Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Normal Doğumla Dünyaya Gelen İkiz Bebeklerin Öyküsü

Bir çocuk sahibi Emine Hanımın ikiz bebeklerine hamile kaldığında en büyük dileği gebeliğini sorunsuz tamamlayarak bebeklerine kavuşmaktı. Doğum şeklini çok düşünmemiş olsa da ikiz oldukları için genellikle ikiz bebeklerin sezaryen ile doğduğunu biliyordu.
Normal Doğumla Dünyaya Gelen İkiz Bebeklerin Öyküsü

15 Aralık 2016, Perşembe | Kadın Doğum (Obstetri)

Nasıl bir gebelik süreci geçirdiniz?

Gebelik sürecim tamamen sorunsuz geçti, ufak tefek problemler oldu tabi ki ama gebelik boyunca majör problemlerim olmadı. Ben sabırsız bir kişilik olduğum için benim adıma tek sorun bebeklere kavuşacağım sürenin bir türlü geçmek bilmemesiydi.

 

Normal doğuma nasıl karar verdiniz? 

Aslında benim normal doğum ya da sezaryen gibi bir tercihim yoktu ilk doğumun normal olduğu için tabi ki yaşanılan tecrübeden dolayı normal doğum arzu ediyordum ama her şeyi ikizlerin anne karnındaki durumu belli edecekti. Karar vermemde ikizler beni yönlendirdi desem sanırım doğru olur.

normal-dogum-bebekler.png 

Doğum şeklini bebeklerim belirledi, hekimim destekledi

İkizlerden biri uzun bir süre ters durdu. Muayeneler sırasında her şey normal olduğu için Dr. Figen Temelli beklemekle bir sıkıntı olmayacağını söylemişti. Son muayenede ikiside normal doğuma uygun pozisyon aldığı için normal doğumu denemeye karar verdim. Tabi ki Dr. Figen Hanımın desteği de bu kararı almam için yardımcı oldu.

 

Hastane süreçlerini anlatır mısınız?

Çok huzurlu bir doğum gerçekleştirdim. İlk olarak kız bebeğimi bir süre sonra da erkek bebeğimi kucağıma aldım. Hastanede kaldığımız süre boyunca başta hekimim olmak üzere kattaki hemşire ve ebe arkadaşlar her konuda yardımcı oldular. Emzirme, bakım konusunda beni bilgilendirdiler. 

 

Doğum sonrası düşünceleriniz?

Doğum sonrası kontrol süreçleri konusunda bir hiçbir problem yaşamadım. Herşey olması gereken gibiydi, hem şaşkınlık hem de mutluluk vardı. Uzun ve özlemle dolu bir yolculuk sonunda mutlu bir sonla bitmiş oldu. Bu süreçte ilk başta sevgili eşim, biricik oğlum ve sakin, sabırlı, anlayışlı doktorumuz Dr. Figen Temelli’ye benim yanımda olmalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Uzman görüşü

Gebemiz bu gebelikte takip sıkıntısı olmazsa normal doğum yapmak istediğini iletti, ben de kendisine bebeklerle ilgili bir sürpriz olmazsa yapabileceğimizi söyledim. Daha sonra da takiplerde erkek bebeğin tek besleme damar olduğu tespit edildi. Bu durumun ilerleyen süreçlerde farklı problemlere veya erken doğum vs. sebeplere yol açabileceğini anlattım. Doğum takiplerinde bebeklerin su dengesi ve kilo alımı genelde iyi seyretti. Son takiplerde pozisyonlarını değiştirip kız bebek başıyla, erkek bebek ise poposu ile durmaya başladı. Bu sebepten normal doğumdan uzaklaşacak gibi plan yapmaya başladık. 

Son kontrolde tekrar bebekler normal doğum pozisyonunu aldı ve tekrar beklemeye başladık. Ertesi gün Emine Hanım’ın sancıları arttı ve doğum için yatışını verdik. Aynı gün 16:17’de kız bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Sonrasında erkek bebeğimizi bekledik, o da saat 16:59’da sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi.

 

İkiz gebeliklerde normal doğum yapılabilir

İkiz gebeliklerde eğer bebeklerin pozisyonları uygunsa normal doğum denenebilir. Fakat 1. doğum sağlıklı bir şekilde olsa bile, 2. bebek o esnada pozisyon değiştirebilir ya da kordon bağıyla ilgili sorunlar gibi sezeryan gerektirecek durumlar oluşabilir. Anne ve bebeklerin durumunda tıbbı bir sorun oluşmadığı müddetçe ikiz gebelerde normal doğum yapılabilir.


Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.