Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Kariyer Hedeflerken Anneliği Unutmayın

Çocuk sahibi olmak, hiç kuşkusuz dünyanın en güzel olaylarından biridir. Fakat günümüzde söz konusu olan eğitim veya kariyer planları, sağlam bir maddi güvenceye sahip olmak ve psikolojik olarak anneliğe hazırlanmak gibi sebepler, çocuk sahibi olma hayallerinin daha ileri tarihlere ertelenmesine yol açabiliyor. Ayrıca çeşitli sağlık sorunları nedeniyle geciken gebelikler de ileri yaş hamileliğinin önemli nedenleri arasında yer alıyor.
Kariyer Hedeflerken Anneliği Unutmayın

22 Aralık 2018, Cumartesi | Kadın Doğum (Obstetri)

Günümüzde 40 Yaş Ve Üzeri Gebelikler “İleri Yaş Hamileliği” Olarak Kabul Ediliyor

Geçmiş yıllarda kadınlar, dönemin şartları nedeniyle erken yaşta çocuk sahibi oluyordu. Hatta 35 yaş ve üstü gebelikler “yaşlı hamilelik” olarak adlandırılıyordu. Ancak gelişen yaşam koşulları, artan eğitim ve kariyer hedefleri nedeniyle bu durum 40 yaş üzeri için kabul edilir hale geldi. Geç yapılan evlikler ve ardından gelen çocuk sahibi olma planları ise akıllara birtakım soruların gelmesine neden olmaya başladı. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta, ileri yaş hamileliklerinin birtakım sorunları da beraberinde getirebildiğidir.

 

Anneyi Hem Fizyolojik Hem Psikolojik Olarak Etkileyebiliyor

40 yaş ve üzerindeki her hamilelik ileri yaş hamileliği olarak kabul edilir. İleri yaşta hamile kalmak bir kadını hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca bebek açısından da bazı riskler oluşturabilir. Yaşın ilerlemesi sebebiyle anne adayında diyabet, hipertansiyon, böbrek ve kalp-damar hastalıkları gibi bazı kronik hastalıklar meydana gelebilir. Özellikle hipertansiyon anne ve bebek sağlığını ciddi yönde etkileyebilir. Eğer anne adayında kronik hipertansiyon mevcutsa gebelik zehirlenmesine (preeklampsi) zemin hazırlayabilir. Kronik rahatsızlıklar ayrıca erken doğuma da sebep olabilir.

 

İleri Yaş Gebelik Risklerini Arttırır

İleri yaşla birlikte kadının yumurta sayısı ve kalitesinde azalma olduğundan erken doğum veya düşük ihtimali de yüksek olabilir. Bu durumlar yaşanmasa dahi doğum sonrasındaki kanamaların ileri yaşlarda daha fazla olduğu da bilinmektedir. Bunun yanı sıra anne adayının ileri yaşından dolayı kromozom sayısı düşebilir ya da yükselebilir. Bebekte kromozom bozukluklarına bağlı anomaliler meydana getirebilir. Bu nedenle ileri yaş hamileliklerinde birtakım testlerin yapılarak bebekte genetik problemlerin olup olmadığını tespit edilebilir.

 

Yaşı İlerledikçe Doğurganlık Azalır

Kadınların ilerleyen yaşına paralel olarak doğurganlıklarının azalmasının nedeni yaşa bağlı gelişen değişikliklerdir. Çünkü bir kız çocuğu yumurtalıklarında bir milyondan fazla yumurtaya sahip olarak doğarken, ergenlik dönemine geldiğinde bu sayı 300 bin oranına düşer. Kalan yumurtalar ise, ilerleyen yıllar içerisinde aylık adet döngüsünde, yaşanan hamileliklerde, doğum kontrol veya kısırlık tedavilerinde yavaş yavaş yok olur. Tüm yaşanan bu süreç ileri yaşlarda doğurganlığın azalmasına hatta kimi zaman yok olmasına yol açar.

 

İleri Yaş, Aşılama Ya Da Tüp Bebek Başarısını Da Etkiliyor

Biyolojik sebeplerden dolayı 30 yaş altında hamile kalma şansı yüzde 20 iken, bu oran 40 yaş üzerinde yüzde 5’e kadar düşebiliyor. Aşılama ya da tüp bebek gibi tedavilerde ise 40 yaş üzerinde gebe kalma şansı çok az oluyor. Çocuk sahibi olmak isteyen genç çiftlerin, aşılama veya tüp bebek tedavisine 1 yıl, 40 yaş üzeri çiftlerin ise 6 ay başarısızlıktan sonra başlamaları gerekiyor.

 

İleri Yaş Gebelik Planları Erkekler İçin De Kritik

Geçen yıllarla birlikte yaşlanan yalnızca kadınların yumurtalıkları olmuyor. Erkek spermleri de ilerleyen yaş sebebiyle çeşitli değişiklikler gösteriyor. Daha basit açıklamayla, erkek spermlerinde değişikler yaşanmaya başlıyor ve sperm kalitesinde bozulmalar görülebiliyor. Üstelik bu değişikliklerin yaşanması için erkeğin yaşının çok fazla ilerlemesine gerek olmazken, 38 yaşından sonra spermlerde bozulmalar baş gösterebiliyor. Yani nasıl ki kadınların yumurtalarında azalmalar başlıyorsa erkeklerde de sperm sayısında düşüş yaşanıyor. Bu durum da yetersiz spermlerin yumurtayı dölleyememesiyle sonuçlanıyor.

 

Hekim Kontrolü Şart

Geç yaşta hamile kalmayı planlayan kadınların hamile kalmayı denemeden önce bazı önlemler alması gerekiyor. Özellikle yaşam şekillerine, beslenme ve uyku düzenlerine özen göstermeleri şarttır. Mevcut olan herhangi bir rahatsızlık var ise uzman hekim kontrolünde gebelik planlanmalıdır. Ayrıca kadının yumurtalık tüplerine ve eşlerinin spermlerinde herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemek içinse bazı testler uygulanmalıdır. Hamile kalmayı ya da hamilelik süresince gebeliği etkileyecek herhangi bir durumdan şüphelenilirse de hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.


Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.