Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Sezaryen Sonrası Normal Doğum

Sezaryen Sonrası Normal Doğum

12 Haziran 2017, Pazartesi | Kadın Doğum (Obstetri)

Doktorunuza ve Sezaryen sonrası normal doğuma nasıl karar verdiniz?

Gebe olduğumu öğrendiğimde iş çıkışı geç saatte gidebileceğim bir doktor ararken doktorum Behçet Levent Konur’a ulaştım. SSVD (sezaryen sonrası vajinal doğum) desteklemesi sebebiyle kendisi ile devam ettik. İlk hamileliğim makat geliş sebebiyle 38+4 de sezaryen ile sonuçlanmıştı. O zaman ki doktoruma bekleyelim belki baş geliş pozisyonu alır dediğimde bana cevap olarak macera arama demesi beni ikinci hamileliğimde macera aramaya itti.... İlk hamilelik oluşu tecrübesizlik ile yeterli araştırmaları yapamadan doktorun önerisiyle sezaryen doğumu kabul etmiştim. Fakat makat geliş bir sezaryen sebebi olmadığını doğumdan sonra yaptığım araştırmalar okuduğum doğum hikayeleriyle öğrendim. O zaman bedenime ve bebeğime sahip çıkamadığım hissi uyandı bende. Bu his ile internetten araştırmalar yaptım ssvd (sezaryen sonrası vajinal doğum) mümkün olabilir miydi? Araştırırken facebook üzerinden ssvd grubumuza ulaştım. Grup, doktorların ve ebelerin de üye olduğu bu konuda tecrübelerin, fikirlerin, bilimsel yazıların, yaşanmış hikayelerin paylaşıldığı ve ssvd bekleyen herkesin birbirine destek verdiği bir gruptu. Grup sayesinde edindiğim bilgiler ile 4,5 yıl sonra tekrar hamile olduğumu öğrendiğimde bu defa kesinlikle doğumumda benim isteklerim ön planda olacak bilinciyle yola çıktık.

 

Süreçler nasıl ilerledi?

İlk önce size destek verecek, kafanızı karıştırmayacak, korkutmayacak ve en önemlisi bu konuda tecrübesi olan bir doktor ile karşılaşmanız önemliydi. Doktorum Levent Konur’a ilk muayenemde Ssvd konusunda fikrini sorduğumuzda buna çok doğal yaklaştı tabi ki bu mümkün demesi bize derin bir ooh çektirdi. Doğru yerde ve doğru doktordaydık burada devam etmeliydim. Daha ilk muayenede Levent Bey’e çok güvendim ve bunu kendisiyle başarabileceğimi gördüm. 9 ay boyunca doktor muayenelerine aksatmadan geldim doktorumun önerilerini dikkate aldım. Bu konuya doktorumun benden daha sakin daha doğal yaklaşması her muayene çıkışında beni biraz daha cesaretlendiriyordu. Hamileliğim boyunca etrafımda kimse bunu başarabileceğime inanmadı hatta dalga geçenler, doktor seni kandırıyor öyle şey mi olur diyenler, bak göreceksin yapamayacaksın diyenler oldu. Onları kafama takıp moralimi bozmadım aksine onlara da ssvd yi anlattım. Bana inanan sadece iki kişi vardı doktorum Levent Bey ve eşim. Zaten en önemli iki desteği almam bana yeterdi. Hamileliğim süresince bedenime güvendim kendimi eski sezaryenli gibi görmedim, hareketlerimi kısıtlamadım iş hayatıma son zamanlarıma kadar devam ettim, hastanenizin gebe eğitimine katıldım. Doğum süreciyle ilgili tüm bilgileri yüklenip öyle doğuma gitmek önemlidir. Bu şekilde hem kaygılarınızdan arınmış olursunuz hem de doktorunuza destek olmuş olursunuz.

 

Ssvd’nin yaygınlaşması için neler önerirsiniz? 

Ssvd özellikle Avrupa da aslında yıllardır yapılan bir uygulama. Fakat bu konuda yeterli donanıma sahip olan hastane ve destekleyen doktor bulmak Türkiye de çok zor. Gebelerin ssvd niyetiyle yola çıkıp sonradan bunu gerçekleştirememesinde ki en önemli unsur yaşadıkları şehirde devlet hastaneleri şartlarının uygun olmaması ve ssvd destekcisi doktor bulamamaları. Bu şartların sağlanabilmesi için gerekli birimlere yapılacak başvurular konunun dikkat çekmesini sağlayacaktır. 

 

Doğum süreci ve sonrası hastaneden aldığınız hizmetten memnun kaldınız mı?

Tabi ki… Özellikle doğumda benden desteğini ilgisini esirgeyemeyen Ebe hanıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Tüm hastabakıcı, ebe ve hemşirelerin sevecenliği,  güler yüzlülüğü hastanenizden mutlu ayrılmamızı sağladı.

 

Teşekkürlerimle…

Tüm annelere, eğer ilk gebeliğiniz bir şekilde sezaryen ile sonuçlanmışsa ikinci gebeliğinizde normal doğum denemekten çekinmeyin demek istiyorum. Gebelik ve doğum süresince benden desteğini esirgemeyen hayalimin gerçekleşmesini sağlayan doktorum Behçet Levent Konur’a teşekkürlerimi tekrar iletmek isterim.  Daha sonra gebeliğim boyunca ve doğum süresince en büyük desteğim olan eşime ve anneme teşekkürlerimi iletiyorum.

 

 

 

HEKİM GÖRÜŞÜ;

Uygun şartlar altında daha önce sezaryen olmuş bir gebe de normal doğum yapabilir. Burada önemli olan önceki sezaryenin hangi endikasyonla yapıldığı ve güncel gebeliğin doğuma uygun olup olmadığıdır. Ayrıca önceki sezaryen sonrası yaşananlar, hastanede kalma süresi, enfeksiyon oluşma durumu da güncel gebelikte dikkate alınmalıdır. Fetüsün pozisyonu, muhtemel ağırlığı, plasentanın yerleşimi, rahim duvarının mesane komşuluğundaki kalınlığı dikkate alınarak ve doğum eyleminin kendiliğinden başlaması şartıyla eski sezaryanlı bir gebe doğuma teşvik edilebilir.

Unutmamak gerekir ki, gebe bu duruma istekli olmalı, olası sonuçlar hakkında bilgilendirilmeli ve doğum eylemi baştan sona yakın takip edilmelidir. Sonuç olarak eski sezaryanlı gebe ve takibini yapan doktoru durumu birlikte değerlendirip işbirliği içinde güncel gebeliği normal doğumla tamamlayabilirler.


Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.