Sağlıklı ve Kaliteli Bir Hayat İçin CHECK-UP Yaptırın

Sağlıklı ve Kaliteli Bir Hayat İçin CHECK-UP Yaptırın

17 Eylül 2018, Pazartesi | İç Hastalıkları (Dahiliye)

 Check-Up Nedir?

Sağlıklı kişilerin geleceğe yönelik sağlık risklerini belirleyerek, erken tanı ile  hastalığı  baştan teşhis etmeye yönelik yapılan muayene, laboratuvar ve tarama yöntemlerinin araştırmalarına Check-up denir. Kişinin bir şikayeti varsa ona yönelik olarak uzman hekim muayenesi ve laboratuvar araştırmaları check-up değildir.

 

 

Check-Up Kimlere Uygulanır?

Her yaş grubunda ve cinsiyetteki kişiler için yapılacak check-up programları vardır. Anne karnındaki bebekte oluşabilecek risklerde dahi erken tanı araştırmaları yapılabilmektedir. 25 – 30 yaşına kadar sağlıklı olduğumuz düşünülmekle birlikte bu yaşlarda da ailesel risk faktörlerine göre faklı check-up programları uygulanabilmektedir.

 

 

Check-Up İle Tüm Hastalıklar Teşhis Edilebilir mi?

Check-up ile teşhis edilemeyecek hastalık yoktur. Ancak insan ve biyolojik canlı çevre sözkonusu olduğundan check-up sırasında çok yeni gelişmekte olan bazı sorunlara tanı konamayabilir. Bu durum oldukça seyrek görülmektedir.

 

 

Check-Up Hangi Testlerden Oluşur?

Kişinin dahiliye muayenesi yapıldıktan sonra uygulanacak check-up programı doktor tarafından belirlenerek check-up yaptırmak isteyen kişilere bilgisi verilir. Standart bir check-up’ta kan sayımı, tam idrar tahlili, kan şekeri, kolesterol, karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri, elektrokardiyografi, karın ultrasonu bulunur. 40-50 yaş grubunda ultrason, akciğer grafisi, mamografi, smear, dışkıda gizli kan,  erkeklerde prostat taramasına yönelik testler, 50 yaş üstünde kolonoskopi yapılır. Ayrıca ailesel yatkınlık ya da belli bir risk varsa ona yönelik farklı testlerde yapılabilir.

 

 

Check-Up’a Başvurmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Check-up yaptırmaya karar veren kişilerin, hangi sağlık kuruluşunda check-up yaptırmak istenirse istensin öncelikle telefon veya sağlık kuruluşuna başvuru ile check-up danışmanları ile görüşmesi önerilmektedir. Hasta danışmanlarının vereceği bilgiler doğrultusunda tüm check-up doktor muayeneleri, testler ve görüntüleme yöntemleri randevuya dönüştürülerek planlanmakta ve kişi belirlenen tarihte davet edilerek check-up işlemlerine başlanmaktadır.

 

 

Check-Up için Ne Kadar Süre Gereklidir?

Check-Up planlama, hasta hastaneye gelmeden önce danışmanlar aracılığı ile yapılacak tetkikler ve görüntüleme yöntemlerinin randevuları planladığı için misafirimiz büyük bir zaman kaybı yaşamamaktadır. Yaklaşık 4-5 saat bir zaman zarfında tetkikler, görüntülemeler ve doktor muayeneleri tamamlanır. Muayeneler sonucunda başka bir sorun saptanmaz ise yarım gün gibi bir süreçte misafirimizin check-up programı tamamlanmış olur.


İç Hastalıkları (Dahiliye) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.