Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Gebelik Zehirlenmesi ve Hellp Sendromu Hakkında Merak Edilenler

Hamilelikte ortaya çıkan en önemli sağlık sorunlarından biri de gebelik zehirlenmesi yani preeklampsidir. Hastalık bilinenin aksine zehirlenmeden dolayı gelişmez .Bu süreçte hekimleri en çok endişelendiren anne adayının tansiyon yüksekliğine bağlı hellp sendromu veya sara (epilepsi ) nöbeti benzeri nöbetler geçirme ihtimalidir.
Gebelik Zehirlenmesi ve Hellp Sendromu Hakkında Merak Edilenler

21 Mart 2016, Pazartesi | Kadın Doğum (Obstetri)

Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Başak Sel, gebelik zehirlenmesi ve hellp sendromu ile ilgili bilinmesi gerekenleri anne adaylarına açıklıyor.

Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi, hamileliğe bağlı ortaya çıkan, doğumdan kısa bir süre sonra düzelen ve nedeni tam olarak bilinemeyen bir hastalıktır. Gebelik zehirlenmesi idrarda protein kaybı ile başlar. Normalde damarların içinde bulunması gereken sıvının, damar dışına çıkmasıyla gelişir. Bu durum da ellerin ve bacakların şişmesine sebep olur. Devamında ise anne adayının tansiyon seviyesi zamanla yükselir. Tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 12-15'inde hipertansiyon görülür ve bunun da yaklaşık yüzde 70'indeki neden gebelik zehirlenmesidir.

Preeklampsi genellikle 18 yaş altı ve 30 yaş üzerindeki gebeliklerde, ikiz gebelikler gibi çoğul hamileliklerde, bebeğin suyunun fazla olduğu durumlarda, şeker hastalığı ve kronik yüksek tansiyon sorunu olan gebelerde daha fazla görülür. Özellikle hamilelik süresince dinlenme fırsatı bulamayan ve fazla çalışan anne adayları da risk grubundadır.

Erken tanı ve doğru sınıflandırma önemlidir

Gebelik zehirlenmesi tedavisindeki en önemli nokta tanının erken konması ve sınıflandırmanın doğru yapılmasıdır. Preeklampsi, erken dönemde fark edildiğinde tedavisi mümkün bir hastalıktır. Ancak geç dönemde fark edilirse anne adayının ve/veya bebeğin hayatını kaybetmesine sebep olabilir. Doğru bir sınıflandırma ile hafif, orta ve ağır preeklampsi ayrımı yapılabilir.

Hamilelikte hipertansiyon veya idrarda normalden fazla protein kaybı (albüminüri) tespit edilirse, preeklampsi tanısı konabilir .Hamilelik sırasında tansiyonun 140/90mm Hg (civa) veya üzerinde olması ve en az 4 saat aralıkla yapılan ikinci ölçümde ve sonraki ölçümlerde yüksekliğin devam etmesi durumunda tansiyon yüksekliğinden bahsedilebilir.

Gebelik zehirlenmesinin başlıca belirtileri; ani kilo artışı, parmaklarda ve yüzde şişme, halsizlik, konfüzyon yani bilinç bulanıklığı, sürekli uyku hali, unutkanlık, bebek hareketlerinin azalması, karında ağrı, gözlerde sinek uçuşması hissi, ani gelişen görme bozuklukları, az görme veya ani görememe, karaciğer bölgesinde oluşan ağrı, bulantı-kusma, göz aklarında ya da vücutta sararma meydana gelmesi ve az idrar yapmadır. Nadir durumlarda ve özellikle de gebelik süresince muayenelerine hiç gitmemiş anne adaylarında preeklampsinin ilk belirtisi olan eklampsi yani gebelik zehirlenmesi nöbeti/krizi görülebilir. Bilinç kaybı ve vücutta sara benzeri kasılmalar (konvulziyon) şikayetiyle başvuran bir anne adayı yüksek ihtimalle ağır preeklampsidir.

Hellp sendromuna dikkat!

