Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Detoks, kelime manası olarak toksinlerden arınma anlamına gelir.
Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

16 Haziran 2016, Perşembe | Beslenme ve Diyet

Toksin dediğimiz maddeler vücuda girdikten sonra vücudu kirletirler ve en çokta karaciğeri yorarlar.  Bu toksinlerin başlıcaları arasında gıda katkıları, alkol, kafein, tarım ilaçları, hava kirliliği, egzoz dumanı ve sigara gelmektedir.  Ne kadar korunursak korunalım bunların birkaçına maruz kalınmaktadır. Vücudumuz zaten bu toksinlerle savaş halindedir ancak savunma sistemimizin yetersiz kaldığı zamanlarda bu toksinler kendini yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk ya da aşırı uyku, ağrı, bunaltı ve sinirlilik olarak kendini gösterir.   Bu nedenle dönem dönem detoks programlarıyla bu toksinlerden arınabiliriz.   Alınan toksinler ter, idrar, dışkı, solunum gibi atım yollarıyla vücudumuzdan çıkar.

Bitki çayları antioksidan etki yaratır

İnsanın yaşamını bir günde değiştirmesi mümkün olmayabilir.  Yapılacak küçük revizyonlarla daha sağlıklı ve dinamik hale gelebilir.  Öncelikle kafein alımı azaltılabilir.  Çay ve kahve ülkemizin ve geleneklerimizin önemli bir alışkanlığıdır ancak vücuda gereğinden fazla kafein alımına neden olur.   Bu nedenle gün içerinde mümkün olduğu kadar çay-kahve tüketimi azaltılmalı yerine antioksidan değeri yüksek yeşil çay kullanılmalıdır.   En etkinliği bilinen çay yeşil çaydır.   Diğer bitki çayları da destek olarak kullanılabilir.   Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, rezene gibi bitki çayları da yardımcıdır.   Ancak tüm bu bitki çayları günlük su tüketimine engel olmamalıdır.   Her durumda 2 litre kadar su alınmalıdır.

Şekeri keserek egzersize ağırlık verilmelidir

Şeker, vücudumuzu kirleten ve alımı azaltılması gereken maddelerden biridir.  Rafine edilen şekere vücudun hiç ihtiyacı yoktur.  O ihtiyaç zamanla, düzenli tüketerek oluşur.   Bu nedenle birden kesilemiyorsa azaltılarak yok edilmelidir.   Fazla şeker halsizliğe, kan şekeri düzensizliğine neden olabilir.

Yaşam tarzını değiştirmek gerektiği herkes tarafından çok bilinir ama çokta uygulanmaz.  Oysa sağlıklı yaşam için çok önemli bir adımdır.  Günde ortalama 8.000-10.000 adım atılmalıdır. Hareketli bir yaşama geçmek için en uygun yol budur.  Egzersizin üzerinde bu kadar duruluyor olmasının birçok haklı gerekçesi vardır.  Dolaşımı hızlandırması, toksinlerin atımını kolaylaştırması, metabolizmayı hızlandırması ve sağlıklı yaşama geçmek için önemli bir tamamlayıcı görevi görmesi gibi. 

Sigara önemli bir toksin kaynağıdır!

Sigara sağlık için büyük bir risktir ve önemli bir toksindir.  İçersinde 4000’e yakın zehirli madde bulundurur.  Bu nedenle detoks programlarında ilk terk edilmesi gereken alışkanlıklardan biridir.  Hiç bırakılamıyorsa da alınan C Vitamini ona göre düzenlenmelidir ama mutlaka minimuma indirilmelidir.

Detoks programı nasıl uygulanır?

  • Gerçek bir detoks programında şehirden uzak ve bol oksijenli bir ortamda olmanız gerekir.  Ancak bu gerçekleşemiyorsa içinde bulunan ortamda mümkün olduğu kadar oksijenle temas edilmeye çalışılmalıdır.
  • Beslenilme şekli; besinlerin doğru miktarlarda ve doğru hazırlanmış şekilde tüketilmesi gerekliliğidir.  Detoks programları 2, 3, 5 ve 7 günlük kürler şeklinde uygulanmaktadır. Maruz kaldığınız toksin durumuna göre süre belirlenebilir.  Tüm detoks programlarında sigara, alkol, hazır gıda, gereksiz ilaç, her türlü kimyasal maddeden uzak durulmalıdır.
  • Beslenmede tercihen organik ürünler kullanılır.  Böylece tarım ilacı, hormon gibi katkılardan da uzak durulur.  Kullanılan sebze ve meyveler mevsime ait olmalıdır.  Dondurulmuş veya konserve ürünler tercih edilmemelidir.  Taze ve beklememiş olanlar tercih edilmelidir çünkü rafta uzun süre bekleyen ürünlerde vitamin ve mineral kaybı olur.
  • Bitki çayları destek olarak kullanılabilir.  Poşet hazır çaylar yerine bitkinin kendisi ya da temizliğinden emin olunan açık çay kullanılmalıdır.
  • Rafine edilmiş tahıl ürünleri yerine tam tahıllar kullanılmalıdır.  Tam buğday, çavdar, kepekli ürünler daha uygundur.  Saflaştırılmamış tahılların besin değerleri daha fazladır ve sindirimi çalışmasına yardımcıdırlar.  B gurubu vitaminler bakımından önemlidirler.
  • Pişirme kapları cam, çelik veya porselen olmalıdır.
  • Plastik temaslı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Alüminyum folyolar yemekle temasta olmamalıdır.
  • Cam şişedeki sular tercih edilmelidir.

 


Beslenme ve Diyet Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.