Hamilelikte Düşük Nedenleri Belirtileri ve Tekrarlayan Düşük

Hangi çevresel faktörler düşük nedenidir?
Hamilelikte Düşük Nedenleri Belirtileri ve Tekrarlayan Düşük

25 Mayıs 2016, Çarşamba | Kadın Doğum (Obstetri)

Tekrarlayan düşük nedir?

Yirminci gebelik haftası öncesi ve bebeğin ağırlığı 500 gram'a ulaşmadan gerçekleşen 2 veya daha fazla sayıdaki düşüğe tekrarlayan düşük denir. Hamileliğin en sık görülen komplikasyonu düşüktür.  Bir çok kadın çok erken dönemde düşük yaptığından düşüğü ağır bir kanama zannederek fark edemeyebilir.  Gebeliklerin % 20'si düşükle sonlanır.  Düşükler üreme çağındaki çiftlerin % 5'inde infertilite nedenidir.

Tekrarlayan düşük nedenleri nelerdir?

Tekrarlayan düşüklerin birçok nedeni vardır.  En sık görülen düşük nedeni fetusun gelişimindeki anormalliklerdir.  Çalışmalar düşüklerin yarısından fazlasının kromozom (genetik) anomalilerine bağlı olduğunu göstermiştir.  Bunun yanında anne ve babaya bağlı problemler ile çevresel faktörler de düşüklere yol açar. Rahimdeki anomaliler, myomlar, yapışıklıklar, rahim ağzı yetmezliği, hormonal nedenler, enfeksiyonlar ve bağışıklık sistemindeki bozukluklar tekrarlayan düşüklere neden olur.  Nedeni izah edilemeyen düşüklerin bir çoğundan bağışıklık sistemindeki problemler sorumludur.

Hangi çevresel faktörler düşük nedenidir?

Radyasyon, kimyasal maddeler, ilaçlar, içki ve sigara tüketimi düşüğe neden olur.

Rahmin yapısındaki bozukluk düşüğe neden olur mu?

Rahmin yapısındaki veya iç tabakasındaki bozukluklar düşüklere neden olur. Rahmin yapısındaki bozukluklar oluşan embriyonun tutunmasını veya bebeğin gelişmesini engelleyerek düşüklere yol açar.  Yetersiz progesteron hormonu üretimine bağlı olarak rahmin iç tabakası gelişmez.  Bu da embriyonun tutunmasını veya tutunan embriyonun gelişmesini engelleyerek düşüklere neden olabilir.  Rahim ağzındaki kasların güçsüzlüğü de düşük nedenidir.

Bağışıklık sistemindeki bozukluklar düşüğe neden olur mu?

Düşük yapmış kişilerin bir kısmında herhangi bir neden bulunamamaktadır.  Bu grup hastada düşüğün bağışıklık sistemindeki problemlere bağlı olabileceği düşünülür.  Annenin bebeğe ve plasentaya (bebeğin eşine) ait dokulara karşı gösterdiği anormal cevap sonucu gebelik düşükle sonlanır.  Bebeğe ve plasentaya ait proteinlere karşı annede gelişen antikorlar kan yolu ile bebeğe ulaşarak zarar verir, bu durum gebeliğin kaybedilmesine neden olur.

Aşırı stres düşüğe neden olur mu?

Stresin normal gebelerde düşüğe neden olması çok zordur.  Fakat tekrarlayan düşük öyküsü olan kadınlarda ve eşlerinde yoğun bir stres görülür.  Bu nedenle tekrarlayan düşük öyküsü olan çiftlere psikolojik danışmanlık verilmesi önerilir.

Yetersiz beslenme düşüğe neden olur mu?

Kesin bir bilgi olmamakla birlikte birçok besinin eksikliğinin de düşüğe yol açabileceği düşünülmektedir.  Yeşil sebzelerde bol miktarda bulunan folik asit eksikliğinin bebekte anomalilere ve düşüklere neden olduğu kabul edilmektedir.

Anne adayının kendisi düşüğe neden olabilir mi?

Bir çok kadın stres, ruhsal sıkıntı ve aşırı fizik aktivitenin düşüğe neden olduğunu düşünebilir.  Fakat bunlar çoğunlukla düşük nedeni değildir.  Düşükten dolayı kadının kendisini suçlaması doğru değildir.

Düşüğün belirtileri nelerdir?

Vajinal kanama ve takiben kasıklardaki kramplar düşük habercisi olabilir.  Uzun süren kanama ve kramplar çoğunlukla düşükle sonlanır.  Bu bulgular saptandığında derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.  Uygun istirahat ve doktorunuzun önereceği ilaçlar düşük yapmanızı önleyebilir.

Düşük yapıldığı fark edildiğinde ne yapılmalıdır?

Hemen doktora başvurulmalıdır. Çoğunlukla yatak istirahatı ve progesteron hormonu kullanılması önerilir. Doktorunuz ultrasonografik inceleme ve kan testleri ile durumunuz hakkında size ayrıntılı bilgi verir ve tedavinizi düzenler.

Anne ve baba adayının yaşı düşüğe neden olabilir mi?

Kromozomal bozukluklara bağlı düşükler anne adayının yaşı 35'in üzerinde olduğunda artar.  Baba adayının 45 yaş üzerinde olduğu çiftlerde de düşük ihtimali artar.

Infertilite ve tekrarlayan düşük arasında bir ilişki var mı?

Çocuğu olmayan kadınların düşük yapma ihtimalinin genel toplum ile karşılaştırıldığında üç kat daha fazla olduğu görülmüştür.  İnfertilite vakalarının yüzde 5'inde infertilite nedeni tekrarlayan düşüklerdir.  Benzer şekilde düşük yapan kadınlar arasında infertilite sıklığı genel toplumla karşılaştırıldığında iki kat daha fazladır.  Eğer düşükler beklenen adet kanamasından önce oluyorsa kadın kendini infertil zannederek doktora başvurabilir.

Tekrarlayan düşüklerin tedavisi nedir?

Tekrarlayan düşüklerin tedavisi düşük nedenine bağlıdır.  Rahimdeki anormallikler için cerrahi tedavi gerekebilir.  Bu işlemler histeroskopik ve laparoskopik olarak yapılabilir.  Progesteron eksikliğine bağlı düşüklerin tedavisinde progesteron hormonu verilerek başarılı sonuçlar alınabilir.  Rahim ağzı yetmezliği düşünülen vakalarda gebeliğin 10. haftasında serklaj (rahim ağzına dikiş atma) işlemi uygulanır.

 


Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.