Para Tartışma Sebebi Olmasın!

Birbirinden farklı kişilikler, hayat görüşleri ve tecrübeler… İki kişinin bir araya gelmesi her ne kadar bir ilişkiyi oluşturabilse de bazı noktalar bu ilişkilerin seyrini değiştirebiliyor. Bunların başında da paraya yaklaşım geliyor. Çünkü para kaynaklı yaşanan sorunlar ilişkinin yıpranmasına ve çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olabiliyor.
Para Tartışma Sebebi Olmasın!

07 Haziran 2018, Perşembe | Psikoloji

Paranızı Birlikte Yönetin…

Her uzun soluklu ilişkide bazı iniş çıkışlar yaşanır. Bu dalgalanmaların sebeplerinin başında da para yönetimi gelir. Para ilişkili sorunlar açık açık konuşulmadığında zamanla ilişkide çatırdamalar oluşurken, çiftler de birbirinden uzaklaşmaya başlar. Bu gibi sorunların önüne geçebilmenin çözümü ise çiftlerin çok para sahibi olmalarından değil, paralarını beraber doğru yönetebilmelerinden geçer.

 

Evlilik Öncesi Mutlaka Finansal Değerlendirme Yapılmalı

İlişkilerdeki en önemli tartışma sebeplerinin başında paranın geldiği bir gerçek. Fakat bu ilişki sorunu anlamında tam bir gösterge değildir. Çünkü para tartışmalarının altında çoğu zaman başka problemler yatabiliyor. Bu nedenle işe öncelikle tartışmaların alt sebeplerine bakmakla başlanmalıdır. Bireylerin para konusunda birbirlerine uyum sağlamaları için de evlilik öncesinde mutlaka finansal bir değerlendirme yapılmalıdır. Çiftler karşılıklı olarak ne kadar para kazandıklarını birbirleriyle paylaşmalı, kimin nereye para harcayacağını belirlemelidir. Ayrıca gelecek süreçte ne kadar para kazanılacak, ortak bir hesaba aktarılacak mı gibi sorulara da yanıt aranmalıdır. Bu konuşma tartışma odaklı değil, daha çok anlaşma odaklı olmalıdır.

 

Çiftler Birbirine Açık Olmalı

Ülkemiz ilişkilerinde para meselelerini konuşmak en az cinsellik konuşmak kadar zordur. Fakat bilinmelidir ki bir ilişkiyi sağlam temeller üzerine oturtabilmenin tek yolu çiftlerin birbirlerine karşı açık olmasıdır. Bu gibi hassas konular üzerinde ne kadar sık ve kapsamlı konuşmalar yapılıyorsa, çiftlerin mutluluk düzeyi de o kadar yüksek oluyor. Çünkü kişilerin birbirlerinin taleplerini ve düşüncelerini önemsemesi, ilişkiden ya da evlilikten duyulan memnuniyetin artmasını sağlıyor.

 

Çalışan Kadının Yaklaşımı Çok Önem Taşıyor

Özellikle sevgilisinden ya da eşinden daha az kazanan erkekler aylık gelir sorunu yaşayabiliyor. Bu durumdan her ne kadar mutlu olduklarını ve hayatındaki kadınla ne kadar gurur duyduklarını dile getirseler de, zaman içinde aslında içten içe bir kıskançlık yaşadıklarını fark edebiliyorlar. Öyle ki birçok erkek dönem dönem kendisini yetersiz hissettiğini, eşlerinin kendisine muhtaç olmamasından dolayı endişe duyduklarını gizlemiyor. Tam da bu noktada kadınların eşlerine olan yaklaşımları büyük önem taşıyor. Kadınlar eşlerinin işlerini maddi açıdan küçümsememeli, birbirlerine iş hayatında destek olmalı, takdir etmeli, gerektiğinde yardımcı olup karşı tarafı yönlendirmelidir.

 

Ev Hanımları Da Söz Sahibi…

Yalnızca erkeklerin çalıştığı hanelerde de birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Erkek gün boyu çalıştığı için daha yoğun ve yorgun olduğunu düşünerek çoğunlukla ev ekonomisinde kendisini hak sahibi olarak görebiliyor. Hatta ev hanımı kadınların evi ayakta tutmaya çalıştığı unutulabiliyor. Fakat çalışmayan kadınların en az çalışan kadınlar kadar evin mali işleri hakkında söz sahibi olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Erkekler, evin giderleri ve eksikleri konusunda eşlerinden bilgi almalıdır. Daha sonra eşler bir araya gelip aile bütçesi çıkarılmalıdır.

 

Çocuklarınızda Suçluluk Duygusu Oluşabilir…

Çocukların yanında para ilişkili tartışmalar yapmak, çocuğun suçluluk duygusu yaşamasına neden olacaktır. Çünkü çocuklar iç dünyasında “benim ihtiyaçlarım, harcamalarım olmasa çok para harcamazdık, annemle babam da para için kavga etmezdi” diye düşünebilir. Bu da zamanla çocuğun güvensizlik, başarısızlık, kaygı sorunu ile karşı karşıya kalmasına yol açabilir. Ebeveynler aile bütçe planlamasına çocuğu dahil etmemeli, bu sorunları mümkün olduğunca kendi içlerinde çözmelidir.

 

Basit Bir Mali Planınız Olsun

Aile bütçesi düzenlemek, eşlerin geliri ister az ister çok olsun mutlaka bir plan ve düzen ister. Bilinmelidir ki plansız ve programsız yapılan her harcama gelir-gider dengesini şaşırtacaktır. Bu nedenle her ay kira, mutfak harcamaları, ulaşım, sağlık, fatura, eğitim, giyim, kişisel harcama ve eğlence-tatil gibi giderlerin bulunduğu bir harcama listesi oluşturulmalıdır. Harcama tutarı, eve giren aylık gelirden düşülmelidir. Eğer bütçe artıyorsa birikim planlanabilir.


Psikoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.