Şeker Ameliyatı Nedir?

Şeker Ameliyatı Nedir?

12 Kasım 2021, Cuma

İki ana tür diyabet hastalığından biri, çoğunlukla gençlerde görülen, genetik kökenli Tip 1 diyabet, ikincisi ise erişkin ve yaşlı grupta obezite ve hareketsizlik ile oluşan Tip 2 diyabettir. Diyabet hastaları çoğunlukla %90’ı Tip 2 diyabet, %10’u Tip 1 diyabettir. Mide ve bağırsak sistemiyle doğrudan bağlantılı Tip 2 diyabetidir. Tıbbi tedavisinde farklı tür ve özelliklerde ilaçlar kullanılır. İlaçlarla kontrol altına alınamayan hastalık durumlarında ise insülin enjeksiyonları ile tedavi uygulanır. Dünya nüfusundaki diyabet hastalarının oranının artması, kötü beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam yeni çözüm arayışlarını beraberinde getirmiştir. Diyabet tedavisi protokollerine uluslararası düzeyde 2010 yılından itibaren diyabet cerrahisi veya metabolik cerrahisi olarak yeni yöntemler de eklenmiştir.

Şeker hastalığı ameliyatı, genel olarak tip 2 diyabet hastalarına uygulanan çok önemli bir operasyon olup metabolik cerrahi olarak da adlandırılır. Ameliyat sonrasında kan şekeri seviyesi problemleri tam olarak sona erer ve mevcut insülin artık sorunsuz bir şekilde kullanılmaya başlanır. 

 

“Bütün hastalıklar bağırsakta başlar.”

Hipokrat

 

Kaç çeşit diyabet cerrahisi yöntemi vardır?

Ameliyatlar 10 farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Ameliyat çeşitlerinin tamamında mide ve ince bağırsağa müdahale edilir. Farklı yöntemler olan; Transit bipartisyon, İleal interpozisyon Doudenal switch, SADI-S, Gastrik bypass gibi hasta uygunluğuna göre ve ihtiyaçları doğrultusunda kullanılabilir.

 

Tip 2 Diyabetin cerrahi tedavisinde neden ince bağırsağa müdahale edilir?

Hormonal düzenin sağlanması için metabolik cerrahi amaçlanır. Bağırsakların son kısmında insülin duyarlılığını arttıran hormonlar, baş kısmında ise insülin direncini arttıran hormonlar bulunur. İşlenmiş, paketli ürünler, basit gıdalar bağırsaklarımızın son kısmına ulaşamadan sindirilip emilirler. Bu sebeple insülin duyarlılığını arttıran yararlı hormonlar salgılanamaz.

Bağırsaklar üzerinde yapılan yer değişikliği ile (son kısmın en başa taşınması) besinlerin insülin duyarlılığını arttıran hormonlarla karşılaşması sonucunda vücutta üretilen ama kullanılamayan insülin kullanabilir hale gelir.

 

Kimler Şeker ameliyatı olabilir?

Günümüzde Sadece Tip 2 Diyabet hastaları şeker ameliyatından fayda görebilmektedirler. Tip 1 diyabet hastaları pankreaslarında yeterli insülin rezervi olmadığı için maalesef sadece insülin ile tedavilerine devam etmektedir.

Eğer şeker hastalarında aynı zamanda obezite de mevcut ise bu hastalara Tüp mide (Sleeve gastrektomi), By-pass ameliyatlarından biri tercih edilir. Tip 2 Diyabet hastası olup da fazla kilosu olmayan hastalara ise Transit bipartisyon veya ileal interpozisyon dediğimiz ameliyatlar uygulanır.


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.