ESWT Tedavisi

ESWT Tedavisi

23 Eylül 2021, Perşembe | Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Uygulandığı bölgedeki kanlanmayı artırarak vücudun kendi iyileştirme mekanizmalarının devreye girmesini sağlayan ESWT (şok dalga tedavisi), topuk dikeni, aşil tendiniti, tenisçi dirseği, golfçü dirseği, kalsifik tendinit, tetik parmak, dirençli kulunç ağrısı gibi durumların tedavisinde oldukça etkin bir tedavi yöntemidir.

ESWT, vücut dışında oluşturulan basınç dalgalarının bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan, uygulandığı bölgede kanlanmayı artırarak vücudun kendi iyileştirme mekanizmalarının devreye girmesini sağlayarak etki eden bir tedavi yöntemidir. Ayrıca kas spazmını çözer, kolajen yapımını uyararak hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlar ve hızlı iyileşmeyi uyarır.

ESWT tedavisinde uygulama süresi yaklaşık 5-20 dakikadır. 5-7 gün ara ile ve 3-5 seans olarak uygulanan bir tedavidir. Uygulama; ultrason jeli sürüldükten sonra şok dalga tedavisinin uygun aplikatörlerle ağrılı ve belirlenen noktalara odaklanması ile yapılır. İlk seanstan sonra bile etkinlik başlayabilir. İlk birkaç seans dokuda iyileşmeyi başlatma nedeniyle ağrılı olabilir. Daha sonra bu ağrılı durum ortadan kalkacaktır. Uygun egzersizlerle birlikte etkinlik artacaktır.

Girişimsel bir işlem olmadığı için birçok hastada rahatlıkla tercih edilebilen ESWT tedavisinin belirgin bir yan etkisi yoktur. Hamilelerde, kanserli hastalarda ve kalp pili bulunanlarda, açık yarası olan, iltihabi durumu olan, damar tıkanıklığı, ileri boyutta kronik hastalığı olan hastalarda ve baş-boyun ve sinirlere yakın bölgelere uygulanmaz.


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.