Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Epilepsi ve Tedavi Yöntemleri

Epilepsi ve Tedavi Yöntemleri

12 Haziran 2017, Pazartesi | Nöroloji

Halk arasında 'Sara hastalığı' olarak da bilinen epilepsi, beyin hücreleri arasında süregiden normal elektriksel aktivitenin değişik sebeplerle geçici olarak bozulması ve kısa süreli elektriksel boşalım sonucu ortaya çıkar. Oluşan durum 'nöbet' olarak tanımlanır. Nöbetin türü, bu anormalliğin meydana geldiği beyin bölgesinin neresi olduğu, bu bölgede sınırlı kalıp kalmadığı ya da beynin diğer bölgelerine ne hızda yayıldığına göre değişkenlik gösterir. Anormal elektriksel aktivite  beynin tamamını etkiliyorsa Jeneralize, belli bir bölgede sınırlı kalıyorsa Parsiyel nöbetler olarak tanımlanır. Bazen nöbet sınırlı bölgeden başlayıp beynin tamamına yayılabilir ( sekonder jeneralize nöbetler)

 

Tanı konulurken dikkat…

Nöbet sırasında kısa süreli olarak bilinç, davranış, hareket, algı fonksiyonu bozulur. Her ne kadar sara hastalığı olarak baygınlık, vücutta kasılma, ağızdan köpük gelmesi  gibi belirtiler tanımlanıyorsa da nöbetler bayılma olmaksızın, sadece donakalma, boş bakma, tekrarlayıcı çiğneme-yutma hareketleri, sıçrayıcı anormal kol- bacak hareketleri, anormal koku duyma ya da algı bozuklukları şeklinde de ortaya çıkabilir .Tek bir nöbet geçirmiş olmak hastalık tanısı koydurmaz, nöbetlerin tekrarlayıcı özellik göstermesi durumunda epilepsi hastalığından bahsedilebilir. Tanı için Nöroloji Uzmanı bir hekimin klinik değerlendirmesi, EEG

(elektroensefalografi), kan biyokimya tetkikleri ve beyin görüntüleme (manyetik rezonans -MR) ne kadar önemliyse, nöbet sırasında ya da öncesinde hastanın yaşadıklarını ya da olayı gözlemleyebilen kişilerin gördüklerini hekime doğru şekilde aktarması da bir o kadar önemlidir.

 

Çocuklar ve yaşlılarda daha sık rastlanır

Epilepsi, çocukluk çağında en sık görülen nörolojik hastalık olup toplumdaki sıklığı 20-50/100.000 oranındadır. Cinsiyetler arası fark olmayıp, kadın-erkek görülme oranı eşittir. Her yaşta görülebilir. Çocukluk, gençlik döneminde olduğu gibi 65 yaş ve üzerinde de sıklık artışı görülmektedir.

 

Neden olan faktörler

Epilepsi nedenleri oldukça çeşitlilik gösterir. Beyinde gelişimsel bozukluklar, genetik, tümoral, damarsal, enfeksiyon ve metabolizma hastalıkları gibi. Bu nedenlerin dışında sebebi bulunamayan hastalar da ayrı bir grup oluşturur. Uykusuzluk, açlık, ateşli hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar nöbet ortaya çıkışını tetikleyebilir.

 

Nöbet sırasında ne gibi önlemler alınabilir

Epileptik nöbet, 1-2 dakika içinde kendiliğinden sonlanır. Bu sırada hastanın sert ve keskin objeler gibi hastaya zarar vermesi olası çevresel faktörlerden uzak tutulması, nefes almasını güçleştiren giysilerin gevşetilerek rahatlatılması önerilir. Kesinlikle hastanın ağzını kaşık sokarak veya parmaklarla açmaya çalışmamalı, vücuduna kasılmaları önlemek amacıyla bastırmamalıdır. Bu müdahaleler dişlerde kırılmaya, ortopedik travmalara, kanamalara yol açabilir, nöbetin sonlanmasına hiçbir katkısı yoktur. Kolonya vs. koklatmak tamamen yararsız uygulamalardır. Nöbet süresi uzarsa ve birbirine eklenen, sonlanmayan nöbetlerin varlığı mutlaka hastane koşullarında müdahale gerektirir. Nöbet sonlandıktan sonra hasta hemen kendine gelemeyebilir, aşırı yorgunluk, sersemlik hissi ve zihin karışıklığı hissedebilir.

 

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Epilepsi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavide öncelikle hastalığın sebepleri, nöbetin özellikleri ve tipi belirlenmeye çalışılmalı buna göre ilaç planlaması yapılmalıdır. Hastaların yaklaşık yarısında tek bir ilaçla nöbet kontrolü sağlanabilmektedir. Geçen yıllar içinde epilepsi ilaçlarındaki çeşitlilik artmış, daha az yan etki ile daha etkin nöbet kontrolü sağlayan ilaçlar kullanım alanı bulmuştur. Ayrıca epilepsi cerrahisi konusunda da uygun hasta seçimi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilir hale gelmiştir.


Nöroloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.