zihinsel gelişimi büyüme çağlarında çok hızlı gelişir ve yaratıcı faaliyetlere ihtiyaç duyarlar. Babalık rolünün cinsiyet farkı olmaksızın her çocuğun üzerinde duygusal, sosyal ve fiziksel etkileri vardır.

 

GÜÇ VE OTORİTE FİGÜRÜ BABA

Eşlerin destekleyici tutumları, babanın çocuğun büyümesinde aktif rol alması, çocuk ile zaman geçirmesi babalar için oldukça önemlidir. Çocuklar için babaları her zaman güç ve otorite figürüdür. Annelerin ve çocukların babalarının gücünü ve desteğini hissetmeye her zaman ihtiyaçları vardır. Anneler gibi babalar da duygusal iniş-çıkışlar yaşayabilir. Değişen duygu durumları karşısında tedirginliğe kapılmamak gerekir.


Psikoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.