Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Gebelikte Uçuk Önemsenmelidir

Gebelikte yaşanan bazı sorunlar anne adayını zorlayabilir. Özellikle halk arasında uçuk olarak adlandırılan herpes simpleks bu rahatsızlıkların başında gelir. Herpes virüsü temas yoluyla bulaşabildiğinden anne adaylarının gebelik sürecinde çok dikkatli olmaları gerekir.
Gebelikte Uçuk Önemsenmelidir

28 Haziran 2019, Cuma | Kadın Doğum (Obstetri)

HERPES SİMPLEKS NEDİR?

Gebelik döneminde anne adayları birçok sağlık sorunu ile karşılaşabilir. Bunlardan biri de halk arasında uçuk olarak adlandırılan herpes simpleks hastalığıdır. Bu hastalık anne adayının cilt ve mukozalarında meydana gelen içi su dolu ağrılı baloncuklardan oluşur. Herpes simpleks virüsünün sekiz tipi olsa da, gebelerde daha çok üç tipine rastlanmaktadır. Bunlardan ilki ağızda, burunda ve çevresinde görülen HSV 1’dir. HSV 2 olarak adlandırılan tip ise genital bölgede daha yaygındır. HSV 3 tipi de zona rahatsızlığına sebep olabilen ve sinir sistemine yerleşebilen bir virüstür.

 

VÜCUDA GİREN VİRÜS ÖLMÜYOR

Hamile bir kadına bulaşan herpes virüsü kolaylıkla sinir lifleri boyunca ilerleyebilir ve sonrasında ciltte veya mukoza bölgesinde lezyonlar oluşabilir. Vücuda yerleşen virüsler ölmediği için anne adaylarının gebelik döneminde çok dikkatli olması gerekir.

Uçuk hastalığı anne adayı virüsü kaptıktan sonra 2 ile 10 gün içerisinde bir kuluçka evresinden sonra ortaya çıkar. Ağız, burun ve çevresinde oluşan uçuklar kırmızı renkte, kabarık, ağrılı ve yanma hissi veren lezyonlar şeklindedir. Bu kabarcıklar kısa sürede açılarak ülserleşebilir. Ülserleşen kabartılar daha sonra kabuklaşır ve dökülür.

 

İDRARA ÇIKARKEN YANMA VE HASSASİYET VARSA

Genital bölgede meydana gelen uçuklarda ise ağrı, idrara çıkarken yanma, aşırı hassasiyet ve idrar sıklığında artmalar yaşanabilir. Uçuk hastalığı 20 gün sürebilir. Bu sebeple anne adayında vajinal akıntı ve kasıktaki lenf bezlerinde şişmeler görülebilir. Ayrıca ateş, baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik de görülen diğer semptomlardır.

 

DAHA ÖNCE UÇUK GEÇİRENLERDE RİSK AZ

Gebelik sürecinde yaşanan uçuğun, bebeğe bir zararı olup olmadığı konusunda ne yazık ki kesin bir bilimsel bilgi yoktur. Ancak hamileliğin ilk 3 ayında uçuk hastalığına yakalanan anne adayları bebeğe enfeksiyon bulaşma riskine karşı mutlaka tarama testlerinden geçirilmelidir. Herpes virüsünü daha önce almış ve bağışıklık kazanmış kadınların hamileliklerinde bu tehlike daha azdır.

 

AKTİF GENİTAL UÇUK VARSA NORMAL DOĞUM ÖNERİLMEZ

Normal doğum yapacak anne adayları doğuma yakın bir süre genital bölgesinde uçuk lezyonları fark ederse hemen uzman bir hekime başvurmalıdır. Doğum eylemi başladığında ise anne adayının genital sisteminde virüs kanıtlandığı ya da şüphelenildiği her durumda bebeğe bulaşmasını önlemek için doğum sezaryenle gerçekleştirilir. Böylece bebeğin doğum kanalıyla teması büyük olasılıkla önlenmiş olur.

 

UÇUKTAN KORUNMA YOLLARI

Uçuğun tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar özellikle ataklarda, gebelik sırasında ilk enfeksiyonu geçen kadınlarda ve yenidoğanda HSV enfeksiyonu riskini azaltmak için kullanılır. Anne adayları uçuktan korunmak için öncelikle kişisel hijyene önem vermelidir. Hamilelik boyunca bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için düzenli beslenilmelidir. Ayrıca vücudu yoracak ve strese sebep olabilecek her türlü durumdan da mutlaka uzak durulmalıdır. Doğum sonrası hijyen de hem anne hem bebek sağlığı için oldukça önem taşır. Ancak hijyen kurallarına uyulduğu ve genital bölgedeki lezyonlarla bebeğin teması önlendiği sürece annenin bebeği emzirmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

 

Hamileliğin ilk 3 ayında uçuk rahatsızlığı yaşayan anne adayları bebeğe enfeksiyon bulaşma riskine karşı tarama testi yaptırmalıdır.


Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.