Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Hormonlar Neyi İşaret Ediyor?

Hormon düzeylerinin yüksek veya alçak olması, ağırlık değişiklikleri, mizaç değişiklikleri, zihinsel karışıklık gibi birkaç yaygın işaretle kendini gösterir. Şişkinlik, sinirlilik, çabuk kızmak veya sadece kendini iyi hissetmemek hormon dengesizliği suçu olabilir.
Hormonlar Neyi İşaret Ediyor?

20 Haziran 2016, Pazartesi | Kadın Hastalıkları (Jinekoloji)

Hormonlar organlarınızın ve hücrelerinizin çalışmasını etkileyen kimyasal haberlerdir. Adet zamanı, menopoz, gebelik gibi zamanlarda hormon düzeylerindeki değişmeler normaldir. Fakat bazı ilaçlar ve sağlık sorunları alçalıp yükselmelere sebep olabilir.

 

Düzensiz Adet Periyodları

Kadınların çoğu 21 ile 35  günde adet görür. Sızıntılar her ay aynı şekilde olmuyor veya bazı aylar atlıyorsa bu bazı hormonlarınızın çok fazla veya çok az olduğu anlamını gelebilir. (ostrojen ve progesteron gibi... ). Eğer 40’lar veya 50’lerin başlarındaysanız sebep menopoz başlangıcı olabilir. Fakat düzensiz periyodlar (adetler) polikistik over gibi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

 

Uyku Problemleri

Yeterince uyuyamıyorsanız hormonlarınız rol oynuyor olabilir. Progesteron, yumurtalıklarınızdan salgılanır ve uykuya dalmanıza yardım eder. Düzeyleri düşükse uykuya dalmanız ve uykuyu devam ettirmeniz zorlaşabilir.  Düşük ostrojen ise sıcak basmalarını ve gece terlemelerini tetikleyebilir. Her ikisi de ihtiyacınız olan istirahatı engeller.

 

Kronik Sivilce

Adet öncesi ve süresince normal olabilir. Fakat geçmeyen akne hormonal bir hastalığın  belirtisi olabilir. Androjen fazlalığı (hem erkek hem kadınlarda olan bir erkeklik hormonu) yağ bezlerinizin fazla çalışmasına sebep olabilir. Androjenler kıl diplerindeki ve çevresindeki derideki hücreleri etkileyebilir ve bunlar gözenekleri tıkayıp akneye yol açabilir.

 

Puslu Bellek

Hormonların beyni nasıl etkilediğinden emin değiliz. Fakat ostrojen ve progesteron değişikliklerinin bellek kayıplarına yol açtığını, hatırlama eksikliği yaptığını biliyoruz. Bazı uzmanlar ostrojenlerin beyindeki kimyasalları tetiklediğini düşünüyor. Dikkat ve hafıza problemleri özellikle menopoz öncesi ve menopozda yaygındır. Fakat tiroid hastalığı gibi diğer hormanlar ile ilişki durumu nedenlerinden olabilir.

 

Karın Problemleri

Bağırsaklarınızın ostrojen ve progesteronu algılayan küçük hücreler ile döşelidir. Bu hormonlar yüksek veya alçak olduğunda yiyecekleri nasıl sindirdiğimiz dikkatinizi çekebilir. İshal, karın ağrısı, şişkinlik, bulantı oluşabilir veya kötüleşebilir. Bu adetlerde dikkatinizi özellikle çekebilir. Sindirim problemleriniz, akne, yorgunluk gibi belirtileriniz varsa hormon düzeyleriniz bozuk olabilir.

 

Yorgunluk Hissi

Devamlı yorgun musunuz? En yaygın hormon dengesizliği belirtilerden biridir. Aşırı progesteron sizi uykulu yapabilir. Eğer tiroid çok az hormon salgılarsa enerjinizi azaltabilir.

 

Karakter değişimleri-depresyon

Hormon düşüşleri veya hızlı seviye değişimlerinin karamsarlık ve hüzün sebebi olduğunu düşündürüyor. ostrojen; dopamın, serotonin, endorfin gibi önemli beyin kimyasallarını etkiler. Fakat diğer hormonlar aynı şekilde etkileşebilir ve nasıl hissettiğinizde rol oynar.

 

İştah - Ağırlık Artışı

Hüzünlü ve sinirli hissettiğinizde, yani ostrojen düzeyiniz dip yaptığında çok yemek isteyebilirsiniz. Bu muhtemelen hormonal düşüşlerden sonra neden kilo alındığının sebebidir. Ostrojenin dip yapması tokluk hormonu leptini etkileyebilir.

 

Baş Ağrıları

Birçok şey etkileyebilir. Fakat bazı kadınlarda sebep ostrojen değişmesidir. Bu baş ağrılarının neden tam adet öncesi ve esnasında geldiğinin sebebidir. Düzenli veya her ay aynı zamanlarda gelen baş ağrıları ostrojen oynamalarının sunucu olabilir.

 

Göğüs Değişiklikleri

Ostrojenin fazla üretilmesi memede ödem oluşturur. Ödeme karşı vücudun reaksiyonu sertleşme, kanallarda sıkışma ve fibrokistik yapı meydana gelir.


Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.