Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Kalp Sağlığına Faydalı Öneriler

Gelişmiş ülkelerde en sık görülen ölüm nedenlerinin başında kalp-damar sistemi hastalıkları geliyor. Kalp krizi ve felç gibi dolaşım sistemi sorunlarının önlenmesi için en etkili yöntemlerin başında ise, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzında yapılabilecek değişiklikler sayılabilir.
Kalp Sağlığına Faydalı Öneriler

02 Aralık 2019, Pazartesi | Kardiyoloji

Şüphesiz ki hepimiz uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmenin yollarını arıyoruz. Oysa yaşam şekli, gençlik yıllarından itibaren kalp ve damar sağlığını korumaya yönelik şekilde düzenlendiğinde sağlıklı yaşamın kapıları aralanır. Ömür boyu iyi planlanmış şekilde sürdürülen yaşam tarzı sayesinde, ölümle sonuçlanabilecek kalp krizlerinin ve hastalıkların önüne geçilebilir.

 

Stres yönetimi için uzmandan destek alın

Yaşam süremiz içinde başa çıkmakta zorlandığımız bazı sorunlarla karşılaşabiliriz. Özellikle duygusal çıkmazların yaşandığı stres yönetiminde yaşanan sıkıntılar kalp-damar sağlığına da etki edebilir. Sağlıklı yaşamın ilk adımı olan stres yönetimini sağlayamamak ve zihinsel sağlığı düzene sokamamak diğer konularda ilerleme sağlamayı oldukça zorlaştırabilir. Stres yönetiminde herhangi bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir uzman görüşüne başvurmanız gerekir.

 

Düzenli uykuyu es geçmeyin

Düzenli uyku uyumak, gün içerisinde yorulan bedeni dinlendirmek için en etkin yöntemlerden biridir. Kaliteli uyku insanın günlük hayatını düzene sokmasına yardımcı olduğu gibi, sağlığı da önemli oranda etkiler. Çünkü uyku, kalp atımlarını, solunum sayısını ve kan basıncını azalttığı gibi stresin azalmasını da sağlar. Bu nedenle uyku düzeninin oluşturulması kalp-damar sağlığında önemli rol oynar. Eğer düzensiz uyku sorunu yaşanıyorsa, uykuya engel olabilecek unsurların gözden geçirilmesi ve önlemler alınması gerekir.

 

Alkol ve sigara tüketiminize dikkat edin

Alkol kullanımıyla vücut içerisinde birçok hastalığın görülme oranı artış gösterebilir. Uzun süreli alkol kullanımında kalp kaslarında bozulmaya bağlı kalp yetmezliği ve organları besleyen damarlarda tıkanıklık gelişebilir. Özel günlerde tüketilen alkol ise alışkın olmayan bünyelerde ritim bozukluklarına ve kan basıncında ani yükselmelere sebep olabileceği gibi beyin kanamalarına ve inmeye de yol açabilir. Bu nedenle alkol tüketiminin yönetilmesinin yanı sıra sigara kullanımının da sonlandırılması gerekir.

 

Süreli diyetler yapmak yerine düzenli beslenin

Sağlıklı beslenmeyi geçici ve sınırlı gıda alımları ile gerçekleştirmek yerine, hayata kalıcı olacak şekilde yerleştirmek vücut sağlığı açısından büyük önem taşır. Şeker hastalığı, glukoz intoleransı, kilo sorunu veya bel çevresi genişliği varsa pastane-fırın ürünleri gibi tüm unlu mamuller, doğal olsa dahi şekerli tüm gıdalar ve pirinci beslenme listesinden çıkarmak gerekir. Tüm şekerli içecekleri, hakiki olsa dahi tüm meyve sularını ve meyveyi sınırlandırmak oldukça önem taşır. Bu hastalıklar bir kez yaşandığında tekrar yaşanma olasılığı önemli oranda yükselebildiği için diyet yerine düzenli beslenmeyi hayatınıza sokmanız en doğru karar olacaktır.

 

 

Kalori cetvellerine inanmayın

Gıdalar kalori değerlerine göre değil, bağırsak ve diğer sistemlere etkilerine göre faydalı ya da faydalı olmayan şeklinde ikiye ayrılır. Akdeniz mutfağı tarzını benimseyip ve günde bir avuç miktar çiğ kuruyemişleri öne çıkararak beslenmek önem kazanıyor. Özellikle fabrikasyon yiyecekleri, şekerle hazırlanmış tüm gıda ve içecekleri, kızartmaları, hızlı tüketim ürünlerini ve evde yapılmış olsa dahi mayalı ya da unlu ürünleri tamamen kesmek gerekebilir. Bu yiyeceklerin tüketiminde en çok yapılan yanlış ise ürünlerin kalorisi ölçülerek tüketilmeye çalışılmasıdır. Unlu ve mayalı mamullerin tüketiminde kalori hesabından daha önemli olan husus, ürünlerin bağırsak duvarını ve bakteri florasını tahrip ederek başka hastalıklara neden olmasını engellemektir. Bu yiyecekler önce hormonal sistem ve beyin, sonra bağışıklık, yaşlanma süreci, kalp damar ve diğer sistemler üzerinde iltihap üreterek, zehir etkisi yapabilir.

 

Egzersiz en yakın dostunuz olsun

Egzersizi hayatınızdan eksik etmemek, kalp-damar sağlığınızı korumak için hayatınıza uygulayabileceğiniz yöntemler arasında yer alır. Her gün yapılamasa dahi iki günde bir 40-45 dakika kadar orta-hızlı tempoda aralıksız yürüyüş, ayrıca kas güçlendirici egzersizler, kalp sağlığına yarar sağlayacaktır. Hiç egzersiz yapmamak yerine, az da olsa egzersiz yapmak vücudunuz için iyi bir yöntem olacaktır.


Kardiyoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.