Gebelikte Diyabet Hakkında Merak Ettikleriniz

Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca karşılaşabilecekleri önemli rahatsızlıklardan biri diyabettir. Gebelik şekeri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?
Gebelikte Diyabet Hakkında Merak Ettikleriniz

01 Şubat 2016, Pazartesi | Kadın Doğum (Obstetri)

Anne kadar bebek için de tehlikeli bir durum olan hamilelik diyabeti hakkında uzmanlar uyarıyor:  “Kan şekerindeki ani değişimler anne karnında bebek ölümlerine neden olabilir.  Bu nedenle hamilelik döneminde uygulanan beslenme programı çok önemli.”

GEBELİKTE DİYABET KONTROL ALTINDA TUTULMALI

Gebelikte en sık görülen medikal hastalıkların başında gebelik diyabeti geliyor.  Gebelik diyabeti, insülin eksikliği, insülin direnci veya her ikisi sonucu gelişen glikozun kan düzeyindeki artışı ile (hiperglisemisi) kendini gösterir.  Gebelerin yaklaşık % 2’ sinde, üreme çağındaki kadınların ise yaklaşık % 1’inde diyabet gözlemleniyor.

Çeşitli sebeplerle kan şekeri seviyesinin ayarlanamadığı bir hastalık olan şeker hastalığı (Diabetes Mellitus)’na, bazen kandaki şekeri dengeleyen insülin hormonunun yetersizliği bazen de yokluğu neden olur.  Ortaya çıkış nedenleri değişse de belirtileri, çok yemek yeme, sık idrara çıkma, çok su içmedir. 

GEBELİK ŞEKERİ NEDİR?

Şeker hastalığı bazen ilk kez gebelikte ortaya çıkar.  Buna gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri denir.  İster önceden şeker hastası olsun ister hamilelikte şeker tanısı konsun, gebelikte beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekir.  Kan şekerindeki ani değişimler anne karnında bebek ölümlerine neden olabilir.  Bu nedenle hamilelik döneminde uygulanan beslenme programı çok önemlidir.

Bebeklerde nöral tüp defekti yani sinir sistemi gelişim problemleri sıklığı artacağı için gebelerin tarama testlerini (ikili, dörtlü ) mutlaka yaptırmaları gerekmektedir.

TÜKETİLEN ŞEKER MİKTARI ÖNEMLİ

Anne adayının kan şekerinin dengede kalabilmesi için tükettiği besinlerin şeker miktarı oldukça önemlidir. Sadece çay şekeri olarak bildiğimiz şeker değil; ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidratlı besinler de parçalanıp şekere dönerler.  Bu nedenle yemek seçimlerine dikkat edilmelidir.

ŞEKER HASTASI OLAN ANNE ADAYLARI NASIL BESLENMELİDİR?

Diyabette ana öğünlerin dışında ara öğünler de önem taşır, kan şekerini dengeler. Ara öğünlerde seçtiğimiz besinlerin içeriği tek başına karbonhidrat olmamalı, yanında mutlaka proteinli bir besin de almak gerekir.  Proteinli yiyecekler karbonhidratın kana geçmesini yavaşlattır.  Ekmeğin yanında peynir, meyvenin yanında süt, pilav-makarnanın yanına ayran veya yoğurt uygun olur.  Bu şekilde kan şekerini kontrol etmek daha kolay olacaktır.  Diyabet hastaları, karbonhidratların türüne dikkat etmeli.  Beyaz ekmek, pirinç, makarna gibi kan şekerini hızlı yükseltecek besinler yerine kepekli ekmekler, tam tahıllı ekmekler, kepekli pirinç veya makarna, bulgur daha uygun besinler.  Bunlar ayrıca lifli–posalı oldukları için kana geçişleri yavaştır.  Hamilelikte çok sık görülen kabızlık şikayeti için de iyi birer yardımcıdırlar.

ŞEKER VE YAĞ İLİŞKİSİ

Fazla yağlı besinleri tüketmemek gerekir.  Yalnız hiç yememek de doğru değil.  Bu kez yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri vücutta emilemez.  Yemekler ayçiçek, soya, mısırözü gibi bitkisel sıvı yağlarla; salatalar zeytinyağı veya fındıkyağı ile hazırlanmalı.  Yağlar ne kadar sağlıklı olursa olsun fazlası hem şeker hem de kan kolesterolü için tehlikeli olabilir.

ŞEKER HASTALARI İÇİN MEYVE SEÇİMİ VE ET TÜKETİMİ

Muz, şeftali, üzüm, kayısı gibi çok şekerli meyvelerin yerine elma, armut, portakal, mandalina, greyfurt, erik gibi daha az şekerli meyveleri seçmeli ve yanında mutlaka süt- yoğurt ürünü tüketmek gerekir.  Şeker hastalarının günlük et tüketimi yaklaşık 150-200 gr. kadar olmalı ve etler yağsız olarak uygun pişirme yöntemi olan ızgara, fırın veya tencere yemeği şeklinde hazırlanmalıdır.

ŞEKER HASTALARININ SIVI TÜKETİMİ NASIL OLMALIDIR?

Sıvı ihtiyacını en iyi su karşılayacaktır.  Meyve suları tercih edilmemelidir çünkü çoğu şeker içerir. Bitki çaylarının seçimi doğru yapılmalıdır.  Ihlamur, kuşburnu gibi çaylar uygundur.  Bu çaylara şeker kullanmamak gerekir.  Hamilelik döneminde her türlü katkıdan uzak durulduğu için tatlandırıcı kullanmamalıdır.

Piyasada şeker hastalarına uygun birçok diyabetik ürün bulunmaktadır. Bu ürünleri almadan önce etiketleri iyice okunmalıdır çünkü hamileler için uygun katkılar içermeyebilirler.  Bu nedenle beslenme uzmanına veya doktora danışmadan bu ürünler kullanılmamalıdır.

 


Etiket:

, , , ,

Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.