Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Reflü Nedir? Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü Nedir? Reflü Belirtileri Nelerdir?

31 Mart 2015, Salı

Son yıllarda adı sıkça duyulan hastalıkların başında reflü geliyor. Reflüye sebep olan birçok durum olabildiği gibi en çok yanlış ve düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkıyor. Tedavi edilmediği ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Reflünün, toplumda görülme sıklığı tam olarak tespit edilemese de, haftada 1 kez reflü sorunu yaşayan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, toplumun yaklaşık yüzde 20’ sinde görüldüğü saptanmıştır. Reflü oluşumunda, erkek ve kadın arasında belirgin bir farklılık da yoktur.

Reflü olan mide sıvısı; asit, pepsin ve safra tuzları ile karışan besinleri içerebilir. Göğüs arkasında oluşan yanma hissi (heartburn), sırt bölgesine ve boğaza yayılabilir. Bu yanma yemeklerden 30 dakika sonra başlar. Hasta egzersiz yaptığında veya öne doğru eğildiğinde artar. Reflü ayrıca aşırı geğirme, hazımsızlık, uzun süreli öksürük, kusma, geceleri boğulma hissi, sırt ağrısı, ağza acı ve ekşi suyun gelmesi, ağza kötü kokunun gelmesi, diş çürükleri, kronik farenjit, boğazda yanma hissi ve ses kısıklığı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Reflüye neden olan ve reflü hastaları için sakıncalı olan bazı yiyecek, içecek ve maddeler vardır. Bu sebeple başta fast food tarzı çabuk hazırlanan yiyecekler olmak üzere; kızartılmış gıdalar, yağlı etler, asitli içecekler, tam yağlı süt ürünleri, domates ve portakal gibi asidik özelliği olan besinler, çikolata, baharat, kafein, alkol ve sigara tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Yemek öğünlerinin az ve sık olmasına da özen gösterilmelidir.

Tedavisi mümkün

Reflü hastalığı, yemek borusu ve yemek borusu dışında yarattığı sorunlar sebebiyle yaşam konforunu önemli seviyede azaltır. Ancak günümüzde tanısı konduktan sonra önleminin alınması ve tedavisi mümkün bir hastalıktır. Tedavi planlanırken, başlıca semptomların giderilmesi ve komplikasyon gelişiminin önlenmesi amaçlanır. Cerrahi yöntem her zaman en son seçenek olarak düşünülür.

 

 


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.