Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

23 Haziran 2011, Perşembe

Çocukluk ve ergenlik çağının en sık görülen, hastaların yarısından fazlasında erişkinlik yaşamında da sürdüğü bilinen, insan gelişimi ve yaşamını, kişilerarası ilişkilerini, okul ve iş yaşamını etkileyen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB),  okul çağı çocuklarında görülme sıklığı %8-12 olarak bildirilmektedir.  DEHB belirtilerinin %70-80 oranında ergenlikte, % 60-70 oranında erişkinlik döneminde de sürdüğü bilinmektedir.

DEHB, erkeklerde kızlardan üç kat daha fazla görülmektedir.

DEHB, benzer yaş ve gelişimsel düzeyde olan çocuklara göre beklenenden daha ciddi ve sürekli dikkatsizlik ve/veya hiperaktivite (aşırı hareketlilik) ve dürtüsellik (impulsivite) belirtilerini içermektedir.

Dikkatsizlik:  Dikkatin sürdürebilmesinde güçlük, dış uyaranlarla dikkatin çok kolay dağılabilmesi, unutkanlık, sık sık eşyalarını ve oyuncaklarını kaybetme ve dağınıklık gibi belirtiler dikkat sorunlarının belirtisidir.  Okul döneminde daha iyi fark edilir.
 
Hiperaktivite:  ”Hiperaktivitenin” normal hareketlilikten ayırt edilebilmesi için; çocuğun kendi yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında belirgin olarak fazla hareketli olması ve bu davranışlarının, oyun ve okul gibi günlük işlevlerde, ebeveyn veya öğretmenler için sorun oluşturması gerekmektedir.  Okul öncesi çocuklarda DEHB tanısı koymak güçtür, çünkü bu yaşlar çocukların genelde hareketli oldukları ve özdenetimlerinin yetersiz olduğu yıllardır.  Bu çocuklar ‘aşırı hareketli, huzursuz, kontrol edilmeleri zor, yorulmak nedir bilmeyen kıpır kıpır çocuklardır.  Okul yaşındaki çocuklar da benzer davranışlar gösterirler ancak bu belirtiler küçük çocuklara göre daha düşük şiddette ve sıklıktadır.  Oturmada, yerinde sabit durmada zorluk çekerler ve sık sık ayağa kalkıp gezinirler.  Çok konuşur ve etkinlikler sırasında gürültü yaparlar.  Bu belirtilerinden dolayı okulda öğretmenlerinden sürekli şikâyet alırlar.

Dürtüsellik:  Fiziksel olarak tehlikeli aktivitelere girişme, isteklerini erteleyememe, soru bitimini bekleyemeden cevaplama, başkalarının sözlerini kesme, sırasını beklemekte güçlük çekme gibi özellikler çocukta dürtüsellik sorunları bulunduğunu düşündürür.

DEHB tanısı konulabilmesi için belirtilerin en az 6 ay sürmesi ve  en azından bazılarının 7 yaşından önce bulunması gerekmektedir.  Belirtiler ve yol açtıkları sorunlar en az iki farklı ortamda (örn. evde ve okulda ya da işte) ortaya çıkmalıdır.

DEHB’nin ortaya çıkma nedeni tam olarak bilinmemektedir.  Hastalığın temelinde, pek çok psikiyatrik bozuklukta olduğu gibi, biyo-psikososyal nedenlerin ortak bir biçimde rol aldığı düşünülmektedir.

Bu belirtileri gösteren çocukların mutlaka bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi tarafından değerlendirilmesi; aile ve öğretmenlerle işbirliği yapılarak tedavi edilmesi gerekmektedir.  Aksi halde  çocuğun yaşamının hemen her alanında görülen yetersizlikler sonucu çocukta özgüven azalması, mutsuzluk, başarısızlık ve bunlara bağlı olarak yaşam kalitesinde düşme, kişiler arası ve aile içi ilişkilerde bozulma ve ruhsal iyilik halinin olumsuz yönde etkilenmesi söz konusudur.  Ayrıca DEHB olan çocuklarda ileriki yıllarda başka psikiyatrik bozukluklar, sağlıklı çocuklara göre çok yüksek oranda çıkmaktadır.  Örneğin DEHB olan çocukların yaklaşık üçte birlik kısmında erişkin dönemde, alkol-madde kullanım bozukluğu, antisosyal kişilik özellikleri, depresyon ve anksiyete bozuklukları görülmüştür.

DEHB’nin takip ve tedavisinde farmakolojik müdahale ile psikososyal müdahaleyi birleştiren çoklu yaklaşım modelleri en etkili yöntemler olarak bulunmuştur.  
                                                                                                                            Uzm. Dr. Hayati SINIR
                                                                                                                       Çocuk ve Ergen Psikiyatristi


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.