Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Obezite Cerrahisi ile Sağlıklı Hayata Merhaba

Obezite Cerrahisi ile Sağlıklı Hayata Merhaba

05 Mayıs 2015, Salı

Kilo problemi nedeniyle 6 aydır insülin kullanmak zorunda kalan Seval Çınar,  ailesinin de desteğiyle Obezite Cerrahisi ile Tüp Mide ameliyatı olmaya karar verdi. Yakınlarının tavsiyesiyle Central Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı’na muayene olmaya karar verdi. Muayene, tetkikler ve yapılan değerlendirmelerin ardından ameliyat planlandı.

Ameliyat Olmaya Nasıl Karar Verdiniz?

Bir süre önce kızım aynı ameliyatı olmuştu ve ameliyat sonrasında olumlu bir değişim içerisindeydi. Ben de kilo olarak artık morbit obezite olarak adlandırılan sağlık açısından tehlikeli bir duruma gelmiştim. Ameliyata karar vermemde en etkili kişi de yine kızım oldu. Beni cesaretlendirdi diyebilirim.

Hastanemiz ve Doktorunuzu nasıl seçtiniz?

Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı, aile çevremden birçok kişiye çeşitli başarılı ameliyatlar yapmış bir doktordur. Kendisi Central Hospital ile çalışmaya başladıktan bu yana hastanenizi tanıyoruz ve sağlık sorunlarımızda tercih ediyoruz. Obezite ameliyatlarının da başarıyla yapıldığını bilerek Central Hospital’de ameliyat olmaya karar verdim.

Ameliyat Sürecini Anlatır Mısınız?

Doktorum Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı bana tüp mide ameliyatı önerdi. Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde Endokrin uzmanınca bazı testlere tabi tutuldum. O sırada bende İnsülin gerektiren yüksek şeker problemi ve Böbrek üstü bezi yetmezliği olduğunu öğrendim. Başarılı bir hazırlık dönemi geçirdim. Yapılan planlamanın ardından laparoskopik (kapalı) yöntemle bir ameliyat geçirdim. 3 gece kaldığım hastanede, doktorumun ameliyat ve sonrasıyla ilgili bana anlattığı tüm süreci yaşadım. Doktorumun obezite cerrahisinde başarılı bir hekim olduğunu zaten biliyordum. Ameliyat sonrası ne kadar doğru bir kadar verdiğimi de anlamış oldum. Hemşireler, diğer çalışanlar da bakım süreçlerinde çok ilgilendiler.

Ameliyattan Sonra Hayatınızda Neler Değişti?

Ameliyat sonrası kendimi daha farklı hissetmeye başladım. Artık benim için yeni bir dönem başlıyordu. Hastaneden çıktıktan kısa bir süre sonra günlük hayatıma döndüm. Herhangi bir komlikasyon olmadan sanki hiç ameliyat olmamış gibi rahat atlattım bu süreci. Ameliyatın üzerinden henüz 1 ay geçti. Gıda olarak ilk başta sadece sıvı, sonra kademeli olarak yarı katı ve en son katı gıdaya geçtim.  Kısa bir sürede 12 kilo verdim.  Ameliyat öncesi şeker kontrolü için insülin kullanıyorken, ameliyat sonrası kilo kaybıyla birlikte insülin kullanımına gerek kalmadı. Kendimi uygun kıyafet bulamadığım, bulsam da yakıştıramadığım için mağazalara girmeyi bile istemiyordum.  En önemlisi sağlığımı geri kazanmaya başladım. Kilo vermeye başladığımı görünce psikolojim de düzeldi.

Çok Mutluyum, Teşekkür Ediyorum

Ameliyat sürecinde beni destekleyen aileme, doktorum Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı’na, tüm hastane çalışanlarına ve yanımda olan herkese yeni hayatıma yön vermemde yardımcı oldukları için teşekkürlerimi iletiyorum. Ameliyat konusunda kararsız olanlara tavsiyem, doğru kurumda, doğru hekim ve doğru bakım ile ameliyatın üstesinden gelebilir, benim gibi siz de hem sağlığınıza kavuşabilir hem de mutlu olabilirsiniz J  

Uzman Görüşü

Seval Çınar, Vücut Kitle İndeksi (Kg / Boyun karesi) 41 olmakla Morbid Obezite sınıfına giren bir bayandı. Diyet ve yaşam tarzı düzenlemelerine rağmen kilo veremiyor veya tekrar alıyordu. Bu yüzden Obezite Cerrahisine aday idi. Ameliyatın hazırlık aşamasında Endokrinolojik değerlendirme sürecinde, kendisi farkında olmasa da, İnsüline bağımlı Diyabet hastası olduğu tespit edildi.

Özel ve başarılı bir hazırlık dönemini takiben kendisine Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) operasyonu uyguladık. Ameliyattan 1 ay kadar sonra 12 kg’a yakın kilo kaybı saptadık. Bunun kadar önemli olan bir diğer husus da, bu tip ameliyatların yan avantajı olan diyabet hastalığında düzelmenin gözlenmesiydi. Seval Hanım, artık insüline ihtiyaç duymayarak kilo vermeye devam etmektedir.


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.