Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS), bacaklarda sıklıkla rahatsız edici hislerin eşlik ettiği veya neden olduğu hareket.
Huzursuz Bacak Sendromu

05 Ekim 2015, Pazartesi | Nöroloji

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS), bacaklarda sıklıkla rahatsız edici hislerin eşlik ettiği veya neden olduğu hareket ettirme dürtüsü olarak tanımlanır. Uyku bozukluklarının önemli sebeplerinden biridir. Hastanın bu hissi tarif etmesi bazen güç olabilir. Karıncalanma, çekilme, gerilme hissi gibi terimlerle sorun ifade edilmeye çalışılır. Hastalar bu şikayetlerinin istirahat, uzanma ya da oturmakla başladığını ya da kötüleştiğini, yürüme ya da germe gibi hareketler ile kısmen veya tamamen düzeldiğini ifade ederler. Genellikle her iki bacakta birden hissedilir, kollar nadiren etkilenir. Yakınmalar akşam saatleri veya geceleri daha fazladır.

 

HBS, genel olarak bir orta ve ileri yaş hastalığıdır. İlk yakınmalar gençlik çağlarında başlamış olsa bile zaman içinde arttığından hekime müracaat orta yaşlarda daha sık olur.

Olguların bir kısmında genetik özellik bulunur. HBS hastalarının birinci derece yakınlarından aynı bulgulara sahip hastalara rastlanma olasılığı 3- 5 kat daha fazladır.

Aile öyküsü olmadan da, bazı hastalıkların varlığı (kansızlık, kronik böbrek veya akciğer hastalıkları, reriferik idrorati gibi), gebelik ya da ilaç kullanımı da (özellikle psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar) huzursuz bacaklara yol açabilir.

Tedavide Parkinson hastalığı tedavisi için kullanılan ilaçlar, geleneksel dozlara göre oldukça düşük dozlarda kullanılır ve ilaç tedavisine yanıt çok iyidir.

Hastalığın demir metabolizması ile ilişkisi olabileceği bilindiğinden gereksinim halinde demir eklemek tedavinin yararını artırabilir.

HBS hastalarının çoğunda uykuda periyodik bacak hareketleri mevcuttur ve bu tekrarlayıcı hareketler uyku testi (Polisomnografi) sırasında kaydedilebilir.

HBS, tehlikeli bir hastalık değildir. Ancak uyku ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Hastalar için uykuya dalmak ve uykuyu kaliteli bir şekilde sürdürebilmek kadar, uzun yol seyahatleri, toplantı ya da konser, tiyatro gibi etkinlikler sırasında uzun süre oturabilmek de çok güç ve sıkıntı verici olabilir. Kaliteli uyuyamamaktan kaynaklanan sabah yorgun kalkma, günlük aktiviteler sırasında isteksizlik, depresyon, sinirlilik, dikkat ve konsantrasyonu sürdürme zorlukları ve unutkanlığa da bu hastalarda sık rastlanır.

 


Nöroloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.