Güncel Ortodonti Tedavileri

Güncel Ortodonti Tedavileri

17 Ağustos 2021, Salı | Ortodonti

Ortodontik tedavi denildiğinde aklımıza ilk gelen muhtemelen tel tedavisi ile dişlerin düzeltilmesi ve yıllarca metal diş telleriyle yaşamak gerektiğidir. Ancak ortodonti hem dişsel hem de iskeletsel gelişim bozukluklarını teşhis ve tedavi eden çok daha geniş bir bilim dalıdır. Üstelik gelişen teknoloji ile son yıllarda hiç tel takmadan veya telleriniz hiç görünmeden dişlerinizi düzeltmek mümkündür.

 

Yetişkinler İçin Ortodontik Tedavide Güncel Yaklaşımlar

Gülümsemeniz, kendinize olan güveniniz ve sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi ve değerli yatırımlardan biridir. Güzel bir gülüşe sahip olmak, kişinin sosyal hayatına daha özgüvenli, daha rahat ve daha sıcak bir iletişim kazandıracaktır. Günümüzde sosyal medyada “selfie” (özçekimli) fotoğrafların artmasıyla kişiler herhangi bir sağlık problemi olmaksızın sadece daha güzel gülebilmek adına ortodontik tedavi görmek istemektedir. Ancak tam bu noktada özellikle erişkin bireyler tellerin dış görünüşlerini etkileyeceğinden korkarak ortodontik tedaviye adım atamayabilir. Bu sorun, şeffaf plaklarla uygulanan ortodontik tedavi sayesinde aşılmıştır.

 

Geçmişte ortodontik tedavinin sadece çocuklar için olduğu görüşü hakimdi. Günümüzde ise ortodontik hastaların yaklaşık % 40’ı erişkin bireylerden oluşmaktadır. Sağlıklı bir kapanış, 16 yaşında olduğu kadar 60 yaşında da aynı öneme sahiptir. Yaş, ortodontik tedavi için değerlendirilecek bir kriter değildir. Sağlıklı dişler her yaşta hareket ettirilebilir.

 

Günümüzde ortodontik tedavinin ve teknolojinin ulaştığı son noktada tedavi seçeneklerimiz oldukça fazladır. Geleneksel olarak ortodontik tedavilerin temelini dişler üzerine yapıştırılan braketler oluşturmasına rağmen günümüzde estetik (şeffaf) braketlerle, görünmeyen braketlerle ve hatta hiç braket ve tel kullanmadan şeffaf plaklarla ortodontik tedavi uygulamak mümkündür.

 

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi, kişiye özel üretilen plaklar ile yapılır. Takılıp çıkarılabilen ve neredeyse görülmeyecek şeffaflıkta ve incelikte olan bu plaklar oldukça konforlu ve estetik bir tedavi seçeneğidir. Tedavi ihtiyacına göre gereken sayıda plak kullanılır, her biri 7-10 gün aralıkla değiştirilir ve her bir plak ile dişlerde milimetrik düzeyde düzelmeler gerçekleşir. Bu tedavi yönteminde dişlere istediğimiz hareketi aktarabilmek için, diş üzerine dolgu materyaliyle minik şekiller (ataçmanlar) yapıştırılır.

 

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedaviye başlamak için dişlerden fotoğraflar ve dijital ölçüler alınır. Bu dijital ölçüler üzerinde kişiye özel olarak tedavi simülasyonu hazırlanır. Modern teknoloji ile hazırlanan bu sistem sayesinde daha ilk seansta dişlerin tamamen düzelmiş halini görmek mümkündür. Bu tedavi yönteminin en önemli yanı plakların günde 20-22 saat takılması gerekliliğidir. Hasta kooperasyonu ne kadar yüksekse, tedavi aynı orada daha hızlı ve daha güzel sonuçlar ile bitirilir.

 

Ortodontik tedavinin en önemli artılarından biri kendi dişleriniz ile gülümseme tasarımı yaratabilmektir. Hastalara dijital gülümseme tasarımı ile yapılan lamine ve kaplama gibi protez uygulamalarına benzer şekilde, ortodontik tedavi sayesinde hastamızın kendi dişleri ile kişiye özel gülümseme tasarımı oluşturmak mümkündür.

 

Çocuklar İçin Ortodontik Tedavide Güncel Yaklaşımlar

Farkında olsak da olmasak da çocukların dişsel ve kemiksel problemleri sosyal veya psikolojik açıdan onları fazlasıyla etkilemektedir.

 

Çocukların ortodontik tedavi ihtiyacı, 7 yaşında ilk kontrollerle belirlenmelidir. Erken dönemde (7-10 yaş) önleyici ve müdahale gerektiren durumlar için takılıp çıkarılan ortodontik apareyler ve yüz maskesi, başlık gibi ağız dışı apareyler kullanılması gerekebilir. Bu apareyler çenelerin genişliği ve konumunu düzeltmek için kullanılır. Bununla birlikte dişsel düzeltmeler için istinai durumlar dışında daimi dişlerin tamamlanması beklenir. Bunu erken dönem tedavi (Faz 1) ve diş teli tedavisi (Faz 2) olarak özetleyebiliriz.

 

Son yıllarda oldukça popüler olan şeffaf plak tedavisi, günümüzde çocuklar için de oldukça faydalı ve hızlı bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Faz 1 tedavisi gerektiren durumlar için veya erken dönemde gelişen ufak bir problemin, 12 yaşlarına kadar çok daha büyük bir problem haline gelmesini önlemek için çocuklarda şeffaf plak yöntemi, diğer tedavi yöntemlerinin sunmadığı olanaklar sunmaktadır. Süt dişleri hala ağızda olan 7-12 yaş arası çocuklarda şeffaf plaklar ile hem çene problemleri hem de dişsel problemler (Faz 1 ve Faz 2) aynı anda tedavi edilebilir. Bu sayede erken dönem tedavi ile çocukların yaşayabileceği sosyal ve psikolojik problemler önlenebilir, kendilerine güvenleri arttırılabilir. Bu sayede ileri yaşlarda daha fazla maliyet ve daha uzun zaman gerektiren tedavilerden kaçınmak mümkün olur.


Ortodonti Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.