Erken Menopoza Dikkat!

Ortalama her 100 kadından 4’ü erken yaşta menopoza giriyor. Menopoz dönemi, her ne kadar doğal bir süreç olsa da, erken yaşandığında kadınları bir hayli zorlayabiliyor.
Erken Menopoza Dikkat!

27 Temmuz 2019, Cumartesi | Kadın Hastalıkları (Jinekoloji)

Erken menopoz nedir?

Menopoz, yumurtalıkların yumurtlama ve hormon üretimi fonksiyonunu kaybetmesi sonucu adet kanamalarının kesilmesi durumudur. Genellikle 50 -52 yaş aralığında gerçekleşir. Bu durum, 45 yaş öncesinde yaşandığında erken menopoz, 30’lu yaşlarda yaşandığında prematur menopoz olarak adlandırılır.

 

Genetik nedenler etkili…

Erken menopozun gelişmesinde genetik faktörler etkili olabiliyor. X kromozomundaki bazı bozukluklar ve sağlık sorunları nedeniyle geçirilmiş yumurtalık ameliyatları da menopoza yol açabiliyor. Çünkü ameliyat sırasında yumurtalıkların çıkarılması veya operasyonda yumurtalıkların kan akışının bozulması menopozu başlatabiliyor.

 

Ayrıca kanser tedavileri de yumurtalıklarda yumurta rezervine zarar verip yumurtlamayı ve hormon üretimini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Böylece menopoz başlayabiliyor. Geçirilen tüberküloz enfeksiyonu nadir de olsa erken menopoza yol açabiliyor.Bazı çalışmaların verilerine göre prematüre bebeklerin yetişkinliklerinde yüksek oranda erken menopoz riskinin taşıdığı görülmüştür.

 

Çevresel nedenlere  dikkat…

Son zamanlarda pestisitler ve ağır metallerin de erken menopozu tetiklediği yönünde görüşler vardır. Ayrıca sigara da menopozu etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra yüksek gerilim hatları ve baz istasyonlarının yatkınlığı da erken menopozu başlatan nedenler arasında sayılıyor.

 

Risk altında mısınız?

Annesinde erken menopoz geçmişi bulunanlar, radyoterapi ve kemoterapi gören kanser hastaları, tek yönlü beslenen, sigara içen ve yoğun şehir hayatında çevre kirliliğine maruz kalan kişiler erken menopozun en kuvvetli adayları arasında yer alıyor.

 

Erken menopoz kadınların günlük hayatını nasıl etkiler?

Menopozun tüm belirtileri erken menopozda da görülüyor. Adetlerin kesilmesi dışında, sıcak basmaları, hafıza sorunları, ciltte değişiklikler, kolay gelişen idrar yolu enfeksiyonları, kuruluk hissi erken ya da normal menopozu yaşayan kadınların hemen hemen tamamında gözlemlenebiliyor.

Uzun dönemde ise cinsel organlarda gerileme, kemik erimesi ve koroner kalp hastalığının görülme sıklığı da artabiliyor. Tüm bunların yanı sıra erken menopoza girenlerde, tip II diyabet riski de artış gösterebiliyor.


Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.