Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Hamilelikteki Kan Uyuşmazlığını Dikkate Alın!

Bebek sahibi olmadan önce eşlerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de kan uyuşmazlığıdır. Hamilelikte oluşan kan uyuşmazlığı tespit edilmez ve tedaviye başlanmazsa anne ve bebeğin sağlığını ciddi derecede etkileyebilir.
Hamilelikteki Kan Uyuşmazlığını Dikkate Alın!

15 Ocak 2016, Cuma | Kadın Doğum (Obstetri)

Kan uyuşmazlığı tanısı anne adayının kanının Rh(-), baba adayının kanının da Rh(+) olduğu durumlarda oluşur. Bu durum bebekte her zaman bir soruna yol açmayabilir. Eğer bebeğin kan grubu Rh(+) bir kan grubundan ise, annenin savunma sistemi bu durumu yabancı bir madde olarak algılar ve onları parçalamak için harekete geçer. Genellikle ilk gebelikte savunma sistemi böyle bir durum ile daha önceden karşılaşmadığı için hücreleri parçalayamaz ve bebekte bir sorun gözükmez. Sonrasında ise anne vücudu artık bu Rh(+) hücreleri ile tanışmış olur. Ancak gerekli tedbirler alınmadığında, sonraki gebeliklerden birinde anne adayının savunma sistemi doğmamış bebeğin kanında Rh(+) hücrelere rastlarsa bu kez hücreleri tanıdığı için savunmaya geçer.

KAN GRUBU ANNE VE BABANIN GENETİK ÖZELLİĞİNE GÖRE BELİRLENİR

Kişilerin kan grupları A ve B adı verilen iki farklı yapıtaşının olması ya da olmamasına ve Rh faktörü denilen bir kan grubunun varlığına veya yokluğuna göre tespit edilebilir. Bir insanın kan hücrelerinde A veya B yapıtaşlarından biri ya da ikisi beraber bulunabileceği gibi hiç biri de olmayabilir. Bunun yanında herbiri için Rh faktörünün varlığı ya da yokluğu da söz konusudur. Buna göre de kişiler A Rh(+) (Rh faktörü var anlamında); A Rh(-) (Rh faktörü yok anlamında); B Rh(+); B Rh (-); AB Rh(+); AB Rh(-); 0 Rh(+) ve 0 Rh(-) olmak üzere 8 ayrı kan grubundan birine sahip olur. Kişinin kan grubu anne ve babasından genetik özelliğine göre belirlenir. Kalıtım özelliğine göre Rh(+) bir erkek ile Rh(-) bir kadından doğacak çocuğun kan grubunun Rh(-) olma olasılığı ise yüzde 50’dir. Rh uygunsuzluğu yaratan tek durum babanın Rh(+), annenin de Rh(-) olmasıdır.

KAN GRUPLARI NASIL BELİRLENİR?

Anne ve babanın kan grubu Rh(-) olduğunda çiftin hiçbir zaman Rh(+) çocukları olamaz. İkisi de Rh(+) olduğunda ise çiftin hem Rh(-) hem de Rh(+) çocukları olma olasılığı vardır. Kan grupları şöyle belirlenir:

  • 0 grubu ve AB grubuna sahip bir çiftin çocukları her zaman ya A grubu ya da B grubu olur. Bu çiftin 0 ya da AB grubu çocukları olamaz.
  • 0 grubuna sahip olan bir çiftin çocukları ise her zaman 0 grubu olur.
  • AB ve AB gruplarının birleşmesiyle çocuğun kan grubu asla 0 olmaz. Çocuk ancak A, B ya da AB grubu kan grubuna sahip olabilir.
  • A ve B gruplarının birleşmesinden A; B, AB ya da 0 grubu çocuk olabilir.
  •  AB kan grubuna sahip bir kişiden, kan grubunun önemi olmaksızın hiçbir zaman 0 kan grubu çocuk doğmaz.
  • 0 kan grubu hangi kan grubuyla birleşirse birleşsin hiçbir zaman AB kan grubu olan bir çocuğu doğmaz.

