Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları

Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları

02 Nisan 2015, Perşembe

Geçtiğimiz senelerde dünyada onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan domuz gribi ülkemizde son dönemlerde yeniden adından söz ettirmeye başladı. Yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkabilen domuz gribi artık sezonal grip kapsamına giriyor ancak halen tehlikeli bir hastalık olarak karşımızda duruyor.

Domuz gribinden korunmanın en etkili yolu, öncelikle grip aşısı yaptırmak ve sonra da kişisel temizlik kurallarına dikkat etmekten geçer.

Bu grip, influenza A virüsünün bir alt tipi olan H1N1’in yol açtığı, ilk defa insanlara domuzdan geçtiği için de bu adla adlandırılan, esas olarak solunum sistemini tutan, yüksek düzeyde bulaşıcılığa sahip bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık solunum yoluyla ve virüs bulaşmış parçacıkların solunmasıyla yayılmaktadır. En çok sonbahar ve kış mevsiminde olmakla birlikte bütün yıl boyunca görülmektedir.

İnfluenza A (H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana kolayca bulaşabilmektedir. Grip esas olarak virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma sırasında etrafa yayılan ve virüs içeren damlacıkların diğer insanlara ulaşarak ağız ve burun yoluyla alınmasıyla bulaşmaktadır. Virüs  bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

Grip hastalığının başlıca belirtileri öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, yaygın kas, eklem ve vücut ağrıları, yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı, üşüme, bazı hastalarda da ishal ve karın ağrısı veya kusma görülebilmektedir.

Kişisel Korunma Yöntemleri:

  • Su ve sabuna dokunun.
  • Hastalıktan korunmanın en etkin ve güvenli yolu aşılanmaktır. Ancak aşı yapılmış olsa da genel korunma tedbirlerine mutlaka uyulmalıdır.
  • Ellerinizi, özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra su ve sabun ile sık sık yıkayın.
  • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kağıt mendil ile kapatın. Kullandığınız mendili çöpe atın.
  • Hasta olma ihtimali olan birisi ile el sıkıştıktan sonra, elinizi yıkayıncaya kadar gözünüze, burnunuza veya ağzınıza sürmeyin. Virüs bu yolla rahatlıkla bulaşabilmektedir.
  • Hasta kişilere yakın temastan sakının. Temas zorunlu ise maske ve eldiven kullanın, temas sonrası hemen ellerinizi su ve sabun ile yıkayın.
  • Sizde grip hastalığının belirtileri olursa hemen doktora veya hastaneye başvurun.
  • Bütün hastalıklardan korunmada yeterli ve dengeli beslenme, alkol uyuşturucu, sigara ve benzeri toksik maddelerden kaçınılması çok büyük bir öneme sahiptir. Ancak bunların sadece salgın olduğu zaman veya hastalığa yakalanınca uygulanması bir değer taşımaz, bunun yaşam tarzı olarak benimsenmesi ve her zaman uygulanması gerekir.
  • Ellerin su ve sabun ile yıkanması mikroplardan korunmanın en etkili, en ucuz ve en kolay yoludur. Ancak etkili olabilmesi için en az yarım dakika süreyle ve parmak araları da dahil olmak üzere her yerin iyice yıkanması gerekmektedir. Su ve sabun yerine alkol bazlı el dezenfektanları da kullanılabilir.

Etiket:

, , ,

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.