Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Vücutta aşırı yağ dokusu depo edilmesi durumuna obezite denilmektedir. Vücut ağırlığının metre cinsinden boyun karesine bölünmesi ile hesap edilen “Vücut Kitle İndeksi” (VKİ) ölçüt alındığında, 25 -30 değerleri arası fazla kilolu, 30 değerinin üstü ise obezite olarak kabul edilmektedir.
Obezite ve Metabolik Cerrahi

12 Ekim 2015, Pazartesi | Genel Cerrahi

Başka yöntemlerle kilo vermeyi başaramayan veya kilo verse de tekrar alan, Vücut Kitle İndeksi  40 kg/m2’ nin üzerinde olan kişiler “Morbid Obez” olarak adlandırılırlar. Bu grup kişiler obezite kaynaklı çeşitli hastalıklara sahiptirler veya adaydırlar.  Obezite modern ülkelerde daha fazla olmakla birlikte dünyanın tüm ülkelerinde son yıllarda görülme sıklığı hızla artan bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ABD’de insanların %60-65’i fazla kilolu, her 4 kişiden biri ise obez grubuna girmektedir. Ülkemizdeki oranlar da bu değerlere yakındır.

Morbid obez (VKİ >40 ) veya VKİ 35-40 arasında olup obeziteye bağlı hastalıkların eşlik ettiği kişilerde etkili kilo kaybını sağlayan çeşitli cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır. Bunlar “Bariatrik Cerrahi” diye adlandırılmaktadır.  Bu operasyonlarda mide kapasitesi sınırlandırılmakta ve bir miktar barsak segmenti bypass edilerek  sindirim dışı bırakılmaktadır. Böylece bir yandan alınan gıda miktarı kısıtlanırken, diğer yandan gıdaların emilimi azaltılmış olmaktadır. Bu ameliyatların yüksek kilo verdirme başarısından dolayı sağlık otoriteleri obezitenin en etkin tedavisinin cerrahi olduğunu kabul etmişlerdir.  Obezite, kanser dahil birçok hastalığa zemin hazırlamakta veya eşlik etmektedir. Hastalarda birçok organ ve sistemi tehdit eden, tip 2 diyabet, hipertansiyon, kan yağları yüksekliği ile karakterize olan en önemli sağlık sorunlarından biri de “Metabolik Sendrom”dur. Bariatrik cerrahi uygulanan hastalarda etkili kilo vermenin yanında, gerek tip 2 diyabet hastalığında gerekse de hipertansiyonda literatür verilerine göre %80-90’ lara varan oranlarda düzelmeler olduğu gözlenmiş ve bildirilmiştir.

Özellikle tip 2 diyabet durumunda gözlenen iyileşmenin ameliyat sonrası erken dönemlerde başlaması, kilo vermeden bağımsız farklı mekanizmaların etkisini akla getirmiş ve konu ile ilgili çok fazla bilimsel çalışma yapılmıştır. Gıdanın barsaklara geçiş yolunun ve geçiş hızının değişmesi sonucu, barsak kökenli hormonal aktivitelerde oluşan değişimin insülin direncini düzelterek diyabetin kontolüne yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bir diğer deyişle etkin mekanizma salt kilo verme değil, barsak hormonları üzerinden gelişen bir metabolizma farklılığıdır. 

ABD’ de uzun yıllardır en çok uygulanan “Gastrik Bypass” operasyonlarında diyabetin düzelme oranının en yüksek olduğu bildirilmekle birlikte, son yıllarda giderek daha çok uygulanmaya başlanan “Tüp Mide (SleeveGastrektomi)” operasyonlarında da benzer sonuçların alındığı kabul edilmektedir. 5-6 yıl izlenen hastaların çoğunda diyabette tam düzelme gözlenirken, tam düzelmeyen hastalarda ise diyabetin daha kolay kontrol edilebilir hale geldiği bildirilmiştir. Bizim obezite ameliyatı uyguladığımız hastalarımızdan insüline bağımlı Tip 2 diyabetli olup, ameliyattan sonra hiçbir tedaviye gereksinim duymadan normal şeker düzeyi ile yaşayanlar mevcuttur. Diyabet geçmişi çok uzun olmayan ve kolay regüle edilebilen hastalarda, uzun yıllar ve inatçı diyabetlilere kıyasla daha iyi sonuçlar alındığı bildirilmektedir.

Tip 2 diyabetin düzeltilmesini hedefleyen bariatrik cerrahi operasyonları artık “Metabolik Cerrahi” diye anılmaktadır. Bariatrik cerrahinin bu metabolik kazanımı düşünülerek, Vücut Kitle indeksi 35-40 arasında olmakla birlikte tip 2 diyabet hastası olan kişilerde de, bariatrik cerrahinin önerilmesi konusunda bilim çevreleri fikir birliğine varmışlardır. Buna paralel olarak da dünyada giderek daha çok sayıda metabolik cerrahi uygulanmaktadır.  Son zamanlarda obez olmayan Tip 2 diyabetli hastaların da bu operasyonlarla diyabetik durumdan kurtarılmalarının uygun olup olmadığı konusu uzmanlarca araştırılmaktadırlar. Bu konuda henüz bilimsel bir konsensusa varılamamıştır.


Etiket:

, , , , , , ,

Genel Cerrahi Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.