Gebelikte Fizyolojik Değişiklikler

Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması, bu durumun gebelikte de sürdürülmesine hatta bu dönemde estetik kaygılarla egzersiz yapma isteğinin artmasına yol açmıştır. Bazı kadınlar ise gebelikleri sırasında ilk kez egzersiz yapmaya karar verirler.
Gebelikte Fizyolojik Değişiklikler

27 Temmuz 2019, Cumartesi | Kadın Doğum (Obstetri)

Gebelik boyunca yapılan egzersizlerin, gebelik diyabeti ile preeklampsiyi (gebelikte ödem ve yüksek tansiyon) önlemede ve kilo kontrolü sağlamada etkili olduğu bilinmektedir. Günlük 30 dakikalık şiddeti ayarlanmış egzersiz önerilmektedir.

 

Bilinçli ve düzenli egzersiz yapmak için öncelikle gebelikte ortaya çıkan değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmak ve her adımı bu bilgiler doğrultusunda atmak gebeyi tehlikelerden koruyacaktır.

 

Vücudumuza neler oluyor?

 

Gebelik sürecindeki değişimler; hormonal kaynaklı bağ dokusu ve kas değişiklikleri, total kan hacminin  yükselmesiyle  rahme ve böbreklere  kan akışının artması, fetüsün büyümesi ile rahmin kapladığı hacmin artmasıyla diyaframın yükselmesi, göğüs kafesinin genişlemesi, vücudun kilo alımının artışıyla duruş değişikliği ve yerçekimi ağırlık merkezi değişimine vücudun adapte oluşudur.

 

Emzirmeye hazırlanan memelerin büyümesi sonucu omuz çevresi ve üst sırtta oluşan değişiklikler, baş ve boyun duruşunda değişiklikler, yerçekimi merkezinin öne doğru yer değiştirmesiyle bel kavsinde değişiklik, vücut ağırlığının topuklara taşınması ve buna bağlı olarak dizlerde gerginlik diğer değişikliklerdir. Gebeliğin ilerlemesiyle göğüs kafesinin çapı artar ve diyafram yükselirken kaburgaların omurga ile yaptığı açı değişir. Gebenin, ağırlık merkezi gelişimine gebelik boyunca adapte olması gerekir. Bu adaptasyonu sağlayan faktörler, kas kuvveti ve eklemlerin durumudur.

 

Bel kavsinde değişiklikler gebelerin % 50 sinde bel ağrısına yol açar ve en sık gebeliğin 15-30 haftalarında görülür. Vücut ağırlığı artışı sonucunda da omurgaya ve eklemlere daha fazla baskı oluşur. Gebe vücudunda hormonlar etkisiyle eklemlerde gevşeme 3.  üç aylık dönemde ayak ve ayak bileğinde de yumuşak doku değişiklikleri olur.

 

Gebeliğin ilerlemesiyle rahmin ağırlık, boyut ve içeriği artar. Bu durum karın ön duvarındaki adalelerin arasındaki ilişkiyi etkiler. Karın ön duvarındaki adalelerin boyutunda artış olurken kas liflerinin üzerindeki kılıflar aynı oranda uzamaz ve karın ön duvarında gerginlik oluşur.

 

Daha çabuk yorulabiliriz…

 

 Tüm bunlar olurken, gebede ayrıca solunum merkezi hassasiyeti artar ve solunum sayısı dakikada 15 ten 18 e çıkar böylece kan karbondioksit oranı % 25 düşer. Artan nefes sayısı ve büyüyen rahmin etkisi nedeniyle diyafram yükseldiği için gebe kadınlarda yedek solunum kapasitesi düşer ve gebeler gebeliklerinin sonuna doğru basit eforlarda bile nefessiz kaldıklarını deneyimlerler.

Gebelikte kan hacmi, rahim duvarından plasentaya geçen gereksinimleri ve vücut için gerekli diğer ihtiyaçları karşılamak amacıyla % 40 artar. Sıvı seviyesindeki bu artış nedeniyle hemoglobin seviyesi % 20 düşer. Bu fizyolojik durum gebelik anemisi olarak adlandırılır ve gebenin kendini yorgun hissetmesine yol açar.

 

Gebelik başlangıcıyla kalp atım hacmi yükselir ve kalp verimi % 30 -50 oranında artar. İkinci üç aylık dönemde kan basıncı düşer ve uzun süre ayakta kalan gebede bayılma hissi olabilir. Son üç aylık dönemde fetusun ağırlık artışıyla birlikte gebenin sırt üstü pozisyonda yatmasıyla büyük damarlar  üzerine basınç oluşturur ve bilinç kaybına gidecek kadar tansiyonu düşürebilir. Gebelikteki değişikliklere bağlı olarak özellikle bacaklarda ödem, bacaklar,  dış genital bölge ve anüs çevresinde varisler oluşur.

 

Kramplara dikkat!

 

Tekrarlayan kramplar genellikle gebeliğin ikinci yarısında görülür. Bazen çok ağrılı olabilir. Kalsiyum ve magnezyum eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Artan sıvı tutulumu, fiziksel aktivitede azalma ve uzun süre sabit pozisyonda kalma gibi nedenler dolaşımı etkileyerek krampları tetikleyebilir.


Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.