Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Hamilelikte Düşük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelik her kadın için heyecan ve mutluluk verici bir süreç. Ancak bazı gebelikler farklı nedenlerden dolayı düşükle de sonuçlanabiliyor. Özellikle 35 yaş sonrası gebeliklerde düşük riski daha fazla oluyor.
Hamilelikte Düşük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

02 Nisan 2019, Salı | Kadın Doğum (Obstetri)

Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Figen Temelli Akın, düşüğe sebep olan nedenler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler veriyor.

DÜŞÜK NEDİR? DÜŞÜK SEBEPLERİ NELERDİR?

Düşük yani tıptaki adıyla abortus, hamileliğin 20. haftası tamamlanmadan ya da bebek 500 gram ağırlığa ulaşmadan önce farklı nedenlerden dolayı gebeliğin sonlanması durumudur. Düşüğe sebep olan faktörler değişiklik gösterebilir ve çoğunlukla düşüklere neden olan durumlar tam olarak tespit edilemeyebilir. Gebeliğin ilk 3 ayında veya bir defaya mahsus görülen düşüklerin sık görülmesinin sebebi, kromozom bozukluklarıdır. Bu bozukluklar döllenme aşamasında gelişir. Kromozomların fazla olması ya da eksik genler bebeğin gelişimini durdurabilir. Özellikle 35 yaş sonrası gebeliklerde düşük riski daha fazladır.

Düşüğe neden olan diğer durumlar ise; plasenta gelişimdeki problemler, bağışıklık sisteminde oluşan bozukluklar, uzun süreli yaşanan çeşitli sağlık sorunları, enfeksiyonlar (bakteriyel ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar), tiroit hastalıkları, hamilelik yaşı, yüksek ateş ve sık kullanılan ilaçlardır (ağrı kesiciler, iltihap kurutucular vb). Bunların yanı sıra; stres, hormonal bozukluklar, bazı miyomlar, hamilelikte sigara-alkol gibi zararlı maddeler kullanma ve obezite de düşüğe sebep olabilir.

DÜŞÜĞÜN ENGELLENMESİ MÜMKÜN MÜ?

Düşüğü engellemek ya da tekrar yaşanmasını önleyebilmek için düşük riskini artıran faktörlerden uzak durulmalıdır. Düşük tehdidi olan ya da hamileliğinin ilk haftalarında kanama şikayetleri olan kadınların özellikle sosyal yaşantılarını, eğer çalışıyorlarsa da iş tempolarını mutlaka yavaşlatmaları gerekir. Vücudu aşırı zorlamak anneyi yoracağından, bebeğin beslenme düzeninde de bozulmalar olabilir.

Bu sebeple hamile kadınların kendilerine çok dikkat etmeleri ve gebelik süresince yaşantılarını yavaşlatmaları oldukça önemlidir. Kafein içeren içecekler tüketilmemeli, beslenme ve uyku düzenine de dikkat edilmelidir.

Hamilelik süresince herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bulaşıcı hastalık veya radyasyon bulunan ortamlarda asla bulunulmamalıdır. Vücudu zorlayan ya da yaralanma riski oluşturabilen spor ve aktivelerden de kaçınılmalıdır. Bunların yanı sıra düşüğe neden olan hastalık veya patolojik bir durum varsa da tekrar hamile kalınmadan önce uzman bir hekim denetiminde gerekli tedavi ve önlemler alınmalıdır.

HANGİ BELİRTİLER DÜŞÜK TEHDİDİ OLABİLİR? ANNE ADAYINA NASIL BİR TEDAVİ UYGULANIR?

Düşükte görülen ilk belirtiler genellikle lekelenme ve vajinal kanamadır. Ancak her lekelenme ve kanama düşüğe sebep olmayabilir. Burada önemli olan nokta kanamanın miktarıdır. Lekelenme ya da kanama damla damla ise risk daha azdır. Eğer kanama aşırıysa düşük riski yüksektir. Kanama aniden başlayabileceği gibi öncesinde kahverengi bir akıntı da görülebilir. Kanama ile birlikte pıhtı ya da parça da düşebilir. Kanamanın şiddetli olduğu durumlarda anne adayına hastanede yatak istirahatı verilir ve tüm ihtiyaçlarını yatağında gidermesi sağlanır. Kanama azalana kadar da yatak istirahatına devam edilir. Hatta gerektiği durumlarda serum takviyesi de yapılabilir. Bu sebeple hamilelikte yaşanan her türlü kanama ciddiye alınmalı, hemen uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Bunların haricinde kasık bölgesinde kramp şeklinde veya regl sancısına benzer ağrılar da yaşanabilir. Ayrıca kanama yaşanmadığı halde bebeğin canlılığını yitirmesi de başka bir olasılıktır. Bu duruma missed abortus denilmektedir.  Gebeliğinin 4. ya da 5. ayında olan gebelerde düşük belirtisi su gelmesidir. Ancak bu durum çok nadir görülür. İlk 3 ay içerisindeki gebeliklerde ise akıntı olabilir, su gelmesine rastlanmaz.  Hamilelik sürecinde anne adayında görülen uyku hali, yorgunluk, bulantı, kusma, halsizlik gibi belirtilerin düşük riski ile ilgisi yoktur. Bu durumlar gebelikte yaygın olarak görülen şikayetlerdir.

Düşük tehlikesi durumunda en çok başvurulan tedavi yöntemi ilaç kullanımıdır. Nedeni tam olarak bilinemeyen düşük risklerinde ağızdan, vajinadan ya da iğne ile verilen ilaç takviyesi yapılır. Kanama durdurulsa bile hamileliğin 12 ile16. haftasına kadar tedaviye devam edilir. İlaçların dozu ve kullanılacağı süre ise uzman hekim tarafından belirlenir.

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLER NEYİN İŞARETİ OLABİLİR?

Tekrarlayan düşüklerin birçok nedeni olabilir. Düşüklüğün nedeni tespit edilirse bir sonraki gebelikte risk azaltılmaya çalışılır. Ancak nedeni bilinemeyen düşüklerde risk de artar.

Gebeliğin art arda 3 veya daha fazla düşükle sonuçlandığı durumlarda tekrarlayan düşüklerden bahsedilebilir. Bir kez düşük yapmış bir kadının sonraki hamileliğinde düşük yapma riski yüzde 20’dir. 3 ya da daha fazla sayıda düşük yapmış kadınlarda ise tekrar düşük yapma riski yüzde 50’dir.

Çift gözlü rahim, rahim ağzı yetmezliği ve rahimde şekil bozuklukları gibi durumlar bir sonraki hamilelikte düşüğün tekrar yaşanmasına neden olabilir. Böyle bir durumda cerrahi işlem uygulanarak mevcut olan anomalinin düzeltilmesi gerekir. Ayrıca genetik ve çevresel faktörler, kronik hastalıklar, bağışıklık sistemi bozuklukları, bazı enfeksiyonlar, hormonal bozukluklar ve sperm ile ilgili durumlar da tekrarlayan düşüklerin başlıca sebepleridir.

Tekrarlayan düşüklerde düşüğe neden olan duruma göre tedavi planlanır. Bulaşıcı hastalık durumunda tedavi etme, kromozom bozukluğunu ayırt etme, metabolik bir hastalık varsa dengeleme veya anatomik bir bozukluk varsa cerrahi operasyonla düzeltme ile gebeliği sağlamak mümkündür. Ancak tekrarlayan düşüklerin birçoğunun ne yazık ki tam olarak nedeni tespit edilemiyor


Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.