Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Obezite Cerrahisinde “Tüp Mide Ameliyatı”

Tüp mide ameliyatı, laparoskopik bir operasyonla, midenin yemek borusu ve barsakla devamlılığını sağlayacak tüp şeklinde bir parçası korunarak, mide gövdesinin büyük bölümünün çıkarılması işlemidir. Hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesine bağlı olarak genelde ilk 1 -1.5 yılda fazla kilonun % 70-80'i verilebilmektedir.
Obezite Cerrahisinde “Tüp Mide Ameliyatı”

14 Eylül 2020, Pazartesi | Genel Cerrahi

TÜP MİDE AMELİYATI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Operasyonda midenin en çok esneyip genişleyen ve iştahı yöneten kısmı çıkartılır. Bu ameliyat esas olarak mide hacmini azaltmak yoluyla alınan gıda miktarının düşürülmesini hedefler. Ayrıca midenin çıkarılan kısmından salgılanan Ghrelin adı verilen hormon nedeniyle de iştah kontrolü ve doyma hissi üzerinde çok etkili bir ameliyattır. Normal barsak yolu korunduğu için daha fizyolojik bir yöntem olup, besin emilim bozukluğuna bağlı komplikasyonlar oluşmamaktadır.

 

TÜP MİDE AMELİYATI KİMLER İÇİN UYGUN SEÇENEKTİR?

Diğer obezite ameliyatları gibi burada da Uluslararası Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği standartları geçerlidir. Vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan veya 35-40 arasında olup, obezite ile ilişkili bir problemi (şeker hastalığı, hipertansiyon, eklem problemleri, uyku apnesi gibi) olan hastalar bu ameliyat için uygundur.

Dilara G. geçirdiği tüp mide ameliyatı sonrası, genç yaşta obeziteye bağlı oluşan sağlık sorunlarının önüne geçti.

 

TÜP MİDE AMELİYATINDAN SONRA NORMAL YAŞAMA DÖNÜŞ SÜRECİ

Masa başı işi olanlar ameliyattan sonra 7-10 gün içinde işlerine dönebilir. Ağır işi olanlarda ise kısıtlama ameliyattan sonraki 3. haftaya kadar sürer. 7. günden sonra işe dönenler de karın duvarını zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır.

 

TÜP MİDE AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?

Bu operasyona özgü muhtemel komplikasyonlar, dikiş yerlerinde kaçaklar ve buna bağlı abseler başta olmak üzere, hastanın kilosuna bağlı bacaktaki toplardamarlar içinde oluşan pıhtıların hareketlenmesiyle oluşabilecek solunum problemleridir. Ancak operasyonun gittikçe yaygınlaşması, deneyimli merkez ve cerrahların sayısının artması ve kullanılan teknolojinin ilerlemesi ile bu tip komplikasyonlara oldukça az rastlanmaktadır.

Seval Ç. kilo problemi nedeniyle 6 aydır insülin kullanmak zorunda kalıyordu. Geçirdiği tüp mide ameliyatı sonrası yaşanan kilo kaybıyla birlikte insülin kullanımına gerek kalmadı.

 

TÜP MİDE AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Bu operasyon sonrasında midenin kapasitesi küçülür ancak fonksiyonları değişmez. Böylece birçok besin gurubunun az olarak tüketilmesi sağlanır.
  • Mide duvarının yaklaşık % 75’inin çıkarılması sonucu, açlık hissi veren Ghrelin hormon üretimi çoğunlukla elimine edilir ve bu nedenle açlık hissi azalır.
  • Crohn hastalığı gibi kronik barsak hastalığı olanlarda bağırsak bypassı yüksek risk taşımaktadır. Bu hastalarda tüp mide ameliyatı rahatlıkla yapılabilir.
  •  Yüksek kilolu hastalarda laparoskopik olarak uygulanabilen bir ameliyat olduğundan daha az yara, daha az akciğer sorunu, daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme sunar.
  • Orta ve ileri derecede obezlerde çok iyi sonuçları olan bir ameliyat tekniğidir.
  •  Hipertansiyon, uyku apnesi ve diyabet gibi obeziteye bağlı yandaş hastalıklar ameliyat sonrası % 70-80 oranında düzelir.
  • Bu teknikte bağırsak kesme ve tekrar bağlantı gerekmez.
  • İnce barsağı bypass eden işlemlerde olduğu gibi mineral ve vitaminlerde hiçbir emilim bozukluğu oluşmaz, bu durum yaşlı hastalarda önemli olabilir.
  • Dumping sendromu oluşmaz, ayrıca şeker ve şekerli yiyecekler daha iyi tolere edilebilir.
  • Gerektiğinde diğer obezite cerrahi ameliyatlarına dönüştürülebilir.

Genel Cerrahi Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.