Nikotinin Zararlı Etkilerini Azaltan Besinler

Sigaranın ve içeriğindeki nikotinin insan vücuduna olan zararlarını artık bilmeyen yok. Kalp, damar ve akciğer rahatsızlıklarından tutun da, cilt deformasyonu ve hızlı yaşlanmaya kadar birçok sağlık sorununun en büyük sebebi; sigara. Milyonlarca insan her ne kadar sigaranın zararlı etkilerini bilse de bir türlü nikotin kullanımından vazgeçemiyor. Uzmanlar, bazı besinlerle nikotinin zararlı etkilerinin azaltılabileceğini söylüyor.
Nikotinin Zararlı Etkilerini Azaltan Besinler

11 Temmuz 2017, Salı | Beslenme ve Diyet

Sigara, şüphesiz ki insan sağlığına en fazla zarar veren maddelerin başında geliyor ve ne yazık ki sigara tüketimi, her geçen gün artarak devam ediyor. Üstelik Türkiye, en fazla sigara kullanan ülkeler arasında 11. sıraya yerleşmiş durumda. Özellikle erkek tüketicilerde oran oldukça fazla. Ülkemizde her gün 300, her yıl 120 bin kişi, sigara tüketiminden kaynaklanan sebeplerle yaşama veda ediyor. Sigara kullanıcılarının yanı sıra sigaranın dumanına maruz kalan binlerce pasif içici de ciddi zararlar görüyor. İçerisinde dört binden fazla kimyasal içerik bulunan sigaranın dumanındaki pek çok madde oksidan etkisi gösteriyor. Bu nedenle sigara kullananların antioksidan gereksinimi kullanmayanlara oranla daha fazla oluyor. Tüm bu etkiler peş peşe sıralandığında kulağa çok ürkütücü gelse de doğru bir beslenme programı ile nikotinin zararlı etkilerinden biraz olsun korunmak mümkün.

 

Nikotin, insan sağlığını yerle bir ediyor

Nikotinin insan vücudu üzerinde sayısız olumsuz etkisi bulunuyor. Beyin ve sinir sistemi üzerine baskı kurma ve uyuşturma etkisi bunların başında geliyor. Bu etkilerin yanı sıra nikotin, sindirimi yavaşlatırken, kan basıncını yükselterek de kalp atışlarını hızlandırıyor. Nikotin ayrıca, kan pıhtılaşmasını arttırırken, organların yeterli kan alımını da engelliyor. Soluma sonrası hızla emildiği için aşırı nikotine maruz kalmak kusma, diyare (ishal), hırıltılı soluma, felç ve koma gibi büyük sağlık problemlerine neden olabiliyor. Yapılan pek çok araştırma sigara içme davranışının, iştah kaybı, öğün ihmali, kafein alımında artış ve sebze - meyve tüketiminde azalma gibi etkilere neden olduğunu açıklıyor. Bu araştırmalar ayrıca, sigaranın beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktiviteleri ve sağlıklı yaşamı olumsuz etkilediğini gözler önüne seriyor.

 

Nikotin, vücuttan tam anlamıyla 3 günün sonunda atılır

Vücut, sigarayla birlikte alınan nikotini tam 6 saat sonra atmaya başlar. Nikotinin tamamen vücuttan atılımı ise 3 günün sonunda gerçekleşir. Ancak uzun yıllar boyunca aşırı miktarda sigara içen kişilerin vücudu, bu işlemi tam anlamıyla yerine getiremez hale gelir. Ayrıca sigara kullananlarda, sebze meyve tüketimi az olduğundan dolayı önemli oranda C vitamini ve beta karoten tüketimine ihtiyaç duyulur. Diğer yandan sigara kullananların vücudunda bulunan A, C ve E vitamin miktarları azaldığından, oluşan ihtiyacı karşılamak için bu gruptaki besinlerin mutlaka tüketilmesi gerekir. Peki, vücuttaki nikotinleri temizleyen ve dışarı atılımını kolaylaştıran besinler hangileri?

 

Su

Vücutta biriken nikotini dışarı atmada en etkili besinlerin başında hayat kaynağı olan su geliyor. Çünkü su, vücutta bulunan zararlı radikalleri dışarı atmada önemli bir rol üstleniyor.

