Katarakt Tedavisinde Fako Yöntemi

Erken katarakt bulguları yeni gözlükler, daha parlak ışık ya da okumak için büyüteç kullanmak gibi önlemlerle azaltılabilir, ancak bu tür önlemlerin işe yaramadığı durumlarda, tek tedavi seçeneği cerrahidir. Cerrahi tedavi saydamlığını yitirmiş doğal lensin alınarak yerine suni bir lensin konulması ile yapılır.
Katarakt Tedavisinde Fako Yöntemi

09 Ağustos 2021, Pazartesi | Göz Hastalıkları

KATARAKT NEDİR?

Katarakt gözün şeffaf lensinin saydamlığını kaybetmesidir. Kişi katarakt geliştiğinde buzlu bir camın ardından bakıyor gibi görmekte fakat ağrı hissetmemektedir. Lens, irisin arkasında yer alır ve keskin bir görüntü oluşturmak üzere ışığı retinaya odaklar. Katarakt geliştiğinde lens, ışığı düzgün bir şekilde odaklayamaz ve retinada net bir görüntü oluşmaz. Katarakt başlangıçta lensin tümünü kaplamaz ve görmede belirgin oranda bozukluk yapmayabilir.

KATARAKTIN NEDENLERİ NELERDİR?

  • En sık görülen neden yaş ilerlemesiyle birlikte lensin de yaşlanmasıdır. Diğer nedenler ise;
  • Diyabet (Şeker hastalığı),
  • Gözün travmaya maruz kalması,
  • Steroidler gibi ilaçlar,
  • Güneş ışığına uzun süre korumasız şekilde maruz kalmak,
  • Daha önce göz ameliyatı geçirmek.

KATARAKT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Görmenizde ağrısız, zaman içinde gelişen bir bulanıklık ve azalma olur. Buna eşlik eden ışığa karşı hassasiyet, geceleri araba farlarından aşırı rahatsız olma gibi belirtiler de görülebilir. Bazı kataraktlarda yakın görmenin bozulması ve yakın gözlüklerinin sık sık değiştirilmesi ihtiyacının doğması olabildiği gibi yakın gözlük ihtiyacı azalabilir. Hastaların yakın görme bozukluğu düzelebilir, hasta gözlüksüz yakını okur hale gelebilir. Ama bu geçicidir ve uzak görmesi sıklıkla iyice azalmıştır.

KATARAKT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Erken katarakt bulguları yeni gözlükler, daha parlak ışık ya da okumak için büyüteç kullanmak gibi önlemlerle azaltılabilir, ancak bu tür önlemlerin işe yaramadığı durumlarda, tek tedavi seçeneği cerrahidir. Katarakt hastalığının bilinen ve günlük kullanımda kanıtlanmış bir ilaç tedavisi yoktur. Cerrahi tedavi saydamlığını yitirmiş doğal lensin alınarak yerine suni bir lensin (merceğin) konulması ile yapılır.

Bazı durumlarda, katarakt görmeyi etkilemese bile cerrahi ile alınmalıdır. Örneğin şeker hastalarında göz anjiosunu veya lazer tedavisini engelleyen bir katarakt ya da göz tansiyonunda artışa neden olan bir katarakt, görme şikâyeti yapmasa da alınmalıdır.

KATARAKT AMELİYATLARINDA FAKO YÖNTEMİ

Katarakt cerrahisi, en güvenli ve etkili ameliyatlardan biridir ve tüm dünyada sıkça uygulanmaktadır.  Katarakt ameliyatlarını küçük ve büyük kesili olmak üzere iki yöntemle yapılır.  Küçük kesili modern yöntemle FAKO (fakoemülsifikasyonda), gözün önünü saat camı gibi kaplayan saydam korneaya küçük bir kesi yapılır ve buradan gözün içerisine sokulan bir prob yardımı ile lens ultrasonik olarak parçalanır ve emilerek katarakt alınır. Cerrahi sonrasında yapılan bu kesiye genellikle dikiş konulmaz.

Geniş kesili eski yöntemde ise göze daha geniş bir kesi yapılmakta ve lens bir bütün olarak çıkarılmaktadır. Bu cerrahi sonrasında yara yerine mutlaka dikiş konulması gereklidir.  Katarakt gelişmiş ve saydamlığını yitirmiş doğal lens çıkarıldıktan sonra yerine çoğunlukla, yüksek kaliteli suni mercek konulmaktadır. Bu mercek sayesinde göze gelen ışınlar net bir şekilde retinaya düşmekte ve görme problemi ortadan kalkmaktadır. Gözün içine konulan bu mercek, kalıcıdır ve daha sonra herhangi bir bakım gerektirmez. Cerrahi bir problem ya da eşlik eden bazı göz rahatsızlıkları gibi durumlarda göz içerisine mercek konulmayabilir. Bu gibi durumlarda, gözlük, kornea üzerine konulan kontakt lens ya da ikinci bir cerrahi girişim gibi seçenekler söz konusu olabilir.


Etiket:

, , , , , ,

Göz Hastalıkları Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.