Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çocuklarımıza Koyduğumuz Kuralları Esnetebilir miyiz?

Aile en küçük sosyal yapıdır ve çocuklar kurallarla ilk olarak burada karşılaşır. Elbette her anne-babanın arzusu kurallara uyan, toplum içinde uygun davranışlar sergileyen çocuklar yetiştirmektir. Ancak bazı çocuklar uyması gereken sınır ve kurallara karşı direnirler.
Çocuklarımıza Koyduğumuz Kuralları Esnetebilir miyiz?

09 Ocak 2018, Salı | Psikoloji

Çoğu ailenin ortak sorunu da çocuklara konulan kuralların hangi durumlarda esnetileceğidir. Central Hospital’dan Uzman Psikolog Aycan Bulut, anne ve babaların çocuklarına kural koyarken dikkat etmeleri gereken noktaları anlatarak, hangi durumlarda kuralların esneyebileceğine açıklık getiriyor.

Kurallar çocuk eğitimindeki disiplinin en önemli parçasıdır. Hayatı öğrenmek, çevresine uyum sağlamak, bireysel özellikleri geliştirmek için kurallar çocuğun gelişiminde etkin rol oynar. Aile içindeki düzen ve dengenin oluşturulmasında kuralların rolü büyüktür. Ancak ebeveynlerin koyduğu kuralların tamamının çocuk tarafından başarıyla uygulanması her zaman mümkün olmayabilir. Ailelerin çocuktan bu şekilde kesin bir beklenti içinde olmaları yanlıştır. Yetişkinlerin dahi günlük yaşantısında bazı kuralları atlayabildiği düşünülürse, çocukların da zaman zaman bu kurallara uymadığı veya başarısız olduğu durumlar olabilir. Bu sebeple çocuğa bazı kurallar koyarken esnek olmakta fayda vardır.

AŞIRI KURALCI OLMAK KADAR AŞIRI ESNEK TUTUM DA TEHLİKELİDİR

Aşırı kuralcı ve katı tutumlu ailelerin tam tersi anlayış ise, çocuğu aşırı serbest ve özgür bırakmaya dayanır. Bu anlayışa sahip ebeveynler sınırları çocuğa bırakır. Bu durum genellikle tek çocuklu ailelerde görülür ve ailede çocuğun egemenliği söz konusudur. Çocuğa bu şekilde yaklaşım da, katı kurallar koymak kadar yanlıştır. Bu yaklaşımda, aile kuralları biraz esnetmeyi amaçlasa da, çocuk üzerinde uzun vadede olumlu sonuçlar alınamaz. Çünkü çocuk, kayıtsız şartsız isteklerinin yerine getirildiğini gördüğünde kural tanımayan, doyumsuz bir bireye dönüşebilir. Bu sebeple ebeveynler bebeklikten itibaren, özellikle ergenlik döneminde kontrolü ellerine almalıdır.

ÇOCUĞUN YAŞINA VE KAPASİTESİNE GÖRE KURALLAR KONMALIDIR

Bebekliğinden itibaren çocuklara kuralların öğretilmesi gerekir. Bütün çocukların belirli bir sistem içinde kalarak kurallara ve sınırlara ihtiyacı vardır. Sınırsızlık çocuğun kafasını karıştırır. Çocuğun yaşına ve kapasitesine uygun olarak kurallar belirlenmelidir. Yaşı büyüdükçe sınırlarda ve kurallarda esneklik ve değişiklikler yapılmalıdır.

BAZI KURALLAR ESNEMEMELİDİR

Aileler çocuklarıyla birlikte özel zaman geçirirken kuralları gevşetmemelidir. Özellikle çalışan ailelerde bu esneklik fazlaca görülüyor. Eğlenceli faaliyetler sırasında bile ailelerin önemli kuralların uygulanması konusunda hassas olmaları gerekir. Örneğin, çocuklar haftasonu araba seyahatinde bile oto koltuğunda oturmak zorunda olduğunu bilmelidir. Kreşe giden çocuklar için sabahları zamanında evden çıkmak, başka çocuklara vurmamak gibi kurallar esnetilmemelidir. Yetişkinlerin koyduğu bu tarz kurallar tartışmaya açık olmamalıdır.

Ortada kurallar hakkında seçilebilecek farklı bir alternatif olmadığında, çocuğa seçme şansı verilmemelidir. Çocuğun seçim hakkının olduğu alanlar ile olmadığı alanları ayırt etmeyi öğrenmesine yardımcı olunmalıdır. Çocuğun bu durumu algılaması çeşitli yöntemlerle sağlanabilir. Örneğin hangi ayakkabıyı giyeceğine, hangi takımı tutacağına kendisi karar verebilir.

PEKİ YA KURAL TANIMAYAN ÇOCUKLAR?

Bazı ebeveynler ise hiçbir kurala uymayan ve benmerkezci tutum içerisinde olan çocuklardan yakınırlar. Bu tip durumlarda ailelerinden "hayır" kelimesini duymak çocuklar için faydalı olacaktır. Özellikle kurallara uymamak için direnen, hatta öfke nöbetleri geçiren çocuklarda bu davranışı sona erene kadar beklenmelidir. Kendine zarar vermeyeceğinden emin olunarak çocuğun yersiz öfke nöbetleri görmezden gelinmelidir. Çocuğa bağırmak, şiddet uygulamak gibi yanlış tavırlar onun daha da saldırgan bir tavır içine girmesine neden olabilir.


Etiket:

, , , , , , , ,

Psikoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.