 

Havuç

İnsan sağlığına katkılarıyla bilenen havuç ve antioksidan birleşim karotenoid bakımından oldukça zengin olan havuç suyu, vücuttaki nikotinin dışarı atılmasında da büyük pay sahibi. Havuç, içeriğindeki A vitamini ile nikotinin cilde verdiği zararları da azaltıyor. 100 gram havuç, günlük A vitamini gereksiniminin yüzde 60’ını karşılayabiliyor. Ayrıca yapılan çalışmalar, her gün yenen bir adet havucun akciğer kanseri olasılığını yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir.

 

Bal kabağı

Beta karotenden zengin bir besin olan ve bir kasesinin günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 35’ini karşılayan bal kabağı, sigara içenlerin vücudunda biriken nikotinin atılmasında önemli bir rol üstleniyor.

 

Kivi

Portakalın 2 katı kadar C vitamini içeren kivi, önemli nikotin savaşçısı besinler arasında yer alıyor. Sigara tiryakisi kişiler, nikotin sebepli A, C ve E vitamini kaybı yaşadığından bu vitaminlerin kaynağı olan kividen bol bol tüketmelidir. Carcinogenesis’te yapılan bir araştırmaya göre, kivinin yalnızca DNA’da oluşabilecek oksidatif zararı sınırlamakla kalmayıp, aynı zamanda hücresel onarımı harekete geçirdiği gözlenmiştir.

 

Portakal

Sağlığa önemli katkıları olan portakal, sadece C vitamini değil aynı zamanda içerdiği kanserle savaşan fitokimyasal ve flavonoidler ile de tam bir sağlık deposudur. Yenilerek ya da suyu sıkılarak tüketilebilen ve tam bir şifa kaynağı olan portakal, kan değerlerini arttırmaya ve kanı yenilemeye yardımcı oluyor.

 

Brokoli

Brokoli, karaciğerlerde ciddi tahribatlara neden olan nikotinle savaşmak için tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor. Ayrıca C vitamini bakımından zengin olan brokoli, kansere karşı koruyucu fitokimyasallar içeriyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu sebze, karaciğerin iyileşmesinde de önemli rol oynuyor.

 

Karalahana

Turpgiller ailesinden, önemli bir kanser düşmanı olan karalahana, sahip olduğu antioksidan etkisi ile başta nikotin olmak üzere vücutta biriken zararlı radikalleri dışarı atıyor. Bunların yanı sıra karalahana, içerdiği demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum ile vücut sağlığını destekliyor.

 

Ispanak

Bir diğer nikotin savaşçısı besin de önemli oranda demir ve folik asit içeren ıspanak. Ispanak ile vücuda alınan folik asit, tütünün tadını değiştirerek sigarayı içilmez hale getiriyor. Ispanak ayrıca, hem antioksidan hem de kanser karşıtı özellikleri olan flavonoid madde içeriyor.

 

Pancar

Muhteşem bir demir ve folat kaynağı olan pancar, önemli nikotin düşmanı besinlerden. Pancar, karaciğer için mükemmel bir tonik olmakla birlikte kanı temizleme özelliği de taşıyor. İçeriğindeki betasiyanin adlı bileşik ile pancar, kanser ile savaşta da etkilidir.

 

Zencefil

Vücudu nikotinden temizleyen besinlerden bir diğeri de antioksidan özellikteki zencefildir. Tam anlamıyla mucizevi bir besin olan zencefil, akciğerlerin nikotinden temizlenmesine katkı sağlıyor. Aynı zamanda, sigaranın tadını değiştirerek içme isteğini azaltıyor.

 

Zerdeçal

Zencefil ailesinin üyesi olan zerdeçalın bir ansiklopediyi dolduracak kadar faydası vardır. Antioksidan olarak faaliyet gösteren zerdeçal, tam bir karaciğer dostudur. Hatta temel bir gıda maddesi olan zerdeçal sayesinde Hindistan’da kanserin neredeyse hiç görülmediği bilinmelidir. Toxiology’de yayımlanan bir araştırmada zerdeçalın yapısındaki kurkuminin karaciğeri önemli ölçüde koruduğu ortaya konmuştur.

 

 

Bahsi geçen tüm bu besinlerden faydalanarak nikotinin zararları biraz da olsa azaltılabilir. Fakat bu durum kesinlikle “hem sigara içerim, hem de nikotin savaşçısı besinlerden tüketirim, böylece sigara bana zarar vermez.” anlamına gelmemelidir. En büyük nikotin savaşçısının sigara kullanımını ortadan kaldırmak olduğu unutulmamalıdır.


Beslenme ve Diyet Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.