VÜCUT KENDİ DOKUSUNDAN OLMAYAN HER MADDEYİ REDDEDER

İnsanın kendi dokusundan bir parça olmayan her madde vücutta yabancı olarak algılanır. Bu yabancı madde antijen, yani insanın kendi genetik yapısına uymayandır. Antijenler bulundukları vücutta savunma sistemi ile mücadele içine girerler. Savunma sistemi yabancı maddeyi yok etmek amacıyla mücadeleye geçer. Ve o maddeyi tanıyan antikorları, yani yabancı cisme karşı üretilen maddeleri oluşturmaya başlar. Vücutta antikor ile antijen karşılaştığında hareket başlar ve antijeni gördüğü yerde ona bağlanarak parçalamaya çalışır.

Rh(-) kan grubuna sahip bir anne ile Rh(+) olan babadan olan bebeğin Rh(+) olarak belirlenmesi sonucu, Rh uygunsuzluğu oldukça önem kazanır. Bu durum sonucu da anne kanı bebek kanıyla ilk karşılaşmasında Rh antijenine savaş açarak antikor üretmeye başlar. Bu karşılaşmayı engellemek için plasenta bariyer görevini üstlenir. Normal şartlarda bariyer, doğuma kadar bu karşılaşmayı engeller. Bu sayede anne kanı, bebek kanıyla ilk olarak doğum esnasında temasa geçebilir. Ancak bazı durumlarda fetus kanı, anne kanına geçebilir. Bunlar; düşük riski, düşük, plasentaya bağlı kanamalar veya sebebi açıklanamayan her türlü kanama sırasında bariyerin zayıflamasıdır. Normal seyrinde giden bir hamilelikte de plasenta bariyerinden bebeğe ait az sayıda kan hücresi anne kanına karışabilir. Ancak bu geçiş az miktarda olduğundan antijenin annenin savunma sistemini harekete geçirmesi zordur. Bu sebeple Rh uygunsuzluğu olan çiftlerin bebeklerinde, ilk gebelikte çok nadiren bir etkilenme olur.

Rh (-) kan grubundan anne ile Rh(+) bebeğin kanının ilk karşılaşmasında savunma sistemi hemen cevap vermez. Antikorlar plasentadan geçerek, fetusun hücrelerini parçalamaya zaman bulamadıklarından problem yaşanmaz. Anne de böyle bir durumda artık Rh(+) kana karşı duyarlı hale gelir. Annenin daha sonraki gebeliklerinde tekrar Rh (+) kan grubu taşıyan bir bebeği olursa, artık savunma sistemi hızla harekete geçer ve fetus kanını parçalamaya yönelik antikorları hızla ve çok yüksek miktarlarda üretmeye başlar. Bu antikorlar anne kanından plasentaya geçerek fetus kanına ulaşır ve alyuvarlarını hızlıca parçalar. Bu duruma immunize Rh uygunsuzluğu denir. Fetusta alyuvarların parçalanması sonucu aneminin şiddetine bağlı olarak, bebekte kalp yetmezliği, vücut boşluklarında sıvı birikmesi, bilirubin maddesinin açığa çıkması ve üst seviyeye ulaşması sonucu beyin zararı ve ölüme kadar varabilen ciddi durumlar yaşanabilir.