Gebelikte ayrıca tansiyon yükselmesine bağlı olarak hellp sendromu oluşabilir. Hellp sendromu adını hamilelikte görülen; hemolysis (kırmızı kan hücrelerinin parçalanması), elevated liver enyzmes (karaciğer enziminde yükselme) ve low platelets (kan pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerin azalması) bulgularının baş harflerinden alır.  Hellp sendromu hamilelikte görülen tansiyon yüksekliğinin ve gebelik zehirlenmesinin en ciddi formudur. Gebeliklerin yaklaşık olarak yüzde 0.2-0.6’sında görülür. Hellp sendromu genellikle hem anne adayında hem de bebekte ciddi ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Yapılan araştırmalarda hellp sendromu yüzünden anne kaybının yüzde 1.1, bebeğin anne karnında veya doğum sonrası kaybının ise yüzde 40-60 olduğu saptanmıştır.

Bu sendromun tedavisinde tanı koyulduktan hemen sonra gebelik sonlandırılır. Gebeliğin sonlandırılmasında tercih edilen yöntem sezaryendir. Hamilelik sonlandırıldığında iyileşme çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ameliyat sırasında veya sonrasında annenin kan tablosu düzeltilmeye çalışılır. Hastanın kan protein değerleri düşük ise takviye yapılır.

Gebelik zehirlenmesi ve grupları: Hafif ve orta preeklampsi

Hafif preeklampsi grubundaki anne adaylarına sık poliklinik kontrolleri ve ayakta takip önerilir. Orta preeklampsi grubundaki anne adaylarının ise hastane şartlarında izlenmesi gerekir. Bu gruptaki hastalar her an ağır preeklampsi grubuna geçebileceklerinden takip altında olmaları gerekir. Özellikle de ağır preeklampsi grubunda gebelik haftası ne olursa olsun doğum planlanır. Aksi halde anne ve bebek ölümlerini engellemek mümkün olmaz.

Hafif preeklampsi grubunda anne adayına gerekli eğitim verilerek evde kendi kendine izlemesi sağlanır. Ancak tansiyon ölçümlerinin ve idrarda protein testinin belli aralıklarla yaptırılması gerekir. Ayrıca anne adayının diğer klinik durumlar hakkında bilgilendirilmesi ve durumunda ağırlaşma olduğunda hemen hastaneye başvurması istenmelidir. Fiziksel aktivitelerinin mümkün olduğunca kısıtlanması yani hastanın dinlenmesinin şart olduğu kendisine mutlaka anlatılmalıdır.

Orta preeklampsi grubu ise, mutlaka hastane şartlarında izlenmelidir. Bu gruptaki anne adaylarının her an ağır preeklampsi haline dönüşebileceği asla unutulmamalıdır. Bebeğin akciğer gelişimi uygun haftaya ulaştığında (34. hafta ve üzeri) en kısa zamanda doğum planlanmalıdır. Orta ve ağır preklampsi grubunda son gebelik haftalarına (terme) kadar ulaşılması gebelik zehirlenmesinin yapısı açısından mümkün olmamaktadır.

Anne ve bebek ölümleri önlenebilir

Gebelik zehirlenmesinin erken başlaması ve uzun sürmesi durumunda, bebeğe giden besin maddeleri azalır ve rahim içi (intrauterin) gelişme geriliği (İUGG) oluşabilir. Oksijen azlığı sebebiyle de bebekte sıkıntı oluşmasına neden olabilir.

Aniden ortaya çıkan bebekte sıkıntı hali (fetal distres), plasentanın erken ayrılması (ablatio placenta) ve gelişme geriliği yüzünden bebek rahim içinde ölebilir veya doğduktan sonra ciddi bir sorunla karşılaşabilir. Gebelik zehirlenmesinin şiddeti arttıkça anne adayının böbrek, karaciğer ve beyin gibi organları da bu durumdan etkilenir. Preeklampside, hafif bilinç bulanıklığı, beyin ödemi yani beyin dokusunda sıvı toplanması, koma hali ve ölüme kadar varabilen değişik şiddette durumlar ortaya çıkabilir.

Bu aşamalara gelinmemesi ve anne-bebek ölümlerinin önlenebilmesi için preeklampsi olgularının yakından izlenmesi şarttır. Orta ve ağır preeklampsi olgularında anne adayının hastane şartlarında izlenmesi ve mümkün olan en kısa sürede bebeğin doğurtulması çok önemlidir. Hellp sendromunda ise anne ve bebek sağlığı için doğum acil olarak tanı konduğu anda gerçekleştirilmelidir.


Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.