Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir?

02 Aralık 2019, Pazartesi | Ortodonti

Ortodonti; dişler ve yüzdeki düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Bunun yanı sıra ortodonti, yüz ve çenelerin gelişim bozukluklarının düzeltilmesini de amaçlar. 

 

Ortodontik tedavinin ana amacı dişlerde iyi bir kapanış sağlamaktır. Bu da düzgün olarak sıralanmış dişlerin karşı çenedeki dişlerle uyumlu olmasıdır. İyi bir kapanış; ısırma, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını kolaylaştırır. Ağız sağlığının geliştirilmesi ve böylece genel sağlığın da iyileşmesine yardımcı olur ve kişinin özgüvenini artırır.

 

Geçmişte ortodontik tedavinin sadece çocuklar için olduğu görüşü hakimdi. Günümüzde ise ortodontik hastaların yaklaşık %40’ı erişkin bireylerden oluşmaktadır. Sağlıklı bir kapanış, 16 yaşında olduğu kadar 60 yaşında da aynı öneme sahiptir. Yaş, ortodontik tedavi için değerlendirilecek bir kriter değildir. Sağlıklı dişler her yaşta hareket ettirilebilir.

 

Neden Ortodonti Tedavisi Görmeliyim?

Dişlerde olan çapraşıklık her yaşta kişiyi rahatsız eden ve gülüşünü gölgeleyen estetik bir sorundur. Fakat sorun sadece estetik olmayıp çiğneme ve konuşma da bu durumdan etkilenir. Kötü bir çene ilişkisi, çapraşık dişler ve bunlara bağlı olarak oluşan kötü ağız hijyeni ve dişlerin temizlenme zorluğu ortodontik tedaviler ile giderilebilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda insanların ilk bakışta en çok gözlere ve gülümsemeye dikkat ettiği gösterilmiştir. Gülme eylemi sosyal hayatımızın en önemli parçalarından biridir ve ortodontik tedavi ile güzel ve estetik bir gülümseme sağlanabilir.

 

Ortodonti Tedavisine Hangi Yaşta Başlanır?

Amerikan Ortodonti Birliği (AAO) çocukların 7 yaşından önce ortodontik kontrollere girmesi gerektiğini belirtmektedir. Tedaviye başlamak için her duruma uygun bir yaş yoktur ancak çocuğunuzu ön dişlerin sürme zamanı olan 5-7 yaş arası bir ortodontiste göstermek en sağlıklı başlangıç olacaktır. Genellikle 8-14 yaş arası erken dönemde müdahale avantajlıdır. Bununla birlikte bazı problemlere daha erken yaşlarda müdahale etmek gerekebilir.

 

Çocuğunuz uzun süre emzik kullanmışsa veya parmak emme alışkanlığı varsa, erken yaşta süt dişi çekimi yapıldıysa, ağız solunumu yapıyorsa ve geniz eti problemi varsa, çocuğunuzda veya anne veya baba tarafında alt veya üst çene çok ileride ise, dişlerde çapraşıklık gözleniyorsa mutlaka en yakın zamanda ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Ayrıca üst ön dişleri çok ileride olan çocuklarda travma sonrası ön dişlerin kırılma riski çok yüksek olduğundan tedavi ihmal edilmemelidir.

 

Yetişkinler İçin Ortodontik Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Diş hekimine estetik kaygılarla başvuran yetişkin hastalara birçok seçenek sunulabilmektedir. Bu noktada hastaya tüm seçenekleri anlatmak ve tedavi ihtiyacına yönelik en doğru kararı vermek gerekir. Günümüzde ortodontik tedavi fikrinin, yetişkin hastalarda oluşturabileceği estetik kaygıları giderecek birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Sürekli gelişen ve değişen tedavi teknikleri sayesinde bu seçenekler arasında diş renginde seramik braketler (estetik braketler), dişlerin arkasına takılan görünmeyen braketler (lingual ortodonti) ve tedavi süresince takılıp çıkarılabilen şeffaf plaklar bulunmaktadır. Bu şekilde estetik kaygı nedeniyle ortodontik tedaviden kaçınan hastalara görünmeyen ortodontik tedavi yapmak mümkündür.

 

Şeffaf veya diş renginde seramik braketler sayesinde telleriniz çok daha az görünür, sosyal mesafe alanı içinde fark edilmez. Ancak tedavinin tamamen görünmez olmasını isteyen hastalarda dişlerin iç tarafına (dil tarafına) takılan kişiye özel braketler ile en yakınlarınız bile tedavi gördüğünüzü fark etmeden güzel bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz. Ayrıca teknolojinin geldiği son nokta ile hiç tel takmadan, şeffaf plak tedavisi ile sosyal kaygılarınızı bir kenara bırakarak tedavi olduğunuz dışarıdan anlaşılmadan da dişlerinizde düzelme elde edebilirsiniz. Şeffaf plak tedavisinin en büyük avantajı plakların istenildiği zaman

çıkartılabilmesidir. Bu sayede rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz ve sizin için önemli toplantılarda ya da nişan, düğün veya mezuniyet gibi özel günlerde plakları çıkartarak tedaviye kısa süreyle ara verebilirsiniz.

 

Yetişkin hastalarda çenelerin önde veya geride olması gibi iskeletsel problemlerde ya da asimetri varlığında ise tek başına ortodontik tedavi yetersiz kalabilir. Böyle durumlarda ortodontik tedaviye ek olarak ortognatik cerrahiye başvurulmaktadır. Geleneksel yaklaşım doğrultusunda ortodontik tedavi ile dişler çene kemiği içinde olması gereken konumuna alınır ve hasta ameliyat edilerek yüz estetiği sağlanacak şekilde çeneler ideal konumlarına yerleştirilir. Bu tedavi ile sayede dişler değil, aynı zamanda hastanın yüz estetiği de düzeltilir ve kalıcı sonuçlar elde edilir.


Ortodonti Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.