İNDİREKT COOMBS  (IC) VE DİREKT COOMBS (DC) TESTLERİNE DİKKAT

Rh(-) bir gebede bebeğin Rh(+) kan grubuna karşı oluşmuş antikorları, anne kanında İndirekt Coombs (IC) testi ile belirlenir. Bu test normalde negatif çıkmalıdır. Pozitif çıktığı zaman immunize Rh uygunsuzluğu vardır ve pozitifliğin şiddeti ile hastalığın fetusa verdiği zarar arasında bağlantı oluşur. Doğum sonrası bebeğin kanından bakılan Direkt Coombs (DC) testi ile bebeğin kanında, anne kanından gelen bebeğin Rh(+) antijenlerine karşı üretilmiş antikorlara bakılır. Bu değer de normalde negatif olmalıdır. Rh uygunsuzluğu olan bir çiftin bebeğinde etkilenmenin ortaya çıkması engellenebilir. İlk karşılaşmayı engellemek için Anti-Rh-immunglobulinleri (antikorları) kullanılır.  Genellikle bu ilaçlar halk arasında "uyuşmazlık iğnesi" olarak adlandırılır. Bu ilaçtaki antikorlar anneye kalçadan enjekte edilir ve anne kanına geçerek tüm Rh(+) antijen taşıyan hücrelere ulaşır. Annenin savunma sistemi ise Rh(+) antijenleri henüz görmeden onları parçalayarak ilk teması engeller.

Anti-Rh-immunglobulinleri (antikorları), ilk karşılaşmayı her zaman düzgün bir şekilde engellemeyebilir. Düzenli olarak kontrole gelen hamilelerde, 28. gebelik haftasında ve doğumdan sonraki ilk 72 saatte toplam olarak 2 doz uygulandığında, ileriki gebeliklerde problem ortaya çıkma olasılığı da düşük olur. Doğum sonrasında bebeğin kan grubu pozitif ve Direkt Coombs'u da negatif olursa bir doz ilaç ilk 72 saatte kalçadan uygulanır. Böylece doğum esnasında bebekten anneye geçen Rh(+) antikorların annenin savunma sistemini etkilemesi önlenir ve sonraki gebeliklerinde daha hızlı yanıt vermesi engellenir.

GEBELİKTE AYLIK OLARAK IC İNCELEMESİ YAPILMALI

Düzenli olarak gebelik takiplerine gelen hamilelerde baba Rh(+) grubuna dahil ise, aylık IC incelemesi yapılır. 28. haftada IC testi sonucu negatif çıkarsa, bebeğin kan grubu bilenemeyeceğinden, büyük bir olasılıkla Rh(+) olacağı göz önünde bulundurulur ve bir doz uygulanır. Doğum sonrası bebeğin kan grubunun belirlenmesiyle ve DC sonucuna göre de ikinci doz yapılır.

DÜŞÜK TEHDİDİ VARSA İLAÇ TEDAVİSİNE BAŞLANMALI

Diğer durumlarda ise örneğin; düşük tehdidi, düşükten hemen sonra, gebeliğin kürtajla sonlandırılmasından sonra, amniosentez, plasenta biopsisi veya kordosentez gibi müdahalelerden sonra, baba Rh(+) ise mutlaka bir doz ilaç daha uygulanır. Eğer babanın kan grubu Rh(-) ise herhangi bir Rh uygunsuzluğu söz konusu olmaz ve ilacı uygulamaya gerek yoktur. Bebeğin kan grubu Rh (-)  olursa da ilaç uygulanmaz. Ayrıca bebekte Direkt Coombs (+) tespit edilirse, annenin savunma sistemi Rh(+) kanla etkilenmiş demektir ve ilaca gerek duyulmaz.

İLK 72 SAATE DİKKAT!

İlaç, ilk 72 saat içerisinde en kısa sürede uygulanmalıdır. 72 saat geçtiğinde anne kanı Rh(+) hücrelere karşı savunma cevabı oluşturmak için yeterli süreyi bulduğundan yine enjeksiyon uygulamasına gerek yoktur. Gebelik takibinde IDC pozitif çıkarsa, immunize Rh uygunsuzluğu ortaya çıkar ve bu durumlarda farklı tedavi yaklaşımı uygulanır. Anti-Rh-antikorları içeren ilaçlar ısıya ve ışığa karşı oldukça duyarlıdır. Bu sebeple ışıksız bir ortamda ve buzdolabında saklanmalı, taşınırken de genellikle buz torbası içinde muhafaza edilmelidir. Annenin alerji olma durumuna karşı da enjeksiyonlar mutlaka hastane şartlarında uygulanmalıdır.


Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.