Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

İşitme Kaybı

Yaşa bağlı olarak doğal yaşlanma sürecinde gelişen işitme kayıpları presbiakuzi olarak adlandırılmış olup herkesi farklı derecede etkilemektedir. İşitme kaybının medikal ve cerrahi tedavisi yoksa işitme cihazları kullanılmaktadır.
İşitme Kaybı

05 Mart 2010, Cuma

  • Yaşa bağlı olarak doğal yaşlanma sürecinde gelişen işitme kayıpları presbiakuzi olarak adlandırılmış olup herkesi farklı derecede etkilemektedir.  İşitme kaybının medikal ve cerrahi tedavisi yoksa işitme cihazları kullanılmaktadır. 

  • Özellikle 50’li yaşlardan sonra kendini göstermektedir.  Kelimelerin anlaşılması daha zorlaşmaktadır.  Çünkü ince seslerin algılanması artık güç olmaktadır.  Bu işitme kaybına bazen kulakta çınlama eşlik etmektedir. 

  • İşitme kaybının medikal ve cerrahi tedavisi yoksa işitme cihazları kullanılmaktadır. 

  • İşitme kaybı kendi dışımızdakilerde tüm iletişimimizi zamanla kesmektedir.  Kendi içine kapanmak, dışlanmayı, yalnızlığı kabullenmek işitme kaybı olan kişilerde gözlemlenebilir.  Bunun daha ileriye gitmesi için hiçbir neden yoktur.  Çünkü günümüzde bu sorunları çözmek için etkin çözümler bulunmaktadır.
  • En sık gözlenen işitme kaybı nedeni kulak kirinin dış kulak yolunu tamamen tıkaması sonucu oluşur.  Kulak kiri temizlendiğinde işitme tekrar eski haline döner.

 

  • Geniz etinin neden olduğu orta kulak boşluğunda sıvı toplanması da çocukluk çağı işitme kayıplarının sık nedenleri arasındadır. Geniz etinin ameliyatla alınması, kulak zarına tüp takılıp orta kulak boşluğundaki sıvının boşaltılması ile işitme eski haline döner. 

  • Ayrıca dış kulak yolu ve orta kulak iltihaplanmaları da geçici işitme kayıpları oluşturur. 

  • Kalıcı ve ilerleyen işitme kayıpları arasında delik kulak zarı ve tekrarlayan ağrısız kulak akıntısının beraber olduğu kronik orta kulak iltihabı önemli bir yer tutar. Bu hastalığa erken dönemde ameliyatla müdahale edilebilirse işitme kaybı normale yakın geri dönebilir.  Hastalığın ilerleyen dönemlerinde yapılan ameliyatlar öncelikle hayatı tehdit eden iltihabı temizlemeye yönelik olup işitmenin geri gelmesi ikinci plandadır.  Ameliyat sonrası işitme eskisinden iyi, eskisi gibi ya da eskisinden daha kötü olabilir. 

  • Ani işitme kaybı olarak adlandıran işitme kayıpları işitme sinirinin ya da iç kulağın hastalıklarında meydana gelir.  İşitme kaybının oluştuğu ilk 3 gün çok önemli olup hastanın 3 gün içinde doktora başvurması ve tedavinin ilk üç gün içinde başlaması işitme kaybının tamamen geri gelme olasılığını artıracaktır.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.