Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Kış Mevsimi ve Kalp Sağlığımız

Sonbahar ve ardından kış mevsimi; Sararıp düşen yapraklar, erken kararan ve giderek soğuyan hava ile hatırlanır. Peki soğuğun kalbe olan etkilerini hiç merak ettiniz mi?
Kış Mevsimi ve Kalp Sağlığımız

29 Aralık 2020, Salı | Kardiyoloji

Soğuk hava, kalp ve dolaşım sisteminin vücudu ısıtmak ve enerji ihtiyacını karşılamak üzere, daha fazla çalışmasına neden olur. Hipertansiyon ilaçları altında yazın gayet iyi giden tansiyonda, kışa girerken tekrar bozulma eğilimi belirebilir. Yine soğukla beraber harekete geçen bazı mekanizmalar kanın pıhtılaşmaya yatkınlığını ve özellikle krize yatkın kişilerde kalp krizi ve felç riskindeki artışı da beraberinde getirir. Diğer yandan, soğuk havayla beraber gelişip yayılan üst solunum yolu infeksiyonları sebebiyle kalp yetersizliği hastalarındaki bozulma da sık gözlediğimiz bir durumdur.

Bu saydıklarımız, yaşlılarda ve hatta kalp hastalığı bulunan genç insanlarda özellikle önem kazanır.

SOĞUK HAVA ŞARTLARINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

  • Soğuk havada olabildiğince dışarı çıkmamaları ve evin sıcaklığının 22-23 dereceden aşağı olmayacak şekilde iyi ayarlamaları,
  • Sıcak gıda ve içeceklerle vücut sıcaklığının desteklemeleri,
  • Beslenme hatalarından kaçınmakta daha özenli olmaları,
  • Dışarı çıkmak gerektiğinde kalın tek bir kıyafet yerine birkaç ince kıyafet üst üste giymeleri,
  • Zeminde eğer önemli bir kalp veya akciğer hastalığı varsa, havalar iyice soğumadan daha sonbaharda grip aşısı yaptırmaları,
  • Grip bulaşmış kişilerle temastan özenle kaçınmaları gerekir. Eğer aynı yerde yaşamak durumunda iseler, hem hasta kişilerin hem de yaşlı veya kalp hastası bireylerin eczaneden ağız-burun maskesi alıp kullanması zorunludur.

Soğuk havada özellikle çok karlı zeminde yürümek veya birikmiş karları küremek gibi zorlayıcı bedensel işlerin, riski yüksek kişilerde kalp krizini tetikleyebildiği iyi bilinmektedir. Kalp hastalığı bulunmayan, sağlıklı ve hatta düzenli egzersizi alışkanlık haline getirmiş kişiler için de soğuk hava şartlarına ilişkin söyleyebileceklerimiz var. Düzenli egzersize alışık olanların, bu yararlı faaliyeti kış şartlarında da sürdürmeleri tavsiye edilir.

Zira düzenli egzersiz kalp, akciğer, eklem sağlığı ve ruhsal sağlık üzerine olan olumlu etkileri yanında, bağışıklığı artırarak kış infeksiyonlarına karşı vücudun direncini de yükseltir. Ancak aşağıdaki hususlara dikkat etmelerini öneririz:

  • Egzersiz konusunda alışkın olduğunuz yüksek tempoya özellikle soğuk havalarda bir anda çıkmayınız. Tempoyu vücut ısındıkça yavaşça artırmaya kışın daha bir özen gösteriniz.
  • Tok karna egzersiz asla yapmayınız, yemekten sonra en az 2 saat geçmiş ve midedeki tokluk-dolgunluk hissinin kaybolmuş olmasına özen gösteriniz. “Mide doluyken egzersiz yapıp yediklerini eritmek” düşüncesi hatalıdır. Özellikle de soğuk havada.
  • Egzersiz sırasında özellikle el ve ayakların, baş-boyun ve göğsün üşümesi ve ağızdan soğuk hava solumak, risk faktörleri taşıyan bireylerde kalp damarlarında büzülme ve pıhtı oluşması suretiyle kalp krizini tetikleyebilir. Bu bölgelerin soğuktan korunması ve ağzın kapatılması önem taşır.
  • Kış sporları yapmak isteyenlerin yüksek irtifada en az 1-2 gün geçirip vücutları ortama alıştıktan sonra bu sporlarla uğraşmaları güvenli olur. Zira kayak, snowboard, vs kış sporu yaparken kalp krizi geçiren turistlerde, bölgeye geldikleri ilk 2 günde kalp krizinin daha sık geliştiği gözlenmiştir.

Kardiyoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.