Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çocukların Okul Psikolojisini Önemseyin

Çocukların Okul Psikolojisini Önemseyin

08 Temmuz 2016, Cuma | Psikoloji

Güzel bir yaz tatili sonrası okula başlamak öğrenciler için oldukça zordur.  Fakat okulun öyle bir sihri vardır ki okulun ilk günü okul kapısından içeri girildiğinde, arkadaşlarla karşılaşıldığında evde hissedilen heyecan uçup gider.  Sanki öğrencilere okul hiç kapanmamış gibi gelir. 

Uzm. Psk. Aycan Bulut, okula olan uyum sürecini kolaylaştırmak için yaz boyunca uyku ve yemek düzeni konusunda rahat olan öğrencilerin okulların açılmasına yakın okula uygun olan düzene geçiş yapmaları gerektiğini, özellikle çocukların erken yatmaya başlamaları konusunda ailelerin hassasiyet gösterilmeleri gerektiğini iletiyor.

Minik öğrenciler yeni deneyimlerle karşılaşır

Okula yeni başlayacak öğrenciler için durum biraz daha farklıdır.  Ebeveynden ayrılış, yeni bir ortama ve kişilere uyum, sosyalleşme, dikkat ve konsantrasyon gerektiren dersler, birey olarak var olmaya başlama küçük öğrenciler için yeni deneyimlerdir.

Ebeveynlere düşen önemli görevler vardır

Yeni öğrencileri bu uzun serüvende destelemek ebeveynlerin en önemli görevlerindendir.  Okul açılmadan öğretmen ile tanışmak, gideceği okulu ve sınıfı önceden göstermek, okul formasını evde denemek, okul için gerekli hazırlıkları birlikte yapmak, kendi okul hayatınız hakkında bilgi vermek, okulun ilk günü yaşadığınız heyecanı anlatmak, öğretmeninizle ilk karşılaşmanız, arkadaşlarınızla oynadığınız oyunlar, nasıl ders çalıştığınız hakkında bilgiler vermek çocuğunuzu rahatlatacaktır.  Hatta ilkokula başladığınız dönem size ait bir resim göstermeniz çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

Okula yeni başlayan öğrencilerin ebeveynlerinin heyecanları en az çocuklarınınki kadardır.  Aile bireylerinin heyecanlarını ve endişelerini çocuklarına hissettirmeleri çocuğun okula uyum ve adaptasyon sürecini uzatır.  Bu dönem de hassas ve dengeli davranılması gerekmektedir.  Aşırı tepkiler çocuğun endişesini ve kaygısını arttıracaktır.

Okulun ilk günü çocuklarınıza destek olun

Okulun ilk günü öğrencilerin yoğun stres ve endişe yaşadıkları bir gündür.  Bazı öğrenciler yaşadıkları stres karşısında fiziksel bazı rahatsızlıklar yaşayabilirler.  Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında ebeveynlerin anlayışlı ve sakin davranması gerekmektedir.

Okul yönetimi ve öğretmenlerle iletişimde olmak, uyum, dikkat, konsantrasyon sorunlarına ve arkadaş ilişkilerine dikkat etmek, okuma ve yazma öğrenme sürecinde iyi gözlem yapmak gerekmektedir.  Öğretmenlerin ve sizlerin gözlemlediği bir sorun ile karşılaşıldığında konu ile ilgili uzmanlar tarafından yardım alınmalıdır.

 


Psikoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.