Göz Hastalıkları Tedavisinde Optik Koherens Tomografi

Gözler, bizi hayata bağlayan en önemli organlarımızın başında geliyor. Bu sebeple gözlerde yaşanan birçok rahatsızlık hayat kalitemizi de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ancak son yıllarda tıp alanında yapılan gelişmeler sayesinde göz hastalıkları kısa sürede teşhis edilerek tedavi edilebiliyor.
Göz Hastalıkları Tedavisinde Optik Koherens Tomografi

15 Ocak 2016, Cuma | Göz Hastalıkları

Gelişen teknoloji ve son yıllarda tıp alanında yapılan yenilikler sayesinde göz rahatsızlıkları zamanında teşhis edilerek, kısa sürede tedavi edilebiliyor. Özellikle biyolojik doku katmanlarını, mikron düzeyinde yüksek çözünürlükte tomografik kesitler alarak görüntüleyen bir tıbbi görüntüleme yöntemi olan OCT (optik koherens tomografi) de bunlardan biri. OCT yöntemi ile retina ve glokom hastalıklarından kurtulmak mümkün olabiliyor. Uzmanlar özellikle retina hastalıkları ve glokom hastalığının tanı ve izleminde OCT (optik koherens tomografi) yöntemini tercih ediyor.

GÖZÜN DOKU VE KATMANLARINA DERİNLEMESİNE BAKIŞ

OCT, dokulara gönderilen ve farklı doku katmanlarından geri yansıyan infrared ışığın (kızılötesi) yansıma gecikme zamanını ve şiddetini ölçer. Bu sayede dokuların yüksek çözünürlükte ve 5 mikron küçüklüğündeki kesitler halinde görüntülenmesini sağlar.

OCT’nin göz hastalıklarında en sık kullanıldığı alanlar; retina tabakaları ve sinir lifi ölçümü başta olmak üzere, gözün tüm katmanlarıdır. Bu yöntemle mikron ölçekte yüksek çözünürlüklü kesitsel görüntüler elde edilebilir. Böylece kornea, iris ve açının görüntülenmesi, optik sinir başı, retina ve sinir lifi kalınlıklarının ölçümü yapılabilir.

GLOKOM TANISINDA FAYDA SAĞLAYAN TEK YÖNTEM

Ayrıca glokom, yaşa bağlı maküla dejeneransı (sarı nokta hastalığı), diyabetik maküla ödemi, diyabetik retinopati (retina kan damarlarındaki değişiklikler), SSR (santral seröz retinopati), epiretinal membran, maküla deliği gibi birçok hastalığın tanısı ve takibinde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle glokom hastalığı tanısında görme sinir liflerinin kalınlığını gösterebilen tek yöntemdir. Bu nedenle OCT (optik koherens tomografi) göz hastalıkları tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve en güvenilir görüntüleme tekniğidir.

HERHANGİ BİR ZARARI VE YAN ETKİSİ YOK

OCT yöntemi hastaya cerrahi işlem yapılmayan bir test (non invazif) ile uygulanır ve çekimi çok kolaydır. Hastanın gözüne herhangi müdahale olmadan (ilaç, damla) ve göz bebeğinin büyütülmesine gerek kalmadan ağrısız bir şekilde çok kısa sürede bu tetkik yapılabilir. OCT cihazı X ışınları ve radyasyon içermez. Çekim sırasında ışık kullandığı için de hastaya herhangi bir yan etkisi ve zararı bulunmaz.


Göz Hastalıkları Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.