Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Masallar Travma Sebebi Olabilir!

Kitaplar, her yaşta çocuğun sosyal ve duygusal anlamda gelişmesine destek olurken bilgi dünyasının büyümesine de katkı sağlar. Bilhassa masal kitapları, küçük yaştaki çocukların eğlenerek öğrenmesine yardımcı olur. Peki, çocukların eğitim ve gelişim sürecine bu kadar etkisi olan masalları ve hikaye kitaplarını seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz?
Masallar Travma Sebebi Olabilir!

26 Ocak 2021, Salı | Psikoloji

Büyük küçük fark etmeksizin her yaşta insan tarafından sevilen hikaye ve masallar, olayların hayali bir mekanda geçtiği, kahramanlarının ise insan, hayvan ya da olağanüstü varlıklardan oluştuğu mensur türü olarak açıklanır. Eğlenceli tekerlemelerle başlayan ve yine bir tekerlemeyle son bulan masallar, genellikle iyiyle kötünün çatışmasını ele alır. Olayların bilinmeyen bir zamanda yaşandığı masallar, okuyucu ve dinleyicileri eğlendiren, eğlendirirken eğiten bir özellik taşır. Masallar, toplumun kültürel ve ahlaki kurallarını hayal ürünü motiflerle süsleyerek, gerçek dışı kahramanlar üzerinden yetişkin ve çocuklara ulaştırır. Masallar ayrıca, toplumların kültür birikimlerini ve bu birikimlerin kuşaktan kuşağa aktarılışını anlatır.

Masallar, duygu ve düşünceleri, ahlaki değerleri ve hayalleri anlatır

Dışarıdan bakıldığında masallarda, hiçbir gerçeklik payı taşımayan ve mantığa aykırı olayların anlatıldığı düşünülür. Çocukların rahatça uyutulması ya da eğlenceli vakit geçirmeleri için bir araç gibi görülen masallar, aslında birçok kitapta yansıtılmaya çalışılan duygu ve düşünceleri, ahlaki değerleri ve hayalleri anlatır. Masallar, çocuklara düşünme, fikir yürütme, hayal kurma, sosyalleşme, dil gelişimi, mensup olduğu toplumun değer yargılarını benimseme, iyi, kötü, doğru, yanlış, dürüstlük olgularını tanıma gibi ciddi katkılar sağlar. Masallar, çocuğa anadilini nasıl kullanması gerektiğini öğretirken, konuştuğu dilin tüm hünerleri konusunda bilgi sahibi olmasına da destek olur. Bunların yanı sıra masallar, çocukların sahip olduğu yeteneklerinin gelişmesine olanak sunar. Masallar, emellere ulaşmada sabırlı olmayı, kıskançlığın kötü sonuçlarını, gereksiz korkuların etkilerini, bağışlayıcılığın ve paylaşımın önemini aşılar. Psikolojik açıdan değerlendirildiğinde ise, dostlukların oluşması için karşılıklı sevgi ve saygının gerekliliğini gözler önüne serer.

Erkek çocukları doğaüstü kahramanlara, kızlar ise prenseslere özeniyor

Çocuklar genellikle dinledikleri ya da okudukları masallarda söz edilen karakterlerden etkilenir. Erkek çocukları güçlü, doğaüstü yetenekleri olan kahramanlara, kız çocukları ise daha çok pembe ve fuşya renkteki elbiseleri olan prenseslere özenir. Çocukların kendilerini masallardaki karakterlerin yerine koyduğu söylenebilir. Bu endişelenecek bir durum değildir. Hatta aksine, çocukların masallardaki kahramanlar gibi hareket etmeye çalışması empati duygularının gelişmesine destek olacaktır. Çocuklar yalnızca karakterlerin dış görünüşünden değil, üslubundan ve tavırlarından da etkilenebiliyor. Ancak bu durum, aynı zamanda çocukların hayal ve gerçeği ayırt edebilme özelliği de kazanmalarını sağlıyor. Ayrıca her akşam yatmadan önce okunan masallar çocukların dil ve kelime dağarcıklarının gelişiminde büyük rol sahibidir.

Masal kitabı seçerken bu faktörlere dikkat!

Çocuklar için masal seçerken aileler ve eğitimcilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunların başında, içeriğinde sihir, büyü gibi temalar işlenen masallardan uzak durulması ve daha gerçekçi hikayelerin seçilmesi gibi özen gerektiren konular geliyor. Masal ve hikaye kitaplarının ideolojik yönlendirme, önyargı ve ırkçılık gibi düşünceler içermediğinden emin olunması ve masalda bir zümreyi aşağılayıcı tanımlama ve sıfat kullanılmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin; “fakir işçiler” gibi. Masallar, cinsiyet duygularını körüklememeli, bilhassa “bizi leylekler getirdi” şeklindeki örneklemeler içermemelidir. Masallardaki hayvanların adları hakaret amaçlı kullanılmamalı, eşek, köpek, domuz gibi hitaplarla hayvanlar aşağılanmamalıdır. Ayrıca kitapta “kambur, topal, kör, aptal” gibi lakapların ya da yakıştırmaların kullanılmadığından emin olunmalıdır. Bedensel veya zihinsel engeller mizah konusu yapılmamalıdır.

Resimlerle desteklenmiş masal kitapları seçilmeli

Küçük çocuklara hitap eden masal kitapları, içeriği destekleyen resimlerle hazırlanmış olmalıdır. Çünkü bu kitaplardaki resimler, çocuğun hem görsel algısını geliştirir hem de okuma alışkanlığı kazanmasına destek sağlar. Masallarda bulunan resimlerin çocuğun kolaylıkla yorumlayabileceği türde çizilmesi, bu resimlerin de anlatılan hikayeyle aynı sayfada konumlanması gerekir. Çünkü çocuk, resmi metinde anlatılan olayla bağdaştırabilmelidir.

Masallar kin, nefret, ölüm, korku, dehşet gibi mesajlar içermemeli

Masal kitaplarının konuları çocukların dikkatini çekecek, eğlendiren, eğlendirirken düşündüren nitelikte olmalıdır. Masallar, çocuğu demokratik, barışçı ve hür düşünceye yönlendirmeli, çalışkan ve üretken bir birey olmasına katkı sağlamalıdır. Masal kitapları ayrıca, dünya üzerindeki doğal güzellikleri yansıtmalı, çocukları doğayı korumaya teşvik etmelidir. Masalı okuyan çocuğun hikayeyle ve kahramanlarıyla bağ kurduğu unutulmamalı, kin, nefret, ölüm, korku, dehşet gibi mesajlardan uzak durmaları sağlanmalıdır. Ayrıca kahramanlık, süper güçler gibi gerçek ötesi kavramların abartılmadan dozunda kullanıldığı kitaplar satın alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki çocukken okunan ve etkisi altında kalınan kitaplar yaşam boyu hafızalardan silinmez.


Psikoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.